Maske kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

   14.05.2020
   Maske kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

   Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılın ve on binlerce insanın ölümüne yol açan Koronavirüs, ülkemizde de Mart ayında görülmeye başlandı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen koronavirüse karşı tüm dünya da tedbirler alınmaya başladı.

   Türkiye’de de salgının yayılmasını engellemek ve bulaşıcılığını en aza indirmek için sokağa çıkma kısıtlamalarından toplu sosyal alanların yasaklanmasına, park ve sahillerin yasaklanmasından eğlence yerlerinin kapatılmasına kadar bir dizi önlemler alınmıştır.
   Alınan tedbirlerin en önemlilerinden biri de pek çok alanda maske kullanılma zorunluluğunun getirilmesidir. Özellikle toplu ulaşım araçlarında, marketlerde ve halkın ortak olarak kullanabileceği alanlarda maske kullanmanın zorunluluğu tedbirler arasında önemli bir yeri tutuyor. Artık hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen maskenin nasıl kullanılacağı da oldukça önemlidir.
   Bu yazımızda uzman görüşleri çerçevesinde maske nasıl kullanılmalı, maske takıp çıkartırken nelere dikkat edilmeli ve maskenin doğru kullanışı ile ilgili detayları siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

   MASKELER DEZENFEKTE EDİLMEMELİDİR

   Öncelikle maskeyi niçin kullanıyoruz bunu iyi bilmemiz gerekmektedir. Maske kullanımını yanlış anlayan pek çok vatandaşımız mevcut. Malum olduğu üzere koronavirüs damlacıklar yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Buna karşın uzmanlar maskelerin özellikle dışarıdan bulaşabilecek virüslerden korunması amacıyla değil vatandaşın konuşurken, öksürürken veya nefes alırken tükürük taneciklerinin dışarıya çıkmasını ve etrafa yayılmasını engellemek amacıyla takılması gerektiğini söylüyor. Bu açıdan maskenin kullanılması oldukça önemlidir. Herkesin maske kullanması halinde damlacıkların maskeden dışarı çıkması engellenir ve damlacık yoluyla bulaşan virüsün bulaşıcılığı da en aza indirilmiş olur. Maske kullanımı ile ilgi açıklamada bulunan Eczacı Yıldız Türkaydın, tüm maskelerin tek kullanımlık olduğunu belirterek, “Maskelerin herhangi bir yöntemle dezenfekte edilmeye çalışılması; cerrahi maskelerin fiziksel bütünlüğünü ve kumaş yapısını, diğer maskelerin de ilave olarak filtre yapılarını da bozarak işlevsiz hale getirebilir. O yüzden tüm maskelerin tek kullanımlık olduğunu bilip, kullanım sonrası dezenfekte etmeye çalışarak tekrar kullanmamalıyız.” uyarısında bulundu. Uzman görüşünde de görüleceği üzere maskeler tek seferde kullanılmalı, dezenfektan kullanılmamalı ve asla yıkanıp tekrar kullanılmamalıdır. Bu maskelerin asli özelliklerini kaybetmesine ve korunaklı yapısını bozmaktadır. Bu hususlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

