Limited şirket kurma maliyeti ne kadar?

   15.05.2020
   Limited şirket kurma maliyeti ne kadar?

   Kendi işinizin sahibi olmak için limited şirket kurmak istediniz ve şirketi kurmak için ne kadar sermayeye ihtiyacınızın olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz?

   Bu yazımızda uzman görüşlerinden yararlanarak Limited şirket kurmak için ne kadar sermaye gereklidir ve hangi masrafların yapıldığı gibi konuların kalem kalem detaylarını siz değerli okurlarımıza aktaracağız.
   Limited şirket kuruluş maliyeti her şehirde farklılık göstermektedir. Özellikle kira kontratları vs. gibi masraflar iller arsında ciddi farklar yaratmaktadır. Aşağıda vereceğimiz giderler İstanbul’da kurulacak olan bir Limited şirket giderleri için örneklendirilmiştir.

   LİMİTED ŞİRKET MALİYETİ ÖRNEK HESAPLAMA

   Limited şirket kurmak için;
   – Ortak sayısı 1 kişi,
   – Müdür sayısı 1 kişi,
   – Minimum sermaye 10.000 lira,
   – Ortalama kira 1.000 lira,
   – Sektörü e-ticaret.

   Şirket kurmak için öncelikli olarak evrakların hazırlanması gerekmektedir. Bu evraklar için bazı masraflar olmaktadır. Bu masraflar da ortalama olarak aşağıdaki gibidir.
   – Noter masrafları toplamda 400 lira,
   – Mali Müşavire verilecek kuruluş vekaleti bir adet 100 lira,
   – İmza Sirküleri için her 2 adet Mühür için 160 lira,
   – Şirket kurulduktan sonra Mali Müşavir vekaleti için 140 lira,
   – Sicil Kaydı, Rekebet Kurulu, Ana sözleşme onayı ve imza beyannamesi için toplam 1.100 lira.
   Bu masraflara ek olarak şirket ortaklarından birinin yabancı olması durumunda noter onaylı pasaport tercümesi için gerekli ücret ile,
   Yurt dışında ikamet eden bir Türk vatandaşı için de o ülkenin yetkili makamlarından alınmış oturma izni ya da çalışma izninin noter onaylı tercümesi için ödenecek tutar da eklenecektir.
   Ana sözleşme hazırlandıktan sonra sermayenin yatırılacağı bankaya hesap açtırılacak ve sermayenin 4’te 1’i buraya yatırılacaktır. Bu bir maliyet değildir. Şirket kurulduktan sonra bu para şirket için kullanılabilecektir.

   LİMİTED ŞİRKET BAŞVURUSU VE BELGE MALİYETLERİ

   Limited şirket için hangi belgelerin teslim edilmesi gerektiği ve bu belgelere ödenen masraflar da aşağıdaki gibidir.
   – İlgili Ticaret Odasına hazırlanan belgelerin teslim edilmesi sırasında başvuru harcı olarak 1.100 lira ödenmektedir.
   – Şirket tescili onaylandıktan sonra Ticaret Odasından faaliyet belgesi alınmaktadır.
   – Sonra notere gidilerek imza sirküleri için 160 lira, mali müşavir vekaleti için 140 lira ödenir ve resmi defterler hazırlatılmaktadır.
   – Vergi dairesine yapılacak başvuru sırasında kira kontratından alınacak Damga vergisi 22, 68 lira, Kefilli Damga vergisi için de 136, 44 liradır.

   Aslında bu işlemler için Mali Müşavire gerek yoktur. Kendiniz şahsen de yapabilirsiniz ancak şirket kurulumunda yapılacak bir hata daha fazla bir maliyete neden olabilmektedir. Bu nedenle işini iyi bilen profesyonel bir Mali Müşavirle çalışmak her zaman mantıklı olanıdır.
   İstanbul’da 2019 yılında uygulanan Mali Müşavirlere verilen şirket kuruluş ücreti olarak 666 lira ödenmektedir.
   Şirkete eklenecek her yeni ortak için 150 lira ek maliyet ve müdür için de 250 lira ek maliyet çıkmaktadır.
   Sonuç olarak, bir Limited şirket kurmak için gerekli olan sermaye, noter ücretleri, belge ücretleri, ticaret odası harçları ve vergi ücretleri yukarıdaki gibidir. Yeni bir şirket kuracak olan girişimci öncelikle bu masrafları temin etmesi gerekmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.