Koronaya rağmen ihracatı arttı! Makarnaya zam gelecek mi?

   14.05.2020
   Koronaya rağmen ihracatı arttı! Makarnaya zam gelecek mi?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilk öncelik iç piyasaya verilmesine rağmen makarnada yılın ilk çeyreğinde geçen yıla oranda ihracatta yüzde 12,23’lük bir artış olduğu görüldü.

   Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu gündeme dair açıklamalarda bulundu ve dünya gündemini sarsan korona virüs sonrası makarna başta olmak üzere tüm temel gıda ürünlerine talep arttı.

   Ülkemizde vatandaşların ürünlere ulaşmada sıkıntı yaşamamaları adına dış satıma olan talebi ertelendiklerini belirten Külahçıoğlu, önceliğin iç tüketime verildiğini kabul etti. Salgının başladığı zamandan bu yana sıkıntı yaşamadan makarna ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirtti.

   Gündeme gelen stokların bittiği yönünde haberleri zamanla çürüttüklerini belirten Külahçıoğlu sözlerine şöyle devam etti.

   Sürecin ülkemizde rahat geçtiğini ilk günlerde paniğinin yaşandığını ardından alınan önlem ve tedbirlerle birlikte kısa süre sorunun çözüldüğünü açıkladı. Herhangi bir sorun yaşanmadan rafta ürün eksiliğini olmadan tüm üreticilerin sevkiyat işlemini gerçekleştirerek iç tüketimi rahat bir şekilde karşıladıklarını belirtti. Her yıl ilk 3 ay içerisinde yüzde 20’lik bir ihracatı hedeflediklerini ancak bu yıl elde olmayan nedenlerden dolayı ertelenmesinden dolayı hedefin gerisinde kalındığını açıkladı. 2020 yılının ilk 3 ayına bakıldığı zaman 12.23’lük miktarın değer olarak yüzde 21,77’lik bir artış olduğu görülüyor. İhracatın da 138 milyon dolardan 170 milyon dolara yükseldiğini açıkladı.

   Nisan ayına ait verilerin henüz açıklanmadığını ancak sanayicilerden alınan bilgilere göre olumlu izlenim aldıklarını belirtti. Hem geçen yılın nisan ayına göre hem de 2019 yılının ilk dört ayına oranla gözle görünür bir artışın olduğunu ifade etti.

   Dünyada 160 ülkeye ulaşan Türk makarnasının yılık ilk üç ayında en fazla ihracat yapılan ülkesi ise Venezuela olduğu ortaya çıktı. Külahçıoğlu, Avrupa başta olmak üzere dış satımda olumlu gelişmeler meydana geldiğini ifade etti. Avrupa ülkelerinin hepsinde ihracat oranının yılın ilk üç ayında ortalama olarak yüzde 21 olarak artmıştır. Güney ve Kuzey Amerika ülkelerinde bu rakamın yüzde 125’lık artış olduğu görülüyor. Bu oranın en fazla Venezuela’nın neden olduğu ortaya çıktı. Pasifik ve Asya ülkelerine yapılan ürün gönderiminin ise yüzde 14’lük bir artış olduğunu ifade etti. Daha önce en fazla ihracat edilen Afrika ülkelerinde ise bir düşüş olduğu görüldü. Toplamda ihracat yapılan ülke sayısında bir düşüş olmadığını ve Türk makarnasını tercih eden ülkelerinin kalıcılığını devam ettirdiğini belirtti.

   Irak’ın korona virüs nedeni ile ithalatta bir kısıtlama getirdiğini normalleşme ile birlikte bu pazarında açılacağını açıkladı.

   Yıl sonuna kadar yüzde 20’lık ihracat artışının olacağı belirtiliyor. Ülkemizde bu sene mahsulle ile ilgili herhangi sorun yaşanmayacağını belirten Külahçıoğlu, makarnalık buğday için kalitenin yeterli olduğunu belirtti. Geçen haftalarda açıklanan taban fiyatı üreticileri memnun edeceğini sanayicilerinde uluslararası rekabete açık tutacağını açıkladı.

   Tarım ve Orman Bakanlığı ile Toprak Mahsulleri Ofisi kapsamlı olarak hem sektörle hem de çiftçilerle konu ile ilgili görüşmeler yaptığını ve açıklanan rakamların piyasa da karşılığını bulduğunu ifade etti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.