Otobüs bileti fiyatları ne kadar oldu?

   Otobüs bileti fiyatları ne kadar oldu?

   Koronavirüs salgının görülmesi ile birlikte bir takım tedbirler alındı ve alınmaya devam ediyor. Otobüs yolculuklarında da bir takım kısıtlamalar getirildi. Kısıtlamaların yapılması ile birlikte pek çok otobüs firması bilet fiyatlarını astronomik boyutlara ulaştırdı.  Peki bilet fiyatlarının büyükşehirlerdeki durumu nedir? İşte Ankara, İstanbul ve İzmir için otobüs bilet fiyatları…

   Ulaştırma Bakanlığı tarafından alınan kararlara göre kara yolu yolcu taşımacılığında bilet fiyatları yeniden belirlendi ve belirlenen yeni rakamlar Resmi Gazete’de ilan edildi. Yeni fiyatlara göre biletler kilometreler baz alınınca en fazla 500 TL olacak ve bu rakamı aşamayacak. Peki Ankara, İstanbul ve İzmir’den bazı büyükşehirlere seyahat etmenin maliyeti ne kadar oldu?

   Kalkış-Varış Noktası          Yol Mesafesi (KM)      Ücret

   İstanbul – Antalya                700                               175

   İstanbul – Konya                  632                               175

   İstanbul – Adana                  944                                250

   İstanbul – Kayseri                780                                200

   İstanbul – Trabzon               1070                              275

    

   İzmir – Bursa                        345                               150

   İzmir – İstanbul                    477                               165

   İzmir – Ankara                     590                               170

   İzmir – Eskişehir                  500                               165

   İzmir – Van                          1778                              450

    

   Ankara – İstanbul                448                                 160

   Ankara – Tekirdağ              594                                 170

   Ankara – Muğla                  619                                 170

   Ankara – Hatay                    668                                 175

   Ankara – Gaziantep             699                                  175

    

   SEFERLER 17:00’DAN SONRA DÜZENLENİYOR

   28 Mart’tan itibaren İçişleri Bakanlığı tarafından verilen bir karar doğrultusunda şehriler arası yolculuklar için valilik izni gerekmeye başladı. Seyahat izin belgesi ile il dışına çıkabilen vatandaşlar, belgelerini e-Devlet üzerinden de alabiliyorlar. Alınan belgelerle birlikte ancak otobüs bileti alıp şehir dışına çıkabiliyorlar.

   Otobüsle yolculuk yapacak vatandaşlara ilişkin bilgilerin listesi gidecekleri yerlerdeki adresleri ve telefonları varılacak ildeki valiliklere bildiriliyor. İl değişikliği yapan vatandaşların 14 gün boyunca gittikleri ilde karantina da kalmaları isteniyor. Şehir dışına gidecek olan vatandaşların otobüsleri valilikten alınan izinlere göre şehir merkezlerinden saat 17:00 ile yola çıkıyor.

   Otobüs bilet fiyatlarında meydana gelen bu kadar artışın en büyük nedeninin yolcu sayılarında meydana gelen azalmadan kaynaklanıyor. 46 kişilik kapasiteye sahip olan bir otobüs 21 kişi yolcu alınca. Meydana gelen zararı azaltmak için otobüs fiyatlarında büyük artışlar meydana geldi. Fiyatların daha da artmasının üzerine yetkililer fiyatlarda bir kısıtlamaya gitti ve KM bakımından en uzak mesafe için 500 TL bir üst sınır koydu.

   Şehirlerarası seyahat kısıtlaması belli iller için 81 il için verilen bir karar olmuştu. Alınan kararın en büyük nedeni de korona virüsün fiziksel temasını en aza indirmek ve hava yolu ile bulaşmasını azaltmaktır. Seyahat etmek isteyen vatandaşlar geçerli bir gerekçe ile seyahat belgelerini temin ederek özel araçları ile gidebiliyorlar. Şehir dışına gidecek vatandaşların otogar çıkışlarında oluşturulan sağlık kontrol noktalarında sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Otobüsler yolculuk süreleri boyunca sadece il otogarlarında duracak. Özel mola noktalarında durmayacak. Otogarlarda mola verdikleri yerler valilikler tarafından belirlenen hijyen kurallarına göre denetimleri yapılacak ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyetler yürütülecek. Otobüs personellerinin de sağlık kontrolleri rutin olarak yapılacak ve yapılması gerekecek.

   Seyahat yasaklarının ne zaman kalkacağına dair İçişleri Bakanlığı tarafından veya diğer yetkililer tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Salgının durumuna göre açıklama yapılması umuluyor.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.