Mesafeli sigorta sözleşmelerinde bunlara dikkat!

   11.05.2020
   Mesafeli sigorta sözleşmelerinde bunlara dikkat!

   Mesafeli sigorta sözleşmesini akdedecek olan kişiler kredi kartı ya da banka kartı ile yapılan ödemelerde 3D Secure yani internet ortamında kredi kartı ya da banka kartı ile yapılan işlemlerde ek güvenlik tedbirleri gerekecek ve kartlı sistem kuruluşları tarafından onay verilmiş bir protokol uygulaması zorunlu olarak kullanılacak.

   Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri ile Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

   Değişiklikle birlikte sigortacılık faaliyeti ve bu faaliyetin içerisine girmeyen işleri sınırlarının tespiti, tüketicinin lehine oluşturulan sigorta sözleşmeleri ve tarafların karşı karşıya gelmeden akdettikleri sigorta sözleşmelerinin yanında asli işi sigorta ile olmayan işletmelerin ortaya çıkardıkları mal ve hizmetlerle beraber sağlayacakları sigortalarla da birlikte usul ve esaslar düzenlenmiş oldu.

   Türk Ticaret Kanunu ilgili maddesinde yer alan mesafeli akdedilen sözleşmelerle ilgili olarak poliçe verilme zorunluluğu devam etmektedir. Kanuna uygun olarak kalıcı veri saklayıcısı (kısa mesaj, hafıza kartı, disk, elektronik posta, CD, DVD,  internet, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi veya e-Devlet üzerinden kurulacak yapı ve benzeri her türlü araç veya ortam) üzerinden poliçe verilebilecektir.

   Kredi kartı ve banka kartlarıyla mesafeli sigorta sözleşmesini akdedecek olanlar tahsilatları 3D Secure uygulaması kullanacak. Karşı karşıya gelerek yapılacak sözleşmeler sırasında banka kartı veya kredi kartı kullandıklarına sanal poz üzerinden güvenli olarak ödemelerini gerçekleştirebilecekler.

   SİGORTALAR MAL VE HİZMET SATIŞIYLA BAĞLANTILI

   İşini sigortacılık aracılığı ile yapmayacak olan işletmeler sağlanan hizmetler ya da satılan mala bağlantılı olması kaydı ile malın kaybı, kırılması, arızalanması, çalınması ve herhangi bir şekilde zarar görmesi sağlanmış olan sigorta teminatının kolay anlaşılır ve basit bir ürün olması, sağlanan sigortanın yine aynı şekilde hayat sigortası, sorumluluk sigortası ve motorlu taşıt sigortası olmaması, sigortaya ilişkin yıllık primin, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) her yıl sonunda bir önceki yılın aralık ayına göre değişimi göz önüne alınarak artırılmak üzere 3 bin TL’yi geçemeden yenilemeler de içinde olmak üzere sigorta süresi 5 yılı geçmemek gibi koşulları ile hizmet sunulmalıdır.

   Sigortacılık işlemlerinden faydalanmak için bir bölümüne veya tamamına imkan veren web sayfası, kiosk, mobil uygulamalar üzerinden elektronik işlem aracılığı ile sigorta satışı yapılabilecek.

   Uzaktan satış cihazları aracılığı ile eğer zorunlu sigortalar yapılacaksa Bakanlık tarafından belirlenen esaslara göre Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Acenteleri İcra Komitesi, Devlet Destekli Tarım Sigortaları ile ilgili kiosk uygulaması noktasında Tarım Sigortaları Havuzu sorumluluk sahibi olacak.

   Web ve mobil sayfa uygulamalarında emeklilik şirketi ve ruhsatlı sigorta ve ruhsatlı sigorta brokeri, levhaya kayıtlı sigorta acentesi olmayan yetkisiz kişi veya kuruluşların sayfalarına ilgili emeklilik ve sigorta şirketinin unvanı verilmeden bağlantı yani link verilemeyecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.