Şahıs şirketi ile limited şirketlerin fakları

   14.05.2020
   Şahıs şirketi ile limited şirketlerin fakları

   Günümüz de pek çok girişimci, maddi olarak hazırlıklarını tamamladıktan sonra şirket kurmak için adımlar atıyor. Ancak bu aşamada şahıs şirketi mi limited şirketi mi kuracaklar bu konu hakkında araştırma yapıyorlar.

   Şahıs şirketi ve limited şirketi nedir, iki şirket türü arasındaki farklar nelerdir ve hangi şirket kurulursa daha avantajlıdır gibi soruların cevapları merak ediliyor. Biz de bu yazımızda merak edilen şahıs şirketi ve limited şirketi nedir? İki şirket arasındaki farklar nelerdir ve hangi şirket sizin için daha uygundur? Tüm bu konuların detaylarını siz değerli okurlarımız için derledik ve bilgilerinize sunuyoruz.

   ŞAHIS ŞİRKETİ NEDİR?

   Şahıs şirketi, tüzel bir kişiliğe sahip ve ortaklarının sorumlulukları sınırsız olan bir şirket türüdür. Sayısı belli kişilerin ortak çıkar çerçevesinde ve sorumlulukların kişisel olarak kullanılacağı şirkete denir. Diğer bir ifade ile şahız şirketi, kurucu ortaklar ile şirketlerin mal varlığı açısından bütünleştiği şirket türlerine denmektedir.
   Bu tip şahıs şirketlerin avantajı, diğer şirket türlerine göre kolay kurulması ve kuruluşunun daha düşük masraflı olmasıdır. Bu tür şirketlerinin ilk olarak tercih edilmesinin sebebi ise genellikle bahsettiğimiz kolay kurulması ve az masrafla kurulmasıdır. Şahıs şirketlerinde ortak sayısı azdır ve ortaklığın devri de oldukça zordur. Ortaklık devri için tüm ortakların hem fikir olması ve her bir ortağın devri uygun görüyor olması gerekmektedir. Ortaklık devri gerçekleşirse, şirket ilişkilerinden dolayı üçüncü kişilere olan sorumlulukları bir süre daha devam etmek durumundadır. Şahıs şirketlerinin ortakları gerçek kişilerdir ve şirket borçlarına karşı bütün mal varlığı ile sorumludur.

   ŞAHIS ŞİRKETİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

   – Muhasebeci ücreti düşüktür.
   – Kademeli vergi sistemi uygulanmaktadır.
   – Defter tasdik ücretleri düşüktür.
   – Hızlı ve kısa sürede kurulabilir.
   – Kurulum maliyeti düşüktür.

   LİMİTED ŞİRKET NEDİR?

   Limited şirket, gerçek veya tüzel kişilikte, bir veya birden çok ortakla belirli bir iktisadi amaca yönelik kurulan şirketlere denir. Limited şirketleri, belirli bir iktisadi amaç doğrultusunda kurulması ve şahıs şirketlerine göre ortakların şahsi sorumluluklarının sınırlı olması dolayısıyla mantıklı bir şirket türü olarak düşünülebilir. Ancak limited şirketinin şahıs şirketlerine göre kurulum aşamasındaki olumsuz yönü, şirketin kurulabilmesi için sermaye alt limitinin bulunmasıdır. Türk Ticaret Kanunu’na göre bu alt limit herhangi bir değişiklik olmaması durumunda şu an itibarıyla 10.000 lira’dır.
   Pek çok girişimci, şirket kurma aşamasında bu meblağdan dolayı şahıs şirketi kurmayı tercih etmektedir. Şahıs şirketi olarak kurulan girişimler ticari faaliyetlerine başladıktan sonra şirket sürecine ve kazanca göre ya Anonim şirkete ya da limited şirkete evrilmektedir. Limited ya da Anonim şirketine geçişin sebebi ise parasal akış büyüdükçe daha sağlam bir yapılaşmanın kaçınılmaz hale gelmesidir.

