e-Devlet’te maaş sorgulaması nasıl yapılır?

   15.05.2020
   e-Devlet’te maaş sorgulaması nasıl yapılır?

   Maaş bilgilerini öğrenmek isteyen devlet memurları, e-bordro sistemi ile maaş bilgilerine ulaşabiliyorlar. Peki e-bordro sistemine nasıl giriş yapılır? İşte e-bordro ile ilgili tüm detaylar…

   2020 Mayıs ayı maaş sorgulama ekranı e-bordro ile erişme açıldı. Peki maaş sorgulama işlemi e-bordro ile nasıl gerçekleşiyor? Devlet memurlarının kendilerine ait olan maaş bordrolarını listeleyip tüm detaylarını görüntüleyebildikleri bir hizmet olan “Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti” kapsamında sadece 2006/4 sayılı Başbakanlık genelgesi kapsamında maaşları Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden ödenen, 657 sayılı kanuna tabi memurlar ile kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışan personel yararlanabilmektedirler. 4C ya da farklı olarak sözleşmesi bulunan ve çalışan memurlar bu sistemden faydalanamamaktadırlar.

   SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   Sisteme giriş yapmak isteyen memurlar http://www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama linkine tıklamaları yeterli olacaktır. E-Devlet üzerinden giriş yapan memurlar sonrasında e-Bordro sorgulama sayfası aracılığı ile ilk adımda maaş bordrosunu öğrenmek istedikleri ayın yılını seçmeleri gerekecek. İkinci adımda ise yılı seçiminden sonra ‘Ay Seçiniz’ butonu kişilerin karşına çıkacak ve burada da yapmaları gereken hangi ayın dökümünü istiyorlarsa o ayı seçecekler. En son adım da ise ‘Sorgula’ butonu yardımı ile bordroyu sorgulayabilecekler.

   BARKODLU BORDRO

   PTT üzerinden tek kullanımlık e-Devlet şifresini alan memurlar e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-Bordro Sorgulama sayfasına giriş yapmaları gerekecek. Karşılarına çıkan giriş ekranı yardımı ile kişiler almak istedikleri ay ve yılı seçerek bordrolarını görüntüleyebilecekler.

   Görüntülenen bordroyu indirmek için hangi adımları izlemek gerekir?

   • Görüntülenen bordro ekranın sağ üstünde bulunana [Bordro Görüntüle (Pdf)] tuşuna basmak gerekir
   • Yeni açılan ekranda karşınıza çıkan [Barkodlu Belge Oluştur] tuşuna basmak gerekir
   • Açılan ekranda karşısına çıkan bilgilendirme yazısını okuyup kabul ediniz.
   • Son adımda karşısına çıkan [Dosya İndir] butonuna basarak bordronuzu cihazınıza indirebilirsiniz.

   Eğer çıktı almak istiyorsanız bu indirdiğiniz belgeyi yazdırmanız yeterli olacaktır.

   MALİYE BAKANLIĞINDAN UYARI

   Maaş bordroları Maliye Bakanlığının 02.07.2015 tarihli Genelgesi uyarınca 01 Eylül 2015 tarihinden itibaren sadece e-Devlet üzerinden alınabilmektedir. Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan bu genelgeden sonra Mutemetliklerden maaş bordrosu verilmeme kararı alınmıştır.

   NOT: Türkiye İş Bankası üzerinden interaktif hesabı olanlar e-Devlet şifresine ihtiyaç duymadan interaktif hesaplarına giriş yapıp ardından sistem üzerinde bulunan e-Devlet linkine tıklayarak e-Devlet sistemlerine giriş yapabilmektedirler. Buradan da yukarıda bahsedilen adımlar takip edilerek memurlar maaş bordrolarını alabilmektedirler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.