Ticari sicil kaydı nasıl yapılır?

   13.05.2020
   Ticari sicil kaydı nasıl yapılır?

   Şirket kurmaya karar veren bir girişimci için, gerekli tüm hazırlıkları yaptıktan sonra sıra şirketin ticari sicil kaydını yaptırmaya gelmektedir.

   Peki, girişimci, şirketin ticari sicil kaydı nasıl yaptırılacak, hangi kuruma yapılacak ve başvuru için neler gereklidir? Bu yazımızda ticari sicil kaydının ne olduğunu, kaydın nereden alındığını ve ticari sicil kaydının nasıl yaptırılacağına dair tüm detayları siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

   TİCARET SİCİLİ NEDİR?

   Ticari sicil kaydının ne olduğuna geçmeden önce ticaret sicili nedir bunun tanımını yapmakla başlayalım. Kısaca özetlemek gerekirse ticaret sicili, ticari işletmeye ve sahibine ait tüm bilgi ve belgelerin kayıtlarını kapsayan resmi bir sicildir. Ticaret sicilinin, işletme sahibinin hukuki durumunu takip etmek, üçüncü kişileri bilgilendirmek ve işletme sahibinin haklarının korunmasını sağlamak gibi bir işlevi vardır. Bu kayıt çok önemli bilgiler barındırdığı için işletme sahipleri ve üçüncü kişiler ticaret sicilini bilmek zorundadırlar.

   TİCARİ SİCİL KAYDI ÖNCESİ HANGİ HAZIRLIKLAR GEREKLİDİR?

   Ticari sicil kaydı yaptırma aşamasına geçmeden önce şirketin şahıs şirketi mi yoksa sermaye şirketi mi olacağına karar verilmesi gerekmektedir. Örneğin kurulacak olan şirket sermaye şirketi olacaksa; şirketin ana sözleşmesi, unvanı, NACE kodu, hangi alanda faaliyet göstereceği, ne kadar sermaye ile kurulduğu ve sermaye yapısı, adres bilgileri ve yönetimi gibi konuların net bir şekilde ortaya konulması gerekmektedir. Bu alanlar netlik kazandıktan sonra kayıt işlemlerine geçilebilir.

   TİCARİ SİCİL KAYDI NEREDEN ALINIR?

   Şirket sahibi, yukarıda belirttiğimiz şirketle ilgili tüm hazırlıkları tamamladıktan sonra ticari sicil kaydı için Ticaret Odası’na başvuru yapabilir ve kaydını alabilir.

   TİCARİ SİCİL KAYDI NASIL YAPILIR?

   Şimdi standart bir limited şirket ya da Anonim Şirketin sicil kaydı alma işlemlerine örnekler dahilinde değineceğiz. Bir anonim şirket ya da limited şirket ticari sicil kaydı nasıl alır aşama aşama bu konunun detaylarına bakalım.
   Örneğin; Bir şirketimiz olsun ve iş adresi İstanbul’da yer alsın. Şirketin yönetici ve ortakları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun. Ve bu şirket banka veya askeri bir kurum gibi izne tabi olmayan serbest bir şirket olsun. Kurucu ve yöneticileri gerektiği hallerde evraklarını noterden imzalayabilsinler.

   Şimdi bu bilgiler dahilinde izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir:
   – İlk olarak Mersis üzerinden bir sözleşme hazırlanmalıdır. Bu sözleşmeyi bir mali müşavir hazırlayabilmektedir. Sözleşmenin içerisinde ticari unvan, ticari faaliyet konusu, detaylı adres bilgileri, sermaye yapısı, hissedarlar ve hisse oranları, yönetim şekli ve detayları, kar dağıtım usulleri gibi tüm detaylar net olarak belirtilmelidir.
   – Taraflar ana sözleşmeyi imzalamak için notere giderler. Sözleşme İTO’da şahsen yapıldıysa notere gitmeye gerek yoktur. Şirket kurucu ve hissedarları sözleşmeyi noter huzurunda imzalarlar ve diğer işlemler için mali müşavire vekalet verirler. Yine noterde kurucuların onaylı kimlik fotokopileri çıkartılır ve yöneticiler için imza beyanı hazırlanır.
   – Ana sözleşme imzalandıktan sonra ortaklar, sermayenin yatırılacağı bankaya gidip hesap açtırırlar ve sermayenin dörtte biri bankaya yatırılır. Bankadan blokaj yazısı alınır ve şirket kurulduktan sonra blokaj çözülür.
   – Vekalet verilen Mali Müşavir, sermayenin yüzde 0,04 oranında Halkbank’a Rekabet Kurumu fonu ödemesi yapar.
   – Şirketin kurucu ortakları oda kayıt beyannamesine yapıştırılmak üzere birer adet son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf verirler.
   – Şirketin kurucu ortakları ve yöneticileri, Mali Müşavirin hazırladığı kuruluş dilekçesi, kuruluş bildirim formunu ve oda kayıt beyannamesini imzalarlar.
   – Mali Müşavir yukarıda bahsettiğimiz; ana sözleşme, tescil talepnamesi, kuruluş dilekçesi, kuruluk bildirim formu, oda kayıt beyannamesi, banka blokaj yazısı ve Rekabet Kurumu ödeme dekontu ile birlikte İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) başvurusunu yapar.
   – İstanbul Ticaret Odası (İTO), verilen bu evrakları detaylıca inceler ve birkaç gün içerisinde şirketi tescil eder. Böylelikle şirket hukuken kurulmuş olur. İTO gerekli gördüğü hallerde yeni evraklar talep edebilir veya mevcut evraklarda düzenleme isteyebilir.
   – Mali Müşavir İTO’da şirketin resmi olarak kuruluşuna ilişkin sicil tasdiknamesini veya evrakı alır.
   – Şirket kurucu ve yöneticileri ile tekrar notere gidilir. Burada kurulan şirketin imza sirküleri çıkartılır. Mali Müşavirlik vekaleti çıkartılır ve Mali Müşavir resmi defterleri noterden onaylatır.
   Bu maddeler bir şirketin kurulmasının ve ticari sicil kaydının yaptırılmasının yol haritası şeklindedir. Bu yollar takip edilerek şirket kurulabilir ve ticari sicil kaydı yaptırılabilir.

   TİCARİ SİCİL NO SORGULAMA

   Ticari Sicil No sorgulama ile kendinize ait şirketin veya ticaret yapmak istediğiniz herhangi bir şirketin sicil numarası, unvanı ve adresleri gibi bilgilere ulaşılabilmektedir. Sorgulamalar her ilin kendi ticaret odası üzerinden yapılabilmektedir. Örneğin, kurulan şirket İstanbul sınırları içerisinde yer alıyorsa ticari sicil no ile sorgulama işlemi İTO’nun web sitesi üzerinde yer alan sorgulama sayfasından sorgulanabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.