Koronavirüs kapsamında yapılan tüm destekler

   Koronavirüs kapsamında yapılan tüm destekler

   Çin’de oraya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, ölümcül etkisini artırarak devam ettirmektedir. İlk vakanın Mart ayında görüldüğü Türkiye’de sosyal yaşamdan çalışma düzenine, ekonomik hayattan sağlık alanına pek çok alanı etkilemiştir.

   Koronovirüsün yıkıcı ve ölümcül etkisi karşısında devlet refleksi harekete geçmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan devlet erkanı bir dizi kararlar almıştır. Bu kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi ismiyle halka açıklamıştır. Bu paket kapsamında tüm kurumlar harekete geçmiş ve gereken adımlar hızla hayata geçirmeye başlamıştır.
   Bu yazımızda Koronavirüs kapsamında alınan tüm ekonomik tedbirleri detaylarıyla açıklayacağız.

   KORONAVİRÜS KAPSAMINDA ALINAN TEDBİR VE DÜZENLEMELER

   – Kredi, faiz ve finansman alanında yapılan düzenlemeler,
   – Banka, kurum ve kuruluşların vergi ertelemeleri,
   – KOSGEB’in işletmeler için sunduğu üçlü koruma paketi,
   – Kısa çalışma ödeneği imkanı,
   – Kamu bankalarından “İşe Devam Desteği” kredileri,
   – Kiracılar için kira düzenlemeleri,
   – KOBİ alacaklarına devlet güvencesi verilmiştir.
   Devlet genel hatlarıyla bu başlıklar altında destek ve düzenlemeleri hayata geçirmiştir. Şimdi bu paketlerin detaylarına bakalım.

   KREDİ, FAİZ VE FİNANSMAN DÜZENLEMELERİ

   Koronavirüsün etkilerini en aza indirmek için harekete geçen devlet kurumları, ekonomi alanında kredi, faiz ve finansmanla ilgili aldığı kararlar aşağıdaki gibi olmuştur.
   – Koronavirüs salgınından etkilenen ve nakit gelir düzeni bozulan firmaların bankalara olan kredileri ve faiz ödemeleri en az 3 ay süre ile ertelenmiş ve gerekli durumlarda bu firmalara nakit akışı sağlanmıştır.
   – Bu süreçte ihracat sektöründe yaşanan duraklama sebebiyle, kapasite kullanım oranlarının korunması için ihracat yapan firmalara stok finansmanı desteği verilmiştir.
   – Koronavirüs dolayısıyla olumsuz etkilenen ve bunu belgeleriyle beyan edip borç ertelemesi talep eden esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi ve faiz borçları Nisan, Mayıs ve Haziran olmak üzere 3 ay süreyle ertelenmiştir.
   – Tüm vatandaşlar için uygun şartlarda kredi paketleri devreye alınması teşvik edilmiştir.
   Koronavirüse karşı alınan tedbirler dolayısıyla Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların siciline mücbir sebep notu düşülecek.
   – Konut kredilerinde verilen yüzde 80 finansman desteği yüzde 90’a çıkartılacak. Bu destek 500 bin lira altında olan konutlar için uygulanacak.

   VERGİ ERTELEMELERİ

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında pek çok vergi ödemeleri ve beyanları için erteleme kararı alınmıştır. Bu ertelemeler de iki başlık altın da değerlendirilmiştir.
   1- Tüm Vergi Mükellefleri:

   2019’un yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilmesi ve ödenme süresi 30 Nisan 2020 tarihine kadar ertelenmiştir.
   2020 Şubat ayı KDV beyannamesi verilme ve ödeme süresi 24 Nisan sonuna kadar uzatılmıştı.
   Yine Şubat ayına ait BA/BS form verilme süreleri de 30 Nisan sonuna kadar ertelenmiştir.
   Bu süreler on gün öncesine kadar dolmuş olup normale dönmüştür.

   2- Mücbir Sebep Kapsamına Giren Vergi Mükellefleri:

   – Koronavirüs salgınından etkilenen sektörlerin; Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında verilmesi gereken Muhtasar beyanname, KDV beyanname, BA/BS bildirimleri verme ve defter beratı yükleme süresi 27 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.
   – 24 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatılan beyannamelerin ödeme tarihleri değişti. Buna göre;
   – Nisan’da yapılan ertelemelerin ödemeleri 27 Ekim 2020 tarihinde yapılacak.
   – Mayıs’ta yapılan ertelemelerin ödemesi 27 Kasım 2020 tarihinde yapılacak.
   – Haziran’da yapılan ertelemelerin ödemesi 28 Aralık 2020 tarihinde yapılacak.
   Bu düzenlemelere ek olarak da aşağıdaki vergi beyannamesi ve ödeme tarihlerinde de değişiklik yapılmıştır.
   – Konaklama vergisi ödemeleri Kasım 2020 sonuna kadar uygulanmayacak.
   – 3 ay süre ile iç hatlarda havayolu taşımacılığı uygulanan KDV oranları yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmiştir.
   – Otel kiralamalarında irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payları ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süre ile ertelenmiştir.

