Berberlerde nelere dikkat edilmelidir?

   14.05.2020
   Berberlerde nelere dikkat edilmelidir?

   Koronavirüs sürecinde geçtiğimiz günlerde normalleşme adımları atılmaya başlandı. AVM’lerden güzellik merkezlerine, kuaförlerden berberlere kadar pek çok iş kolunun tekrar faaliyete başlaması kararlaştırıldı. Virüsle mücadelenin daha da iyiye girmedi durumunda alınan sıkı tedbirler kademeli olarak kaldırılacak ve normalleşme hız kazanacak.

   Normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte bilim kurulu üyelerinden ve diğer uzmanlardan ardı ardına uyarılar gelmeye başladı. Normalleşme sürecinde tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiği ve uyulması gereken kurallara uyarak mutlaka uyulması gerektiği tekrar tekrar hatırlatılmaktadır.
   Bu yazımızda normalleşme sürecinde faaliyete başlayan kuaför ve berberlerle ilgili nelere ve hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiğini uzman görüşleriyle siz değerli okurlarımıza sunacağız.

   BERBERLERDE MUHABBETİ UZATMAYIN

   Eski alışkanlıklarımızda berbere gittiğimizde muhabbetin dibine vurulur, çay ve kahve ikramları yapılırdı. Artık bu uygulamaların son bulması gerektiği, berberlerde gereğinden fazla kalınmaması ve çay ikramlarının olmaması gerektiği uzmanlarca hatırlatılıyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Hazan Tezer berberlerle ilgili açıklamalarında, “Berber salonunda ben kendim de muhabbet etmeyi, süreyi uzatmayı çok severim. Fakat artık uzatılmaması gerekiyor. Orada oturup çay içmeyin” diye uyarılarda bulunuyor. Bilim Kurulu Üyesi olmakla birlikte aynı zamanda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Bilim Dalı Öğretim Üyesi de olan Prof. Dr. Hasan Tezer, bu hafta itibarıyla berberlerin faaliyetlerine başladığını anımsatarak önemli uyarılarda bulundu. Berberlere öncelikli tavsiyelerinin “Randevusuz çalışmayın” olduğunu belirten Tezer, bununla birlikte müşterilerin bilinmesi gerektiği, az sayıda personelin çalıştırılması gerektiği ve misafir kabul edilmemesi gerektiği uyarılarında da bulundu.
   Berberlerde artık çay ikramları, yiyecek tüketme ve gazete okuma gibi etkinlikler olmayacak. Berber salonlarına girerken mutlaka maske takılacak ve girişte bulunan dezenfektan kullanılarak eller dezenfekte edilecek. Berber salonuna girildiğinde berberle temas edilmeyecek ve mesafe korunacak. Koltuk sayısı en aza indirilecek ve içeride tıraş için müşteri beklemeyecek. İçeride koltuk sayısına göre kişi olabilecek.

   NORMALLEŞME SÜRECİNDE 3 KURAL ŞİDDETLE DEVAM ETMELİ

   Koronavirüs sürecinin çok iyi gittiğini ve alınan tedbirlerin çok etkili olduğunu belirten Prof. Dr. Tezer, “Ölüm sayılarımız da azalma yaşanıyor. Ölüm sayılarınız azalabilir, fakat yoğun bakımda yatan hasta sayınız artıyorsa tekrar artacak diye endişe edersiniz. Ancak bizim yoğun bakımda yatan hata sayımız da, solunum cihazına bağlı olan hasta sayılarımız da azaldı ve iyileşen hasta sayımız da çok arttı.” ifadelerini kullandı. Tezer, bu gelişmelerin çok güzel gelişmeler olduğunu ancak bu olayın bittiği anlamına gelmeyeceğini belirtiyor.
   Koronavirüs sürecinde birinci aşama bitti ve sürdürülmesi gereken ikinci aşama başlamış durumundadır. Yani tedbir döneminde uygulanan kurallara normalleşme sürecinde de uyulması gerekmektedir. Eğer kurallara uyulmazsa vaka ve ölüm rakamları azalmaz aksine artış yaşanabilir.
   Prof. Dr. Tezer, bu süreçte bazen dalgalanmaların yaşanabileceğini belirterek, “Bunun için hala maske, mesafe ve el hijyeni olmak üzere 3 kuralın şiddetle devam etmesi gerekiyor.” dedi.

   VAKA SAYILARI KURALLARLA İLİŞKİLİ İLERLİYOR

   Geçtiğimiz günlerde girdiğimiz normalleşme sürecinde ikinci dalganın gelmesi ihtimaline karşı değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Tezer, “Şu an bunun aşısı yok. Biz şu an aşı yapmıyoruz. İlaç da yok elimizde. Toplumun yüzde yüzü hastalığı geçirmedi. Geçirmeyen kimseler var. Siz önlemleri almazsanız, önlemleri hafifletirseniz mikroorganizma döngüsünü sağlamak için tekrar harekete geçecek ve ikinci dalgaya sebep olacak. Aslında yine her şey kurallarla ilişkili. Önümüzde örnekler de var. Ve başka ülkelerde süreci sürekli izleyip takip ediyoruz. Kurallara uyduğumuz sürece rakamlar daha da azalacaktır.” açıklamasında bulundu.
   Prof. Dr. Tezer, Koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkilediğini ve o virüse karşı tüm dünyanın mücadele ettiğini belirterek, bu salgının tüm dünya tarafından bilindiğini ve bu sürecin hemen bitmeyeceğini söylüyor.
   Uzmanlar bu sürecin 20121 yılında da devam edeceğini belirtiyor. Bizim yapmamız gereken ise kurallara uyarak bu süreci rahatlatmak ve ışı bulunana kadar zaman kazanmaktır. Kurallara yaz da olsa kış da olsa uymalıyız. Kurallara ne kadar uyarsak pandemi sürecinde o kadar başarı sağlarız. Ne zaman kurallara uymayı bırakırsak ikinci dalganın gelmesi kaçınılmaz olur.

   ARAÇLAR İÇİN KORKACAK BİR DURUM YOK

   Koronavirüsün klimalar yoluyla daha fazla bulaştığı ve arabalardaki klimaların da insanlara virüs bulaştırma ihtimaline karşılık da bir değerlendirmede bulunan Tezer, “Eğer sizde mikroorganizma varsa arabanın içerisinde de biri bulunuyorsa klimaları açıp, hava akımının oluşması durumunda bir risk oluşturabilir. Ancak şuan araçlarda maskesiz oturulmuyor ve ikinci bir kişi de oturacaksa o da aracın arkasında oluyor. Yani eğer aracı sizden başka kullanan kimse varsa el hijyenini de sağladığınız sürece korkulacak çok fazla bir şey de olmuyor.” diye açıklamalarda bulundu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.