Şirket nasıl kurulur?

   15.05.2020
   Şirket nasıl kurulur?

   İş fikri olan ve işinin uzmanı olup şirket kurmak isteyen pek çok girişimci şirket kurmanın nasıl olacağını, şirket kurmanın maliyetini ve şirketin kaç günde kurulacağı gibi detayları araştırmaktadır.

   Bu yazımızda şirket kurup kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimciler için, bir şirketin nasıl kurulacağını, ne kadar sermaye gerektiğini, kaç günde kurulabileceğini ve kurulacak şirket tipi ile ilgili konuların detaylarını paylaşacağız.

   NE KADAR SERMAYE GEREKLİDİR?

   Bir şirket için gerekli olan sermaye, bir şirketin varlığını devam ettirebilmesi için yeteri geliri sağlayıncaya kadar geçen süre içerisindeki nakit ihtiyacını karşılayacak kadar olması gerekmektedir. Buna göre, kurulacak olan bir limited şirket için gerekli olan sermaye en az 10.000 liradır. Kurulacak olan şirket Anonim şirketse bu durumda en az 50.000 lira sermaye gerekmektedir. Bu miktarlar şirketlerin kurulması için ortaya konması gereken miktarlardır. Eğer şirket kurulur kurulmaz yatırımlar yapılacak, cihazlar alınacak veya yüklü miktarlarda ithalat yapılacaksa şirketin ileride ödeme sıkıntısına düşmemesi için bu miktarları daha yüksek tutmak gerekmektedir. Bununla birlikte sermaye büyüklüğü 10.000 lira civarında ve tek ortaklı bir girişim için kira ve Mali Müşavir haricindeki masraflar da yaklaşık 2.000 lira civarındadır.

   ŞİRKET TİPİ NE OLMALIDIR?

   Kurulacak olan şirket tipinin Anonim olması ya da Limited olması girişimciye ayrı ayrı avantajlar ve sorumluluklar getirecektir. Genel itibarıyla sermaye büyüklüğü hariç bu iki şirket tipi birbirine benzese de aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Düşük sermaye ile şirket kurma açısından Limited şirketler daha avantajlıdır. Ancak Limited şirket ortaklarının sorumlulukları sınırsızdır. Bir anlamda burası dezavantaj olarak düşünülebilir. Buna karşın Anonim şirket ortaklarının sorumlulukları ise şirkete koyduğu sermaye ile paralellik göstermektedir. Limited şirketlerde yapılacak olan hisse değişimleri mutlaka noterler üzerinden yapılması gerekirken, Anonim şirketlerdeki hisse değişimlerinde böyle bir zorunluluk yoktur. Şirket hisse satışlarında değer kazanç artışı olması durumunda Anonim şirketlerde bazı teşvikler bulunmaktadır.
   Şirket tescil işlemlerine geçmeden önce uzmanlar girişimciler için önemli bir tavsiyede bulunuyor. Bu önemli tavsiye mutlaka iyi bir Mali Müşavir seçimi yapılmasıdır. İyi ve tecrübeli bir Mali Müşavir ile istişare yaparak size en uygun olan şirket tipini belirleyebilir ve şirketin detayları hakkında bilgi alabilirsiniz. Şirketin yönetimi, ortaklık yapısı, sermayesi vs. gibi detayların şirket sahibi olarak iyi bilinmesi gerekmektedir.


   ŞİRKET KURMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

   Şirket kurmaya karar verildi, sermaye ve tüm hazırlıklar tamamlandı sıra şirketi kurma işine geldiyse şimdi madde madde şirket kurma aşamalarına bakalım.
   – Kurulacak olan şirket tipine karar verildiyse kurulum aşamasında iki tescil işlemi vardır. bunlardan biri ilgili Ticaret Odası’na kayıt yaptırmak ve ilgili Vergi Dairesinde mükellefiyet açtırmaktır.
   – Kurmak istediğiniz şirketin adresi öncelikli olarak belirlenmelidir. Şirketin merkezi kira ise kira kontratı yaptırıldıktan sonra Mali Müşavire Ana Şirket sözleşmesi hazırlatılmalıdır. Bu aşamada da bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar; şirket unvanının belirlenmesi ve NACE kodunun belirlenmesi gibi. NACE kodunun ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında bilgi sahibi olmak için bu MAKALEMİZİ inceleyebilirsiniz. Ana sözleşme hazırlandıktan sonra Mali Müşavirle mutlaka üzerinden birlikte geçmelisiniz.
   – Bu işlemin ardından notere gidilip, noter huzurunda basılacak ana sözleşmeyi imzalamak ve burada imza beyannamesi hazırlatmak ve Mali Müşavire şirket kurma yetkisi vermek olacaktır.
   – Mali Müşavir, vergi dairesinden vergi numarası alır. Daha sonra sermayenin yatırılacağı bankaya gidilip banka hesabı açtırır ve sermayenin 4’te 1’i hesaba yatırır. Banka bu parakaya şirket kurulana kadar blokaj koyar şirket kurulduğunda blokaj kaldırılır ve bu para kullanılabilir.
   – Bu aşamadan sonra Mali Müşavir; banka dekontu, ana sözleşme, imza beyannamesi, vergi numarası gibi evrakları içeren dosya ile ilgili ticaret odasına gidilerek başvuruda bulunur. Ticaret odası gerek görmesi halinde başka evraklar da isteyebilir. Herhangi bir eksiklik yoksa ticaret odası en geç bir iki gün içerisinde tescil işlemini gerçekleştirecektir.
   – Ticaret odası tescil işlemini tamamladıktan sonra ikinci kez notere gidilir ve imza sirküleri hazırlanması için imza verilir.
   – Bu arada vekaletli Mali Müşavir de şirketin resmi defterlerini notere tasdik ettirecek ve vergi dairesi kaydı için dilekçe ile başvuru işlemini gerçekleştirecek. Günün sonunda da vergi levhası çıkmış olacaktır. Vergi dairesi yetkilisi şirketin adresinde yoklama yapacak ve orada bulunduğunuzu imza ile tutanak altına alacaktır.
   – Bu adımlar tamamlandıktan sonra Şirketiniz kurulmuş olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.