Kısa vadeli finansman kaynakları nelerdir?

   Kısa vadeli finansman kaynakları nelerdir?

   Kısa vadeli finansman, işletmelerin işletmelerini ve cari faaliyetlerini finanse etmek için ihtiyaç duydukları fonlar ya da finansmanlardır. Bu fonların ya da finansmanların temin edildikleri yerlere de kısa vadeli finansman kaynakları denilmektedir. Kısa vadeli olmasının nedeni ise, fonların özellikle 1 yıl ve daha kısa süreli dönemlerde ihtiyaç duyulması ve buna göre borçlanılması dolayısıyladır.

   İşletme sahipleri bu finansman ihtiyacını öncelikle kendi kaynaklarından karşılamak ister. Ancak kendi öz kaynaklarının yeterli olmadığı durumlarda işletme dışı bir kaynak kullanmak durumundadır. İşletme sahipleri bu kaynakları kullanırken kaynakların maliyet ve vergi etkisini de göz önünde bulundurmak durumundadır.
   Bu yazımızda işletmeler için kısa vadeli finansman kaynakları nelerdir bunların detaylarını siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. İşte işletmelerin kısa vadeli finansman kaynakları ve fonları…

   KISA VADELİ FİNANSMAN KAYNAĞI TÜRLERİ

   İşletmelerin ihtiyaç duydukları finansman için pek çok finans kaynağı bulunmaktadır. Bu kaynaklar aşağıdaki gibidir:
   – Kısa vadeli ticari krediler. Buna satıcı kredileri de denilmektedir.
   – Bankalardan alınacak kısa vadeli krediler.
   – Piyasada satışa sunulan kısa vadeli finansman bonoları.
   – Dış ticaret kaynaklı finansman olanakları.
   – Factoring şirketlerden kısa vadeli alacakların devri.
   – İşletmelerin aldığı depozito, teminat ve avanslar.
   – Ana firma veya bağlı kuruluşlardan sağlanan kısa vadeli fon ve finansmanlar.
   – Son olarak diğer kısa vadeli finansman kaynaklarından oluşmaktadır.
   Şimdi yukarıda bahsettiğimiz finans kaynaklarının detaylarına bakalım.

   KISA VADELİ TİCARİ KREDİLER

   İşletme sahiplerinin satıcılarından aldığı kredilere kısa vadeli ticari kredileri denmektedir. Genellikle stokların finansmanları için kullanılan kredilerdir. Bunlara; açık hesap vadeli alışlar, borç senetli alışlar örnek gösterilebilir.

   KISA VADELİ BANKA KREDİLERİ

   Kısa vadeli banka kredileri, işletmelerin bankalardan kullandıkları 1 yılın altındaki kredilere denilmektedir. Bu fonların kullanımında işletmelerin kredibilitesi öne çıkmaktadır. Bunlardan bazılarına örnek verecek olursak; açık kredi yani teminatsız kredi, spot, çek, senet, teminat, emtia ve senet karşılığı verilen krediler diyebiliriz.

   SATIŞA SUNULAN KISA VADELİ FİNANSMAN BONOLARI

   Vadesi 30 gün ve katları şeklinde belirlenebilen, süresi de 60 günden az olmayan, işletmelerin kendi teminatsız borç senetlerini ihraç ederek oluşturduğu kısa vadeli finansman türüne kısa vadeli finansman bonoları denilmektedir. Bu bonolar, daha çok Anonim şirket şeklinde kurulan büyük ve kredi değeri yüksek işletmelerin tercih ettiği bir finansman türüdür.

   DIŞ TİCARET FİNANSMAN OLANAKLARI

   Dış ticaret finansman olanakları, özellikle ihracatçılara Eximbank kredisi ile bankaların açtıkları akreditif kredilerden oluşmaktadır. Bu finansman türleri, ihracatçı işletmeler için banka teminat mektubu ve akreditif avansı şeklinde sağlanabilmektedir.

   FACTORİN ŞİRKETLEREDEN KISA VADELİ ALACAKLARIN DEVRİ

   İşletmelerin kısa vadeli satışlarından doğan alacaklarını, faktöring şirketlere satması ile sağlanan fonlara denir. Bu işlemle birlikte tahsilat ve alacakların yönetimi de factoring şirketlere devredilmiş olmaktadır. Bu da işletmelerin alacaklarını tahsil edememe riskini de en aza indirmiş olacaktır.

   İŞLETMELERİN ALDIĞI DEPOZİTO, TEMİNAT VE AVANSLAR

   Ana işletmeler, bayilerden nakit depozito ya da teminat olarak finansman sağlayabilmektedirler. Bununla birlikte siparişlerle ilgili alınan avanslar da işletmenin kısa vadeli fon kaynakları arasında yer almaktadır.

   ANA FİRMA YA DA BAĞLI KURULUŞLARDAN ALINAN KISA VADELİ FONLAR

   İşletmeler ana firma ya da ona bağlı kuruluşlardan kısa vadeli finansman sağlayabilmektedirler. Bu anlamda özellikle grup şirketler birbirlerinin kredibilitesini kullanarak bankalardan kısa vadeli fon sağlayabilirler ve bu fonlarla diğer işletmelerine de fon sağlayabilirler.

   DİĞER KISA VADELİ FİNANSMAN KAYNAKLARI

   Diğer kısa vadeli finansman kaynakları yukarıda saydığımız maddelerin dışında kalan ve 1 yılın altındaki tüm fonlardır. Bunlara örnek verecek olursak; ödenecek giderler, vergiler, harç ve sigorta primleri, devletçe verilen işletme teşvik kredileri diyebiliriz. Bu tutarların vade sürelerinden elde edilecek kazançlar da kısa vadeli fon olarak kullanılabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.