   TEDBİRLER ASLA ELDEN BIRAKILMAMALIDIR

   Son zamanlarda koronavirüsün kontrol altına alınmaya başlandığı, vaka ve ölüm sayılarında azalma görüldüğü izlenmektedir. Sağlık Bakanı liderliğinde ve bilim kurulu önderliğinde Koronavirüsle mücadele sürecinin her ne kadar iyiye gittiği görülse de pandemi süreci devam etmektedir ve bizzat Bakan Fahrettin Koca tarafından tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiği uyarısında bulunulmaktadır. Buna konuya dair açıklamasını sürdüren Türkaydın, ülke olarak virüsün bulaşmasına karşı bu zamana kadar aldığımız tedbirlere uymaya devam etmeliyiz ve özellikle el hijyeni ile ilgili tüm bilgilendirmeleri hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirmeli ve yaşamımızın her anında bunu tatbik etmeliyiz uyarılarında bulundu. Ellerimizi bol su ve sabunla parmak araları dahil olmak üzere her tarafını toplamda en az 30-40 saniye olmak üzere 60 saniyeye kadar iyice yıkamalıyız. Eczacı Türkaydın, özellikle normalleşme sürecine girdiğimiz bu günlerde sosyal mesafeye oldukça dikkat etmemiz gerektiğini, başka biriyle aramızdaki mesafenin en az 1,5 metre kadar olması gerektiğini, mümkün olduğu kadar kalabalık alanlardan uzak durmamız gerektiğini ve pandemi sürecinde aldığımız tüm tedbirlere normalleşme sürecinde de devam etmemiz gerektiğinin özellikle altını çiziyor. Bu süreçte virüsün başkalarından bulaşacağını göz önünde bulundurarak eş, dost ve akrabadan bulaşmaz yanılgısına düşülmemeli ve bu insanlarla da sosyal mesafeyi korumalıyız. Mümkün olduğunca ziyaretlerde bulunmamalıyız. Özellikle yaklaşan Ramazan Bayramında buna daha da fazla dikkat etmeliyiz.

   N-95 MASKE YERİNE CERRAHİ MASKE TERCİH EDİLMELİDİR

   Eczacı Yıldız Türkaydın, herhangi bir nedenle dışarıya çıkmak zorunda kaldığımız durumda mutlaka maske kullanmamız gerektiğine dikkat çekerek, bu süreçte birden fazla maske çeşidinin olduğunu ve dışarıda kullanmak için cerrahi maskelerin yeterli olacağını söyledi.
   N-95 maskelerin genellikle sağlık çalışanlarının yüksek bulaştırıcılık bulunan hastalara karşı müdahalede bulunurken kullanması üzerine tasarlanmış olduğunu ve bu maskeyi takan hasta bireylerin virüsü başkasına bulaştırmasının önüne geçmeyeceğini belirtti.
   Eczacı Türkaydın, “Tasarımı nefes alırken dışarıdan gelen havayı temizlemek üzerine yapılmıştır, maskeyi takan kişinin dışarıya nefes verirken verdiği havayı temizlememektedir. Bu nedenle bu tür maskeyi takanların mutlaka üzerine cerrahi maskeyi de takmaları gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.

   TEKRAR TEKRAR KULLANILMAMALI

   Maske kullanımına başlamadan önce ellerin mutlaka belirtilen kurallara göre yıkanması gerekmektedir. Maske taktıktan sonra ellerimizle asla maskemize ve yüzümüze dokunmamalıyız. Maskeler çene altına ve alın bölgelerin indirilip kaldırılarak kullanılmamalı ve sıkıldığınızda çıkarıp cebe ya da çantalara konulmamalıdır. Maskelerin tek kullanımlık olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu nedenle çıkartılan maskeler tıbbi atık çöplerine atılması yoksa bir poşete konularak imha edilmesi gerekmektedir. Sonrasında da eller yine kurallara uygun şekilde yıkanmalıdır.
   Ülkemizde maske üretiminde herhangi bir sorunun olmadığını belirten uzmanlar, maskeye ulaşamama riskine karşı maskelerin yıkanarak tekrar kullanılmasının düşünülmesi risk oluşturmaktadır. Şu an itibarıyla maskeler yıkanarak tekrar kullanılmaya uygun değildir. Ancak ilerleyen dönemlerde yıkanarak tekrar kullanılabilecek maskelerin üretilmesi için çalışmalar başlamış durumdadır.
   Maskelerin dezenfekte edilmesinin de risk oluşturduğunu ifade eden uzmanlar, dezenfekte çalışması; cerrahi maskelerin fiziksel bütünlüğünü ve kumaş yapısını, diğer maskelerin de ilave olarak filtre yapılarını da bozarak işlevsiz hale getirebileceğini belirtiyor. Bu nedenle maskeler tek seferlik kullanılmalı ve gerekli kurallara göre imha edilmelidir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.