   LİMİTED ŞİRKET Mİ ŞAHIS ŞİRKETİ Mİ?

   Şahıs şirketi ile limited şirketler birbirinden çok farklı mekanizmalara sahiptir. Bir girişimci kuracağı şirket türünü belirlerken öncelikle imkanlarını ve hedeflerini değerlendirmeli ve ne istediğini ortaya koymalıdır.
   Uzun vadeli olarak düşünürsek, limited şirket şahıs şirketlerine göre daha avantajlı görünmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi pek çok şahıs şirketi kurulduktan sonra kapital akışı nedeniyle limited şirkete evrilmektedir. Buna karşın kısa vadeli hedeflerin hızlıca yerine getirilmesi açısından limited şirket gibi meşakkatli bir sürece girmek de doğru olmayacaktır. Limited şirketlerin şahıs şirketlere göre en avantajlı yanı daha sağlam bir yapılanmaya sahip olmasıdır.
   Limited şirketlerde ortaklar sınırsız yetkileri yoktur. Kurallar yazılıdır ve herkesin görevi bellidir. Şahıs şirketlerinde dışarıya karşı sorumluluk tek kişidedir ve şirket yapısı ortakların kendi aralarında kurdukları sözlü ya da yazılı ortaklığın kurallarına bağlıdır.
   Girişimcilere burada iki yol görülmektedir. İş fikrini en kısa süre içerisinde hayata geçirmeyi ve ticari kapasitesi arttıkça limited veya Anonim şirketleşme aşamasına geçmeyi düşünenler için şahıs şirketleri daha avantajlıdır.
   Ticari faaliyetine belirli bir sermaye ile girerek belirli bir iktisadi amaç doğrultusunda daha sağlam bir şirket yapısıyla devam etmeyi isteyenler için de limited şirket kurması daha mantıklı olacaktır.
   Girişimci için tavsiyemiz, her iki şirket kurulumu için de uzman bir Mali Müşavirden yardım alınması oldukça yararlı olacaktır. Hem uzman bilgisi ve tecrübesi ile daha sağlam bir şirket kurulmuş olur hem de hızlı bir kurulum sağlanmış olur.

   LİMİTED ŞİRKETLER DAHA PRESTİJLİ

   Şahıs şirketi ile limited şirketi karşılaştırıldığında, limited şirketler resmi kurumların gözünde daha prestijlidir. Markaların büyüme ve kurumsallaşma aşamalarını daha hızlı aşarak daha fazla büyümesi için tavsiye edilen şirket türü limited şirketlerdir. Girişimcilerin uzun vadeli olarak kar yapabilecekleri ve daha fazla büyüyebilecekleri şirket türünü seçmeleri onları şirketleşme bürokrasisinden de kurtaracaktır.

   HANGİ ŞİRKET NE KADAR VERGİ ÖDER?

   Vergi konusunda aslında iki şirket türü için de benzer vergi oranları görülmektedir. Her iki şirket türü için KDV yüzde 1 ile yüzde 18 olarak uygulanmaktadır. KDV’ler zaten şirkete göre değil ürün çeşitlerine göre belirlenen bir vergi türüdür.
   Limited şirketlerde yüzde 22 kurumlar vergisi ödenir. Ortaklar kardan pay almak istemeleri durumda her ortak yüzde 15 oranında vergi ödemektedir.
   Şahıs şirketlerinde ise; 22.000 liraya kadarki cirolar için yüzde 15,
   49.000 liranın 22.000 lirası için 3.300 liradan fazlasına yüzde 20,
   120.000 liranın 49.000 lirası için 8.700 liradan fazlasına yüzde 25,
   600.000 liranın 120.000 lirası için 27.870 liradan fazlasına yüzde 35 gelir vergisi ödemek zorundadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.