NACE kodu nedir? Sorgulaması nasıl yapılır?

   14.05.2020
   NACE kodu nedir? Sorgulaması nasıl yapılır?

   Mükemmel bir iş fikriniz var ve bu fikrinizi hayata geçirmek için maddi kaynakları ve gerekli şartları sağladınız. Sıra şirketinizi kurmaya geldi. Şirket kurmak için neler yapmalıyım diye araştırma yaparken NACE kodu diye bir kavramla karşılaştınız.

   Nedir bu NACE kodu ve ne işe yaramaktadır sizi iyice meraklandırdı mı? Yeni bir şirket kuran ya da iş yeri açan girişimcilerin en sık karşılaştığı konulardan birisidir NACE kodu. Bu yazımızda NACE kodunun ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl öğrenileceği gibi konuların detaylarını siz değerli okurlarımız için araştırdık ve bilginize sunuyoruz. İşte NECE koduna dair tüm detaylar…

   NACE KODU NEDİR?

   NACE kodu, bir kodlama sistemi olup, Avrupa’da ekonomik faaliyetlerin istatistiki sınıflaması anlamına gelir. İş yerlerinin faaliyet gösterdikleri alanlara göre, tehlike sınıfını belirleyen sistemin oluşturduğu bir koddur ve 6 hanelidir. Ekonomik faaliyetlere ilişkin istatistikleri dünya standartlarıyla karşılaştırma açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. 6 haneli olması dolayısıyla, altılı faaliyet kodu olarak da bilinmektedir. Yeni bir şirket kuracak ya da iş yeri açacak birinin Ticaret Odalarına kayıt yaptırmadan önce mutlaka NACE kodlarını bilmesi gerekmektedir. İş yeri tehlike sınıfının belirlenmesi, iş sağlığı ve iş güvenli kapsamında alınması gereken önlemlerin alınması için NACE kodunun bilinmesi oldukça önemlidir.

   NACE KODU TÜRKİYE’DE KULLANILIYOR MU?

   Daha çok Avrupa ülkelerinde kullanılan NACE kodu, ülkemizin Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları gereği bazı devlet kurumları tarafından kullanılmaktadır. Bu kurumlara örnek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nı gösterebiliriz.

   NACE KODU NE İŞE YARAR?

   NACE kodu, bir şirketin ya da iş yerinin faaliyet alanını ve buna bağlantılı olarak iş yeri tehlike sınıfı bilgisini veren 6 haneli bir koddur. Kurulacak olan şirketin ticaret odasına kaydı yaptırılmadan önce mutlaka NACE kodunun bilinmesi gerekir. Çünkü NACE kodunu öğrendiğinizde iş yerinin tehlike derecesini de öğrenmiş olacaksınız. İş yerleri tehlike sınıfına göre üçe ayrılmaktadır.

   Bunlar;
   Tehlikeli: İmalat, kesme, boyama ve servis gibi işlerin yapıldığı iş yerleridir.
   – Az Tehlikeli: Büro hizmetleri, gıda ve perakende alışverişi gibi iş kollarında faaliyet gösteren iş yerleridir.
   – Çok Tehlikeli: İnşaat, maden ve tersane gibi iş kollarında faaliyet gösteren iş yerleridir.

   NACE kodunda bu faaliyet alanları rakamlarla kodlanmaktadır. Bunu kısaca bir örnekle anlatacak olursak;
   – 6 haneli NECE kodunun ilk iki rakamı genel faaliyet sınıflandırmasını, son dört rakam ise alt faaliyet sınıflandırmasını ifade etmektedir.
   – Örneğin; 16 rakamı ağaç, mantar, saz, saman ve benzeri maddelerden örülerek üretilen eşyaların imalatı anlamına gelirken; 16.10 rakamı “Ağaçların biçilmesi” anlamına ve 16.10.03 rakamının anlamı “ağaç yünü, ağaç unu ve ağaç talaşı imalatı” anlamına gelmektedir. Bu faaliyet alanı çok tehlikeli bir faaliyet alanı olarak görülmektedir.

   NACE KODU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   NECE kodunu öğrenmenin pek çok yolu vardır. Örneğin ilk olarak İstanbul Ticaret Odası’nın resmi internet sitesine girilerek sırasıyla “Tescil İlan Kuruluş ve Sicil Kayıtları” sekmelerine girilmelidir. Bu bölüme iş alanınızla ilgili kelimeleri girdiğinizde NECE kodunuz karşınıza çıkacaktır.
   Bir başka yol da şudur ve diğer yönteme göre daha kolaydır. Şirketin SGK sicil numarasının ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci rakamları NACE kodunu oluşturmaktadır. Bu rakamlara bakarak da kodunuzu öğrenebilirsiniz.

   NACE KODU DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

   NECE kodunun değiştirilmesi için kodun ilgili belgelerden birine yanlış olması gerekmektedir. Bu da hangi belgeye yanlış yazıldığına göre değişiklik göstermektedir.
   NACE kodu vergi levhasına yanlış yazıldıysa; bağlı bulunulan vergi dairesine NACE kodu değişikliği talep dilekçe yazılır.
   İstenen NACE kodu ile Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescillenen Nace kodu arasında uyum varsa, vergi levhası değişikliğinden sonra ticaret odasına başvurunun yapılması gerekmektedir.
   SGK’da NACE kodu değişikliği gerekiyorsa, https://uyg.sgk.gov.tr/nacedegisikliktalep/Welcome.do adresi üzerinden değişiklik işlemi yapılabilmektedir. NACE kodunun onaylanması ile iş yeri sahipleri kodlarını görüntüleyebilirler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.