18 Mayıs’ta hangi illerde bankalar tatil?

   14.05.2020
   18 Mayıs’ta hangi illerde bankalar tatil?

   Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağına 19 Mayıs’ın Salı gününe denk gelmesi ile sokağa çıkma yasağı genişletildi ve 18 Mayıs ile birlikte 19 Mayıs tarihlerinde de sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Peki sokağa çıkma yasağında nereler kapalı olacak?

   18 şehirde uygulanılması planlanan sokağa çıkma yasağında 18 Mayıs için Türkiye Bankalar Birliği sokağa çıkma yasağı uygulanan şehirlerde bankaların kapalı olacağını duyurdu.

   Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yapılan yazılan açıklama kısıtlama kapsamında 18 ilde uygulanılması planlanan sokağa çıkma yasağı kapsamında yerleşik olan müşteriler bankacılık işlemlerini şube dışı kanallar aracılığı ile yerine getirilmesi talep edildi. 18 Mayıs’ta şubeler aracılığı ile müşterilerin yapacakları işlemleri 20 Mayıs tarihine ertelemeleri tavsiyesinde bulunuldu.

   PARA OLMAYAN HESAPLARDA ÇEK İŞLEMİ YAPILMAYACAK

   Türkiye Bankalar Birliği’nin yaptığı açıklama ile aldığı diğer kararlar da şunlardır:

   • Sokağa çıkma yasağı uygulanacak 15 il için 18 Mayıs tarihinde ödemelere yönelik Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne yapılan bildirimlerin Risk Merkezi Genelgesi’nin Mücbir Haller Uygulamasına göre yapılmasına karar verilmiştir.
   • 15 il dışından bulunan şubelere çek ibrazında müşterilerin hamil sıfatı ile işlem yapılmasını talep etmesi durumunda hesapta para olması durumunda ödeme gerçekleşebilecek hesap durumunda karışıklık varsa hamile konuşularak hak kaybı olmadığı ifade edilerek 18 Mayıs tarihinde çek için bir işlem yapılamayacak. 20 Mayıs tarihinde hamil tarafından ibraz edilen çek hesapta olması durumunda ödeme yapılabilecek. Hesapta para olmaması durumunda ise düzenlemelere yönelik işlemi gerçekleştirmek için bilgi çek hamiline verilecek.
   • Tüm bu açıklamalara rağmen çek hamili 18 Mayıs’ta ibraz edilen çekin herhangi bir karşılığı olmaması durumunda buna dair şerh verilmesinde ısrar ettiği durumda, muhatap banka tarafından konuya ilişkin mevzuat hükümlerine göre uygulama gerçekleştirilecektir. Buna bağlı olarak 15 ilde bulunan yerleşik müşterilerinin 18 Mayıs tarihine ilişkin ödemelerini Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne bildirimleri Risk Merkezi Genelgesi’nin Mücbir Haller Uygulamasına göre yapılabilecektir.

   SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BAŞLAYACAK

   Hafta sonu Cumartesi-Pazar için ön görülen sokağa çıkma yasağı 19 Mayıs resmi tatilinin Salı gününe gelmesi ile birlikte birleştirilmeye gidilerek 18 ve 19 Mayıs tarihlerinde de sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verilmiştir. 16 Mayıs 00:00 itibari ile sokağa çıkma yasağı başlayacak olup, 20 Mayıs 00:00 itibari ile de yasak bitmiş olacak.

   MARKETLER VE ECZANELER AÇIK OLACAK MI?

   Sokağa çıkma yasağı kapsamında en çok merak edilenlerden birisi de marketlerin, eczanelerin, fırınların, bakkal ve manavların açık olup olmadığıdır. Hafta sonu market, bakkal, manav ve kasaplar kapalı olacaktır. Online olarak satış yapan işletmelerde kapalı olacaktır. Ancak pazartesi ve Salı günleri ise saat 10:00 ile 16:00 arası marketler, manavlar ve kasaplar açık olup işlevlerine devam edeceklerdir. Yine pazartesi ve Salı günleri 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkmamaya devam edecek olup, diğer vatandaşlarda ihtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkacaklar. Fırınlar ise sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde  dahil olmak üzere ekmek üretmeye devam edecekler ve satış için açık olacaklar.

   17 Mayıs Pazar günü 65 yaş ve üzeri olan vatandaşların maske ve sosyal mesafe kuralına uyarak yürüme mesafesinde sokağa çıkma yasağı kaldırılıyor. Ancak bu gün içerisinde tüm gün değil saat 11:00 ile 15:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.