Koronavirüsle mücadelede KOBİ’lere devlet desteği

   Koronavirüsle mücadelede KOBİ’lere devlet desteği

   Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan ve on binlerce insanın ölümüne sebep olan Koronavirüs salgını, etkisini hala sürdürmekte ve ölümlere neden olmaya devam etmektedir. Koronavirüse karşı tüm ülkeler tedbir paketleri açıklamaya başlamış hatta uluslararası kuruluşlar da mücadele için dev bütçeler ayırmıştır.

   Koronavirüs salgını ülkemizde de Mart ayında görülmeye başladı ve yüz bini aşan kişiye bulaştı. Şu an itibarıyla 3 bin küsur vatandaşımızın da ölümüne sebep olmuştur. Devlet yetkilileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanarak koronavirüsün yıkıcı etkilerine karşı bir dizi önlem ve tedbir paketleri açıklama kararı aldı. Toplantıda ekonomi alanında alınacak tedbirler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Ekonomik İstikrar Kalkanı” ismiyle açıklanmıştır. Bu tedbirlerin mali büyüklüğü ilk etapta 100 milyar lira olarak belirlenmiştir. Daha sonra alınan yeni tedbir ve teşvik paketleriyle bu miktar 200 milyar liraya ulaşmıştır.
   Şimdi koronavirüsün etkilerini azaltmak için alınan bu tedbirlerin detaylarını siz değerli okurlarımız için paylaşacağız.

   VERGİ ÖDEMELERİ İÇİN ALINAN TEDBİRLER

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinde vergi ödemelerine dair çok önemli kararlar alınmıştır. Alınan bu kararlar aşağıdaki gibidir:
   – Konaklama vergisi 2020 Kasım ayına kadar alınmayacak.
   – Otel kiralamalarına ilişkin olarak irtifa hakkı bedelleri ve hasılat payları ödemeleri; Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süre ile ertelenmiştir.
   – İç hatlar havayolu taşımacılığı için 3 ay süreyle, KDV oranları yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmiştir.
   – Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini kapsayan muhtasar beyanname bildirim ve ödemeleri üç ay süre ile ertelenmiştir.
   – Perekende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Ulaşım, Konaklama, Yiyecek ve İçecek, Tekstil ve Konfeksiyon, Etkinlik ve Organizasyon, Sinema ve Tiyatro gibi sektörlerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında verilmesi gereken Muhtasar beyanname, KDV beyanname, BA/BS bildirimleri verme ve SGK primleri 6 ay süre ile ertelenmiştir. Buna göre;
   – Nisan’da yapılan ertelemelerin ödemesi Ekim’de; Mayıs’ta yapılan ertelemelerin ödemesi Kasım’da ve Haziran’da yapılacak ertelemelerin ödemesi de Aralık’ta yapılacaktır.

   KREDİ, FAİZ VE FİNANSMAN DESTEKLERİ

   Cumhurbaşkanının açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı paketine göre, kredi, faiz ve finansman destekleri de aşağıdaki gibidir:
   – Koronavirüs tedbirleri dolayısıyla etkilenen ve nakit akışında sıkıntı yaşayan firmaların bankalara olan kredi borç ve faiz ödemeleri en az 3 ay süre ile ertelenmiştir. Bununla birlikte gerektiğinde bu işletmelere finansman ihtiyacı sağlanacaktır.
   – İhracatta yaşanan geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması için ihracatçı firmalara stok finansman desteği verildi ve verilmeye devam edecek.
   – Bu süreçte işletmelerinin olumsuz etkilendiğini belirterek talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçları; Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki kredi borçları ve faiz borçları ödemeleri 3 ay süre ile ertelenmiştir.
   Kredi Garanti Fonu (KGF) limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartıldı. Buradan öncelikle salgından olumsuz etkilenen ve finansman ihtiyacı olan firma ve KOBİ’lere kredi sağlanacak.
   – Vatandaşlar için uygun faiz oranları ve geri ödeme planlarıyla sosyal amaçlı krediler verilecek.
   – 500 bin lira altındaki konut kredilerinde yüzde 80 olan kredi imkanı yüzde 90’a çıkartılmıştır. Ödenecek peşinat ise yüzde 10’a düşürülmüştür.
   – Koronavirüse karşı alınan tedbirler dolayısıyla Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” yazılacak.

   EMEKLİ VE ÇALIŞANLAR İÇİN YAPILAN DÜZENLEMELER

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında açıklanan pakette emekli ve çalışanlar için de pek çok düzenleme bulunmaktadır. Yapılan düzenlemeler aşağıdaki gibidir.
   – Çalışanlar için asgari ücret desteği devam ettirilecek.
   – Mevzuata uygun şekilde kamu-özel kurum ve kuruluşlarda esnek ve uzaktan çalışma sistemleri etkin bir şekilde kullanıma sokulacak. Bu kapsamda pek çok devlet kurumu bu uygulamayı hayata geçirdi.
   – Ticari faaliyetlerine ara veren işletmeler çalışanları için kısa çalışma ödeneği alacak. Bu konuya ilişkin süreçler hızlandırılmıştır.
   – En düşük emekli maaşı 1.500 liraya çıkartıldı.
   – Emeklilerin Ramazan Bayramı emekli ikramiyesi Nisan ayında verildi.
   – Aile Çalışma ve Hizmetler Bakanlığı belirlenen kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere 1.000 liralık nakdi yardımlar yaptı. İlk iki faz dağıtıldı ve üçüncü faz nakdi yardımların başvurusu devam etmektedir.
   – İstihdamdaki sürekliliğin sağlanması amacıyla telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartılmıştır.
   – Küresel tedarik zincirlerinde yaşanacak sıkıntılara karşı alternatif kanallar geliştirilecek.
   – Tek yaşayan 80 yaş üstü yaşlılar için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmeti için periyodik takip sistemi hayata geçirildi

   Son söz, görüldüğü gibi devlet ekonomik ve sosyal her alanda pek çok tedbir almış ve hayata geçiriştir. Açıklanan destek ve teşvikler ile pek çok kamu ve özel banka işletmelere ve vatandaşlara uygun şartlarda kredi destekleri açıklamışlardır. Bakanlıklar da yine KOSGEB aracılığı ile teşvik paketleri açıklamıştır. Bu kapsamda açıklanan desteklerden haberdar olmak isterseniz SİTEMİZİ ziyaret edebilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.