Engellilere kredi veren bankalar

   11.05.2020
   Engellilere kredi veren bankalar

   Her kesimden insanın nakit paraya ihtiyacı olduğu gibi engelli vatandaşların da nakit paraya ihtiyacı olmaktadır. Nakit paraya ihtiyaç duyulduğunda da kapısı ilk çalınan yer bankalar olmaktadır.

   Engelli vatandaşlar, bankalardan kredi çekip çekemediklerini ve çekebiliyorlarsa hangi şartlarda çekebiliyorlar merak edip araştırma yapıyorlar. Bu yazımızda engelli vatandaşlarımıza kredi veren bankalar var mı, şartları neler ve başvurular nasıl yapılıyor? Bu konuların detaylarını sizlerle paylaşacağız.

   ENGELLİLERE UYGUN ŞARTLARDA KREDİ VEREN BANKALAR

   Engelli vatandaşlara aşağıda isimlerini vereceğimiz bankalar uygun koşullarda ve uygun şartlarda kredi imkanı sağlamaktadır. İşte o bankalar:
   – ING Bank,
   – Türkiye Ekonomi Bankası (TEB),
   – Aktif Bank,
   – Denizbank,
   – Burgan Bank,
   – Vakıfbank,
   – Akbank,
   – Yapı Kredi Bankası,
   – Ziraat Bankası,
   – Garanti BBVA.
   Yukarıdaki bankalardan ilk 5 sırada olan özel bankalarla PTT 2020 yılı için engellilere kredi verilmesi için bir protokol imzalanmıştır. Engelli kredisi olarak verilecek olan bu krediden yararlanmak isteyen engelli vatandaşlar, düzenli bir gelir sahibi olduğunu ispatlamak ve evraklarını bankalara sunmak durumundadırlar. Devletten düzenli şekilde maaş alan engelliler de düzenli gelir sahibi olduğu için yukarıdaki bankalara kredi başvurusunda bulunabilirler. Ancak engelli vatandaşların zihinsel engelli olmaması gerekmektedir. Engelli vatandaşlarımız ihtiyaç kredisi dışında taşıt kredisi veya konut kredisi de kullanabilmektedirler. Engelli vatandaşlar ev kredisi çekebiliyor mu detaylardan haberdar olmak isterseniz bu MAKALEMİZİ inceleyebilirsiniz.

   ENGELLİLERİN KREDİYE BAŞVURMA ŞARTLARI

   Engelli vatandaşların kredi alabilmeleri için bazı şartları sağlamaları veya yerine getirmeleri gerekmektedir. Belirlenen bu şartları yerine getiren engelli vatandaşlar yukarıdaki bankalara kredi başvurusunda bulunabilirler. PTT ile anlaşmalı bankalar için kredi başvurusunda bulunmak için de engellilerin, 2022 engelli maaşını PTT’den alıyor olması ya da engelli maaşını PTT’ye taşımış olmaları gerekmektedir. Engelli kredisine başvurmak için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:
   – Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
   – Kredi başvurusunda bulunacak engelli vatandaşın 18 yaşından büyük olması gerekir,
   – Engelli vatandaşın en çok 81 yaş ve altında bir yaşta olması gerekmektedir,
   – Kredi kullanacak engelli vatandaşın kredi notunun da belli bir seviyenin altında olmaması gerekmektedir,
   – Engelli vatandaşın zihinsel engelli olmaması gerekmektedir.
   – Aldığı engelli maaşının üzerinde herhangi bir tedbir veya haczin olmaması gerekir,
   – Engelli vatandaşın maaşıyla ödediği herhangi bir banka ya da başka bir kuruma borcu olmaması gerekir.
   Bu şartları sağlayan engelli vatandalar kredi başvurusunda bulunabilirler. Kredisi onaylanan engellilerin kredi taksit ödemeleri maaşının yüzde 50’sinden fazla olamamaktadır. Kredi miktarı ise 60 bin liraya kadar çıkabilmekte ve 60 aya kadar da vade imkanı sunulmaktadır.

   2022 ENGELLİ MAAŞI NEDİR?

   Engellilerin aldığı 2022 maaşı, 2022 sayılı kanunla yaşlı ve engellilere verilen yardım aylığı olarak çıktığı için bu isimle anılmaktadır. Engel durumu yüzde 40 ve üzerinde olan yaşlı ve engellilere verilen bir aylıktır. Engelli olma durumunu tam teşekküllü bir devlet hastanesinden heyet raporu alarak ispatlayarak ilgili kuruma verilmesi gerekmektedir. Bu maaşı almak için 16 yaşında da büyük olmak gerekmektedir. Engellilerin engel durumuna göre aldıkları maaş aşağıdaki gibidir:
   – Yüzde 40 ile yüzde 69 oranı arasında engelli olanlara 536 lira,
   – Yüzde 70 üstü engelli olanlara ise 804 lira maaş almaktadır.
   – Bu aylıklar 2020 itibarıyla geçerli olup aylık olarak hesaplara yatacaktır.