   KOSGEB KORUMA PAKETLERİ

   Koronavirüs salgını dolayısıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB aracılığıyla üç farklı koruma paketini devreye soktu. Devreye alınan paketlerin içerikleri aşağıdaki gibidir.
   Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı; dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske ve eldiven gibi tıbbi sağlık ürünlerinin üretimini yapan yerli işletmelere 6 milyon liraya kadar kredi desteği verilecek.
   – Verilecek olan 6 milyonluk desteğin 4 milyon 200 bin lirası geri ödemeli kalan kısmı ise hibe şeklinde olacak.
   – KOBİ’lerin 30 Haziran 2020’ye kadar KOSGEB’ olan ödemeleri 3 ay süre ile ertelenecek.
   – KOSGEB, proje yükümlülüklerini Mart 2020 ve sonrasında yerine getirmesi gereken firmalara 4 ay daha ek süre verdi.
   Bu açıklamalara göre, KOSGEB ve ilgili kurullar süreci hızlı bir şekilde yönetecek ve desteklenen projelere kısa sürede ödemelerini gerçekleştirecek.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

   Kısa çalışma ödeneği; ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerlerinin haftalık çalışma sürelerini geçici olarak üçte bir oranında azaltması veya süreklilik koşulu aranmaksızın tamamen veta kısmen en az 4 hafta süreyle durdurması durumunda, iş yerlerinde 3 ayı aşmamak üzere sigortalı çalışanlara gelir desteği sağlamak üzere hayata geçirilmiş bir uygulamadır.
   Kısa çalışma ödeneği, son bir yıllık prime esas kazançların ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı kadardır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçememektedir. Ödenek çalışanın kendisine aylık olarak ödenir ve her ayın 5’inde ödeme gerçekleşir. Ödemeler PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Kısa çalıma ödeneği başvuru şartları ve nasıl yapılacağı ile ilgili detayları bu MAKALEMİZDE bulabilirsiniz.

   KAMU BANKALARINDAN İŞE DEVAM KREDİSİ

   Kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank; koronavirüs salgını dolayısıyla KOBİ ve diğer işletmelerin hasarını en aza indirmek ve finansman ihtiyacını karşılamak için İşe Devam Kredi Desteğini hayata geçirdi. Bu kredilerden;
   – 2020 Şubat sonu itibarıyla sigortalı çalışan sayısında herhangi bir azaltmaya gitmeyen firmalar yararlanabilecek.
   – Kredi teminat eksiği olan işletmelere Kredi Garanti Fonu kefaleti sağlanacak.
   – Kredi desteği 6 ay geri ödemesiz, 36 ay vadeli ve yıllık yüzde 7,5 faiz oranıyla verilecektir.
   Halkbank’tan KOBİ’lere İşe Devam Desteği Kredisi ile ilgili detaylara ulaşmak için bu MAKALEMİZİ inceleyebilirsiniz.

   KİRA SÖZLEŞMESİ DÜZENLEMESİ

   Koronavirüs dolayısıyla işi bozulan, iş yerini kapatan ve bu sebeple 1 Mart-30 Haziran 2020 tarihleri arasında iş yeri kirasını ödeyemeyen firmalar için, bina ya da iş yeri sahipleri kira sözleşmesini feshedemeyecek ve kiracısını iş yerinden çıkaramayacak. Bu düzenleme 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında yapılmıştır. Bu düzenleme 26 Mart 2020’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

   KOBİ ALACAKLARINA DEVLET GÜVENCESİ

   Koronavirüsün KOBİ’ler üzerinde olumsuz etkilerini önlemek amacıyla firmaların alacaklarına Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 yıl devlet güvencesi sağlanacak.
   KOBİ alacakları için sağlanacak destek 1 Nisan 2020 ile 1 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılan sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan Reasürans veya Retrosesyon yoluyla transferleri gerçekleştirilemeyen riskleri kapsayacak.
   Bu risklerin hasar prim oranı, “Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi” tarafından teminat verilen riskin yüzde 50’lik kısmını oluşturan pay için yüzde 75 ve üzeri,
   Kalan diğer yüzde 50’lik kısım için, yüzde 110 ve üzeri Reasürans desteği taahhüt edilecek.
   Reasürans desteği, İlgili tatar merkezinin talebiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçesinden karşılanacaktır. Verilecek olan bu güvence 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.