Bankaların yeni çalışma saati

   Bankaların yeni çalışma saati

   Sağlık Bakanlığı’nın banka çalışanlarını ve müşterilerini korumak amacı ile “Banka Şubelerinde Korunma ve Kontrol Önlemleri” başlıklı rehber hazırladı. Bankalarda bulunan numaratörler sadece maske kullanan bir kişi tarafından kullanılabilecek. Banka içerisinde müşteriler bekleme alanlarında yakın mesafede oturmayacaklar. Hijyeni en üst düzeyde tutabilmek için alkol içerikli el antiseptikleri ulaşılabilir alanlarda olacak.

   Türkiye yeni tip korona virüs salgını sonrasında yavaş yavaş normalleşme sürecine başladı. Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinin önerileri dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı tarafından “Banka Şubelerinde Korunma ve Kontrol Önlemleri” başlıklı rehber hazırlanarak bankalarının işleyişine ilişkin kriterleri belirlemiş oldu.

   Rehberde yer alan bilgilere göre şube içerisinde sürekli insanlarla yüz yüzde mesafesi eğer 1 metreden daha kısa mesafede olan çalışanlar mutlaka tıbbi maske kullanacaklar.

   Bankalar içerisinde bulunan numaratörler sadece bir kişi tarafından kullanılacak ve bu kişi tıbbi maske takıyor olması gerekecek. Aynı zamanda numaratörlerde sabah akşam düzenli olarak kurallara uygun şekilde temizliği yapılacak.

   Müşterilerin ve çalışanların el hijyenini en iyi şekilde sağlayabilmek için alkol içerikli al antiseptikleri mutlaka ulaşabilir noktalar üzerinde olacak.

   Personellerin herhangi birinde eğer öksürük, ateş, solunum gibi bir solunum yolu enfeksiyonuna dair bulgular varsa çalışan kişinin şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmayacak.

   MASKE KULLANIMI

   Bankaya gelen müşteriler bekleme salonunda yakın mesafede oturtulmamaya çalışılacak.

   Bekleme alanında bulunacak olan müşterilerin en fazla işlem bankosu kadar olmasına dikkat edilecek.

   Müşteriler arası mesafe ve müşterilerin banka görevlisi ile olan mesafesi en az bir metre olacak.

   Şube içerisinde müşteri sayısını en aza indirebilmek için acil olmayan işlemleri erteleyebilecekler.

   Rehberde aynı zamanda çalışanların el temizliğine yönelik verilmesi gereken bir eğitim vurgulanıyor.

   Herhangi viral solunum yolu enfeksiyonu geçiren bir kişi varsa bu kişinin hapşırma veya öksürme sırasında ağzı ve burnunu tek kullanımlık kağıt mendille örtmesi gerekecek. Kağıt mendil bulunmaması durumunda ise kişinin dirseğin iç kısmını kullanması gerekecek. Kişinin olabildiğinde kalabalık ortamlara girmemesi gerekir. Olursa girmesi gerekir bir durum söz konusu olursa mutlaka ağzını ve burnunu cerrahi maske ile kapatması gerekir.

   Bankaların çalışma saatleri

   Bankaların çalışma saatleri

   BANKALARIN ÇALIŞMA SAATLERİ

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında pek çok banka çalışma saatlerinde ve günlerinde değişiklik yaparken bir kısmı da aynı çalışma şeklinde devam etti. Yeni normalleşme süreci ile birlikte çalışma saatlerinde ne olacak? İşte bankaların çalışma saatleri

   ING BANK

   11 Mayıs’tan itibaren ING Bank 09:00 ile 17:00 arası hizmet vermeye başladı.

   AKBANK

   Akbank şubeleri koronavirüs tedbirleri kapsamında çalışma saatlerini 12:00 ile 17:00 arasına aldı.

   GARANTİ BANKASI

   Garanti BBVA 6 Mayıs’tan itibaren çalışma saatlerini 09:00 ile 17:00 olarak değiştirdi.

   HALKBANK, ZİRAAT BANKASI VE VAKIFBANK

   Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank çalışma saatlerine 09:00 ile 17:00 olarak devam ediyor.

   Diğer bankaların çalışma saatleri

   Türkiye İş Bankası çalışma saatleri: 12:00 – 17:00

   Yapı Kredi Çalışma Saatleri: 12:00 – 17:00

   QNB Finansbank Çalışma Saatleri: 12:00 – 17:00

   DenizBank Çalışma Saatleri: 12:00 – 17:00

   Şekerbank Çalışma Saatleri: 12:00 – 17:00

   Normalleşme sürecine girilmesi ile birlikte bankaların çalışma saatlerinde herhangi bir güncellenme olup olmayacağı bilinmiyor. Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte bankalardan da açıklama yapılması bekleniyor. Koronavirüs vakasının görülmesi ile birlikte pek çok banka açık şubeler ve çalışma saatleri üzerinde bir değişiklik yapmıştı. Şimdi normalleşme ile birlikte normal çalışma düzenine geçilip geçilmeyeceği ise büyük bir merak konusu oldu. Önümüzdeki haftalar konu ile ilgili bir açıklamanın yetkili kişiler tarafından yapılacağı bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.