SGK’dan çift maaş nasıl alınır?

   15.05.2020
   SGK’dan çift maaş nasıl alınır?

   SGK’nın bazı şartlarını sağlayan kadınlar çift maaş ödemesi alabiliyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirlenen şartları taşıyan kadınlara iki veya üç maaş birden ödeme yapılabiliyor.

   Pek çok kişi tarafından bilinmeyen bu yöntem sayesinden kadınlar SGK’nın belirlediği şartları sağlıyor olması durumunda 2 ya da 3 emekli maaşı alabiliyorlar. SSK’dan emekli olan bir kadın eşi vefat ettiği zaman BAĞ-KUR ise BAĞ-KUR, SSK ise SSK veya emekli sandığı üzerinden ödemelerini alabiliyorlar. Ancak ödemelerin SSK ya da BAĞ-KUR olması durumunda ise dul olan emekli eş kendi maaşının yüzde 50’sini, eşi Emekli Sandığı’na bağlı ise yani memursa maaşını yüzde 75’i kadarını alabilmektedir. Kız çocuklarının yetim aylığından faydalanması için bekar, evli, dul ya da çalışıp çalışmaması son derece önemlidir.

   ÇİFT MAAŞ NASIL ALINIR?

   SGK üzerinden yetim veya dul maaşı alan bir kadın ikinci bir maaş alabilme hakkına sahiptirler. Bu durumda kişi SSK emeklisi babasının maaşını alma hakkına sahipken BAĞ-KUR’lu vefat etmiş kocasınında maaşını alabilmektedir.

   3 Maaş da olabilir; kişin babası veya eşi Bağkur, diğeri Emekli sandığından emekli ise, kadında SSK emeklisi olma durumunda 3 maaş alma durumu ortaya çıkabilir.

   Bu var olan hakların bilinmemesinin en önemli nedeni özellikle ilk olan temel maaşın kesilmesi endişesidir. Bir değer nedenlerden biri de kişilerin ikinci ya da üçüncü maaş hakkını arası olarak ifade edilmektedir.

   SSK üzerinden emekli olmuş olan bir kadın eşi vefat ettikten sonra Bağkur ise Bağkur, SSK ise SSK veya emekli sandığı ödemesi de alabilmektedir. Fakat ödemelerin SSK ya da Bağkur olması halinde dul emekli olan eş maaşının yüzde 50’sini, eş emekli sandığı emeklisi ise de maaşının yüzde 75’ini alabilmektedir.

   Bazı durumlarda üç maaş alabilme hakkı da bulunabilmektedir. Kişinin üç maaş alabilmesi için kendisinin SSK emeklisi olarak maaş alması sonrasında BAĞ-KUR’dan emeklisi vefat eden eş sonrası dul aylığı alması, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının da vefatından sonra yetim aylığı alabilmesi durumunda kişi üç maaş alabilmektedir.

   KİMLER FAYDALANABİLİYOR

   Kız çocuklarının yetim aylığından faydalanabilmeleri için bekar, evli, dul ya da çalışıp çalışmıyor olmaları son derece önemlidir. Kız çocukları yaşları kaç olursa olsun eğer bekar, dul veya boşanmışlarsa ve çalışmayıp kendi sigortalıkları nedeni ile bir gelirleri yoksa yetim maaşı alabilmektedirler. Anne veya baba ölümü sonrasında kişilere bağlanacak aylıklardan eğer bir tanesi emekli sandığı ise kanuna göre yetim kıza her iki aylıkta kesintisiz tam ödenir. Erkek çocuklarında ise durum öğrenim görmüyor olmaları durumunda 18 yaşına kadar, lisede olması durumunda 20 yaşına kadar üniversite öğrenimi durumunda ise 25 yaşına kadar 25 yaşından sonra erkek çocuğu ölüm aylığı hakkını bitirir.

   Anne baba ölümler 30 Eylül 2008 sonrasında olması durumunda

   • Her ikiside SSK’dan emekli ise yüksek aylığın tümü, düşük aylığı ise yarısı verilir.
   • Yine her ikisi BAĞ-KUR’lu olması durumunda yüksek maaşın tamamı düşük maaşında yarısı bağlanır.
   • Her ikisi Emekli Sandığı’na bağlı oldu durumda yüksek maaşın teki bağlanır.
   • Anne, babadan biri BAĞ-KUR veya SSK diğeri Emekli Sandığı ise yetim iki maaşı birlikte alabilir.

   Ölümlerden biri 1 Ekim 2008 öncesinde gerçekleştiyse

   • İkisi SSK’lı olması durumunda yüksek olanın tamamı düşüğün ise yarısı ödenir.
   • İkisi BAĞ-KUR’lu olması durumunda yüksek olan maaş bağlanır.
   • İkisi de memur ise kişinin tercih ettiği maaş bağlanır.
   • Sigorta durumları farklı olması halinde ise tam maaş bağlanır.

   Ölümler 1 Ekim 2008 öncesinde gerçekleştiyse

   • Anne ve babanın sigortalılık statüleri farklı ise iki maaşın tamamı verilir.
   • İkisi de SSK ise yüksek olanın tamamı düşüğün ise yarısı verilir.
   • İkisi de BAĞ-KUR ise tek maaş verilir.

   İkisi de devlet memuru ise memurlukları 1 Ekim 2008 öncesi başladı ise tercih edilen aylık tam olarak verilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.