Tarımsal ürünlerde ihracat nasıl artar?

   Tarımsal ürünlerde ihracat nasıl artar?

   İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, son dönemde yaşananlarla birlikte dünyanın gıda teknolojileri üzerinden şekilleneceği yeni bir döneme girileceğini vurguladı.

   Ülkemizin toprak yapısının son derece bereketli olduğunu tarımsal ürünlerimizi, işleyip, paketleyip, markalaştırarak hak ettiği şekilde katma değerli olarak iyi bir noktaya getirebiliriz ve böylece ülkemizin ihracat rakamlarını önemli ölçüde katkı sağlanmış olur. Tarımsal ürünlerin ihracatında 100 milyar dolar hayal değil. Böylece dijital tarımla birlikte göç tersine bir hal alacağını ifade etti.

   Tarımsal ürünlerin ihracatına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, yeni projeler ve girişimlerin hayata geçirilmesi ile birlikte korona virüs salgının sürecinde ve sonrasında olumlu olarak sürdürülmesi ve tarıma ilgi gösterilmesi durumunda çok hızlı bir şekilde Türkiye’nin tarımsal ihracatta 100 milyar doları yakalayacağını ve aynı hızla devam ettiği takdirde bu rakamın 2 ve 3 katına çıkabileceğini ifade etti. Bunu yapabilecek imkanlara Türkiye’nin sahip olduğunu ifade etti.

   Dijital Tarım

   Dijital Tarım

   Haluk Okutur, tarımsal üretimde başarıyı sağlamak için sürdürülebilir, verimli ve kaliteli işletmecilikle istenilen noktaya gelineceğini belirtti. Korona virüs salgının sürecinde yerli ve milli üretimin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Ülkemizde tarımda verimliliği ve ürün kalitesinde artış olmasının gıda da güvenilirliği ve çevrenin korunması üzerine yoğun olarak çalışmalar yapılmaktadır. Tüm bu çalışmaların sonucunda tarım teknolojilerinin de aktif olması ile birlikte ürün kalitesinde artış olacak, çevre üzerindeki olumsuz etkileri en az seviyeye indirecek ve üretimde en üst seviyede verimlilik sağlanmış olacak. Modern tarım sistemi benimsenince zamanla tarımda ortaya çıkan fiyat dalgalanmaları da minimum seviyeye inmiş olur, dijital tarımla birlikte Türkiye’nin tarım ekonomisi önemli ölçüde büyür ve gelişir.

   TERSİNE GÖÇ BAŞLAR

   Dijital tarımla birlikte tersine göçün meydana geleceğini ifade eden Haluk Okutur, tarlalarda artık son teknoloji traktörlerin kullanıldığını sensörler, akıllı araçlar. Dijitalleşen tarımla birlikte akıllı araçlar verileri toplayıp analizini yapabiliyor. Yapılan analizlerle birlikte hava koşulları, bitkilerin ihtiyacı olan sulama ve mineralleri, tahmini hasat zamanını, toprağın durumunu en ince ayrıntısına kadar inceleyerek verimliliği en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor. Bu şekilde üreticilerinde işlerinde ciddi oranda bir kolaylık meydana geliyor. Tüm bu gelişmelerin meydana gelmesi ile birlikte ülkemizde tersine göçün meydana geleceğini ve geri dönüşün dijital çağa ayak uyduran 24 ile 30 yaş arası gençlerin olması bekleniyor. Şu an tarımla uğraşan çalışanların yaş ortalaması 54 iken dijital tarım ile birlikte bu yaşın daha da aşağı ineceği düşünülüyor. Tarımda dijitalleşmenin artması ile birlikte genç nüfus tarlalarda, çiftliklerde, bahçelerde çalışmaya özendirilmiş olacak. Haluk Okutur yaptığı açıklamalarda bilim ve teknoloji bereketli topraklarımız ve elverişli iklimle birlikte harmanlandığında çiftçiler için daha refah bir hayat sürecek ve böylece toprağa olan bağlılığında artacağını ifade etti. Böylece genç nüfus gelişmiş teknolojinin imkanlarından tarımda faydalandığı ölçüde o kadar kısa sürede Türkiye tarımda lider ülke yoluna girmiş olacaktır.

   Tarımda teknolojiye değer verilip, teşvik edildikçe gençlerde buna ilgi gösterdikçe tarımda refah düzeyi ve verimlilik artacaktır. Tüm bunların sonucunda ülkemizin tarımda ihracatı da büyük ölçüde artmış olacak. Aynı zamanda bunlarla birlikte tarımda meydana gelen dalgalanmalarda da büyük oranda azalmalar olacak. Tarımın ne kadar önemli olduğu pandemi sürecinde ortaya çıkmış oldu. Bu süreçte yaşanılmış olan her şeyde ders çıkararak ona göre bir yol çizmek ülkemiz adına çok iyi olacaktır.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.