Tarım ve gıda sektörü için kadın girişimciler aranıyor

   Tarım ve gıda sektörü için kadın girişimciler aranıyor

   Bu sene Türkiye başta olmak üzere Portekiz, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve İspanya’da uygulanmaya başlayan EWA ile kadın girişimcilerin tarım ve gıda sektöründe desteklenmesi hedefleniyor.

   Kadın girişimcileri desteklemek amacı ile Foodback ve Topraktan işbirliği ile şimdilik 5 ülkede uygulanacak, tarım ve gıda sektöründe büyük dönüşümler meydana getirecek inovatif çözümleri olarak. Ülkemizde de gerçekleşecek olan EWA yani Empowering Women in Agrifood programına 50 kadın girişimci başvuracak.

   EWA NEDİR?

   6 aylık bir kuluçka dönemi ile tarım ve gıda sektöründe erken aşama kadın girişimcileri destekleyen bir programdır. Bu sene EWA Türkiye başta olmak üzere Portekiz, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve İspanya’da uygulanacaktır.

   GİRİŞİMCİLERİ NELER BEKLİYOR?

   Programa katılan girişimcileri neler bekliyor diye baktığımızda ülkemizde programa 10 tane girişimci kadın katılacak 6 ay boyunca online eğitimler ve etkinlikler ile işlerini büyütebilme fırsatı sunulacak. 6 aylık eğitim sürecinin sonunda ülke içerisinde gerçekeleşecek finalde birinci olan girişimciye 10.000 € ikinciye ise 5000 € ödül verilecek. Girişimci kadınların ihtiyaçlarına yönelik hazırlanmış programda yüz yüze ve çevrim içi eğitimler bulunacaktır. İş ve tarım dünyasında alanında uzman mentorlar tarafından birebir çalışma imkanı ve destek. EIT topluluğunun bir parçası olarak tarım ve gıda ekosisteminde bulunan 100’den fazla mentor ve kadın girişimciler doğrudan erişme imkanı verip ağ oluşturma ve girişimcilik etkinliklerine katılma fırsatı EIT Food’un Avrupa’da bulunan hızlandırma programlarına katılma ve işlerini büyütme fırsatı.

   BAŞVURU İÇİN KRİTERLER NELERDİR?

   • En birinci kural kadın girişimci olmak
   • Programın uygulandığı ülkelerde yani Türkiye, Portekiz, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Romanya ya da İspanya’da ikamet ediyor olmak.
   • Gıda veya tarım sektörlerinde etkisi olacak yenilikçi çözüm sahibi olmak ya da erken aşama girişim sürecinde bulunuyor olmak.
   • Girişim süresinde henüz en fazla 2 yıllık faaliyet gösteriyor olması
   • Şirket kurulum aşamasında veya sonrasında gelinen noktaya kadar en fazla 30.00 EUR’dan fazla yatırım almamış olması gerekir.

   Program için başvurular başlamış olup, en son başvuru tarihi ise 15 Haziran 2020’dir. Her ülkeden 10 kişinin katılacağı ve toplamda 50 kişinin olacağı program sonrasında tarım ve gıda anlamında büyük bir adım atılmış olacak. Özellikle kadınların tarım sektöründe öne çıkması için de çok güzel bir girişim olarak görülebilir. Program sonunda birinci ve ikinci olan kişilere verilecek olan ödüller gerçekten kişilerin bu alanda işlerini büyütebilmeleri adına son derece önemli. Alanında uzman mentorlerden alacağı eğitimlerle de kişiler daha fazla bilgi ve donanıma sahip olacaklar. Bu alanda kendini yeterli gören ve daha çok geliştirmek isteyen kişiler başvuru yapabilirler. Daha detaylı bilgi almak için ise EWA Program Websitesi’ne giriş yapabilirler. Yine program için başvurular resmi internet sitesi üzerinden yapılacaktır. Tüm detaylı bilgiye oradan ulaşabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.