Araç muayenesi ertelendi mi?

   13.05.2020
   Araç muayenesi ertelendi mi?

   Korona virüs tedbirleri kapsamında araç muayeneleri için de TÜVTÜRK tarafından açıklama geldi.

   TÜVTÜRK yaptığı açıklamada Türkiye genelinde tüm istasyonların açık olduğunu ve isteyen sürücülerin araç muayenesi için gidebileceklerini belirtti.

   TÜVTÜRK, ülkemizde periyodik araç muayeneleri için tek yetkili ve görevli kuruluştur. Sokağa çıkma yasağı olmayan araç sahipleri Türkiye genelinde olan tüm istasyonlardan araç muayenelerini gerçekleştirebilmektedirler.

   3 Nisan tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada korona virüs salgını nedeni ile araç muayene süreleri gelen vatandaşların araç muayenesini 3 ay içinde gerçekleştirmeyen motorlu araç sahipleri muayene işlemelerini 3 aylık süre bittikten sonra 45 gün içerisinde yapabileceklerini duyurdu.

   Ancak korona virüs sürecinde zorunlu olmasa bile isteyen araç sahipleri muayene işlemlerini yaptırıp yaptıramayacağı merak konusu oldu.  TÜVTÜRK tarafından gelen açıklamada Türkiye genelinde bulunan tüm istasyonların açık olduğunu ve araç muayene hizmetlerinin devam ettiğini bildirdi.

   GÜVENLİK EN ÜST DÜZEYDE

   TÜVTÜRK, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı denetiminde faaliyetini sürdürmektedir. Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görülmesinden itibaren tüm istasyonlarda önlemler en üstü düzeye çıkarılmıştır. Tüm muayene istasyonları UV sterilizasyon cihazlarının devreye alındığını ve uluslararası standartlarda düzenli olarak dezenfekte edildiği bildirildi.

   TÜVTÜRK tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada tüm muayene istasyonlarda çalışanların ve toplumunun sağlığını korumayı en öncelikli olarak gördüklerini bu konuda da Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen önlemlere ek olarak en üst düzeyde hijyen tedbirleri uygulandığı ifade edildi. Bu kapsamda istasyonların uzman ekipler tarafından dezenfekte edildiği ve gün boyu havalandırıldığını ifade etti.

   Bu bağlamda maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarına uyarak bekleme alanları, idari bölüm, ibadethane, kafeterya ve tuvaletlerin günlük olarak dezenfekte edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra ülke genelinde bulunan tüm istasyonlarda mikrop kırıcı UV sterilizasyon cihazlarının kurulumu gerçekleştirilmiştir. Tüm istasyonlarda kullanılmakta olup gün sonunda sterilizasyonu yapılmaktadır.

   PERSONEL BİLGİLENDİRİLMESİ

   Çalışan personel için kişisel koruyucu ekipmanlar tedarik edilmiş olup, her muayenenin öncesinde ve sonrasında teknisyenlerin elleri dezenfekte edilmektedir. Her araç için ayrı olarak koltuk kılıfı kullanılmaktadır. Personelin kişisel hijyen konusunda sürekli olarak uyarılar ve eğitimler verilmektedir.

   Araç muayenesi için randevu almak isteyen müşteriler ücretsiz olarak internet adresinden alabileceği gibi mobil olarak da almak mümkün. Muayene için gelen müşterilerin sosyal mesafe kurallarına uyması için 1 metrelik güvenlik şeridi oluşturulmuştur.

   MUAYENE SÜRELERİ UZATILMIŞTIR

   Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e eklenen geçici madde ile araç muayene sürelerinde değişiklik yapılmıştır. Bu kapsamda isteyen kişiler 3 Nisan’dan itibaren muayene süreleri dolsa bile üç ay götürmeme hakkına sahipler. Bu nedenle 3 Temmuz’a kadar bekleyebilirler. 3 Temmuz sonrasında araç muayenelerini 45 gün içerisinde yapmak zorundadırlar. Araç muayenelerinde isteyen vatandaşlar 3 ay bekleme hakkına sahiptirler. Beklemek istemeyenler de tereddüt etmeden gidebilirler. İstasyonlarda tüm hijyen kurallarına uyulmaktadır. Hijyen kurallarına uygun olarak hareket edilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.