SGK işe giriş bildirgesi nasıl yapılır?

   SGK işe giriş bildirgesi nasıl yapılır?

   Herhangi bir şirkete personel olarak işe başlama yaparken ya da şirketinize herhangi birini personel olarak işe alırken SGK ile ilgili yapılacak işlemleri düşündünüz mü?

   Bu yazımızda işe girerken ya da iş yerinize personel alırken SGK verilecek giriş belgeleri, SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümleri sorgulama gibi konuların detaylarınız paylaşacağız.

   SGK İŞE GİRİŞ BELGELERİ NELERDİR?

   SGK işe giriş belgeleri işveren ve işçi/personel için iki farklı şekildedir. İşe giren de işveren de bu belgeleri SGK’ya bildirmek zorundadır.

   İŞVEREN İÇİN GEREKLİ BELGELER

   Şirketler ve işverenler yeni bir personel ya da işçi istihdam etmeye başladıklarında bunu Sosyal güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirme zorunluluğu vardır. Yapılan yeni düzenlemeye göre, SGK’ya elden ya da e-posta yoluyla yapılan bildirgeler artık e-sigortaya girilerek İşe Giriş Bildirgesi gönderilmek zorundadır.

   İŞÇİ/PERSONEL İÇİN GEREKLİ BELGELER

   İşçinin vereceği evraklar iş yeri statüsü ve çalışma alanına göre değişiklik göstermektedir. Ancak hizmet akdiyle çalışanlar, iş yeri sahibinin kendileri hakkındaki gerekli bildirgelerin SGK’ya yapılıp yapılmadığını işe başladıktan bir ay sonra öğrenebilirler. SGK ile iletişim telefonları üzerinden iletişime geçerek bildirgeler yapılmamışsa bu durumu yetkililere bildirebilirler.

   SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ NEDİR?

   SGK İşe Giriş Bildirgesi, bir kişinin herhangi bir şirkette istihdam edilmeye başladığını gösteren resmi bir belgedir. Bu belge 5510 sayılı kanun gereği SGK’ya teslim edilmek zorundadır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre, işçi istihdam eden işverenlerin işe aldıkları her işçi ya da personel için işe giriş bildirgesi düzenlemesi gerekmektedir. Düzenlenen bu belgelerin de SGK’ya bildirilmesi zorunluluğu vardır. Çalışanlar iki aylık deneme sürelerinde bile bu belgelerin düzenlenmesi gerekmektedir. Bu belge düzenlenmezse işveren kaçak işçi ya da personel çalıştırma durumuna düşmektedir. Bunun ortaya çıkması durumunda cezai yaptırımları vardır.

    

   SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ ÖRNEĞİ

   SGK işe giriş bildirgesi ekranına, SGK’nın https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap adresi üzerinden ulaşılabilmektedir. Kullanıcı bilgileri ile girilen sayfada karşınıza kimlik bilgileri, adres bilgileri ve işe giriş tarihleri ile ilgili bir form çıkacaktır. Bu forma çalışanın istenen bilgileri doldurularak onaylanması gerekmektedir.

   SGK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   , SSK ve BAĞ-KUR gibi ayrı ayrı hizmet veren üç kurum Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) altında bir araya getirilmiştir. Bu kurumların hizmet geçmişleri ise yine ayrı ayrı kendi sistemleri üzerinden sorgulanmaktadır. Bu sistemlerden işveren tarafından işe giriş kaydının yapılıp yapılmadığı, primlerin düzgün ödenip ödenmediği gibi hususlar öğrenilebilmektedir. Bu sistemler 4A, 4B ve 4C olarak isimlendirilmiş ve bu kodlamalarla verilen dokümanları inceleyebilirsiniz.
   AGK hizmet dökümü sorgulama işi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet şifresiyle sisteme girdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu menüsünden 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü sorgulaması yapılabilmektedir. Bu sekmeyi KURUMLAR menüsüne tıklayarak bulabileceğiniz gibi, ana sayfada yer alan arama kutucuğuna “SGK Hizmet Dökümü” ya da “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazarak da bulabilirsiniz.

   4A Hizmet Dökümü Sorgulama:
   4a, eski ismiyle SSK ile çalışan sigortalıları ifade etmektedir. Sorgulaması ise e-devlet şifresi ile sisteme girilir. Ve yukarıda bahsettiğimiz Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesine tıklanır. Açılacak sayfada 4A Hizmet Dökümü seçeneği tıklanarak sorgulama yapılır.

   4B Ödeme dökümü Sorgulama:
   4b, eskiden Bağ-Kur’lu olanları ve şimdilerde sözleşmeli olarak çalışan personelleri ifade etmektedir. 4B sorgulamasında ise yine e-devlet sistemine giriş yapılır. Buradan Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesi tıklanır. Açılan sayfada 4B Ödeme Dökümü seçeneği tıklanarak sorgulama yapılır.

   4C Hizmet Dökümü Sorgulama:
   4c, emekli sandığına başlı olarak çalışan devlet memurlarını ifade etmektedir. Sorgulaması ise diğerlerinde olduğu gibi e-devlet sistemine girilerek yapılır. e-devlet ana sayfasında Sosyal Güvenlik Kurumu sekmesi tıklanır ve açılan sayfada 4C Hizmet Dökümü sorgula seçeneği tıklanarak sorgulama yapılabilir.

   Hizmet dökümlerinin içeriğinde; işe başlama tarihinden tutun da ne kadar prim ödendiği, hangi tarihlerde ödendiği, sigorta giriş-çıkış tarihleri ve yıllara göre prim gün sayısı gibi tüm detaylar yer almaktadır.

   SGK İŞE GİRİŞ TARİHİ SORGULAMA

   Herhangi bir şirkette SSK’lı olarak işe giriş yaptıysanız veya şirketinize herhangi bir SSK’lı işçi aldıysanız ve işe başlama tarihini öğrenmek istiyorsanız e-devlet sayfasının 4A Hizmet Dökümü sayfasını kullanabilirsiniz.
   Eğer işe başladığınız ilk tarihi ve toplam hizmet gününüzü merak ediyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız, cep telefonunuzun mesaj bölümüne PT yazıp, bir boşluk bırakarak, T.C Kimlik numaranızı yazıp, tekrar bir boşluk bırakarak, Aile Sıra No’nuzu yazıp 5502’ye mesaj göndererek öğrenebilirsiniz.
   Örnek: Mesaj bölümüne “PT 22233311122 0002” yaz 5502’ye gönder.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.