   BANKALARIN ENGELLİLERE UYGULADIĞI FAİZ ORANLARI

   Bankaların engelli vatandaşlar için uyguladığı faiz oranları PTT ile yaptıkları anlaşmalar ile ortak olarak belirlenmiştir. PTT ile anlaşma yaparak faiz oranlarını belirleyen bankalar ve faiz oranları aşağıdaki gibidir:
   – ING Bank: yüzde 1.2
   – TEB: yüzde 1.39
   – Aktifbank: yüzde 2.69
   – Denizbank: yüzde 1.69
   – Burganbank: yüzde 1.49’dur.

   TEB ENGELLİ KREDİSİ

   TEB’e kredi başvurusunda bulunacak olan engelliler PTT aracılığıyla başvuruda bulunabilirler. Buradan krediye başvuruda bulunmanın şartı engel oranının en az yüzde 40 olmasıdır. CEPTETEB uygulaması üzerinden 5.000 lira ihtiyaç kredisini 60 ay vadeli olarak kullanabilirler. Dosya masrafı da ödenmeyecektir.

   BURGAN BANK ENGELLİ KREDİSİ

   Kredi başvurusu için Burgan Bank’ı tercih edecek olan engelliler de PTT aracılığı ile krediye başvurabilirler. Banka 1.49 kredi faiz oranları ve 60 aya kadar vadelendirme imkanı sunuyor. Kredisi onaylanan engelliler için;
   – 20 bin liralık kredinin aylık ödeme taksiti 546 lira olacak,
   – 25 bin liralık kredinin aylık ödeme taksiti 682 lira olacak,
   – 30 bin liralık kredinin aylık ödeme taksiti 819 lira olacak.

   PTT ENGELLİ KREDİSİ

   Engelli vatandaşlar, PTT ile anlaşmalı her banka için PTT üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirler. Kredi faiz oranları da PTT tarafından değil anlaşmalı banka belirleyecektir. PTT üzerinden başvurulacak kredi şartları şu şekildedir:
   – Çekilecek kredinin aylık geri ödemesi, aylık engelli maaşının yarısından fazla olamayacak. Örneğin aylık maaşı 1.500 lira olan bir engelli en çok 750 liralık bir kredi geri ödemesi yapabilecek. Verilecek kredi 60 aya kadar vadelendirilebilmektedir.
   – Engelli vatandaşlar sadece PTT ile anlaşmalı bankalardan değil başka pek çok bankadan da kredi kullanabilme imkanlarına sahipler.

   AKTİF BANK ENGELLİ KREDİSİ

   Aktif Bank da engelli vatandaşlar için N Kolay Kredi ile engeli kredisi imkanı sunmaktadır. Banka 30.000 liralık krediyi 60 ay vade imkanı ile vermektedir. Kredi faiz oranı ise yüzde 2.09 olarak uygulanacaktır. Online başvuruda bulunabilecek olan engelli vatandaşlara bankanın müşteri temsilciliklerinden geri dönüş sağlanmaktadır. Çekilecek kredi için bir defaya mahsus olmak üzere dosya masrafı da alınmayacak.

   VAKIFBANK ENGELLİ KREDİSİ

   Vakıfbank için kredi başvurusunda bulunacak engelli vatandaşlar şahsen banka şubelerinde kredi başvurusunda bulunabilecek. Bankadan kredi alabilmek için düzenli maaşın olduğunu gösteren resmi belge ve engel durumunu gösteren doktor raporu olmalıdır. Vakıfbank bu şartlarda 30 bin lira krediyi 60 aya varan vadelerle vermektedir. Faiz oranları da oldukça uygundur.

   HALKBANK ENGELLİ KREDİSİ

   Halkbank, kredi başvurusunda bulunacak engellilere maaşının 10 katı kadar kredi verebilmektedir. Başvurusunu internet üzerinden yapabilen engelli vatandaşlar, kredinin onaylanması durumunda banka şubesine; gelir belgesi, ikametgah belgesi ve kimlik fotokopisi ile giderek kredisini kullanabilirler.

   ZİRAAT BANKASI ENGELLİ KREDİSİ

   Engelli vatandaşlar için kredi veren bir başka banka da Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası’nın engellilere verdiği kredinin özellikleri;
   60 aya kadar vadelendirme imkanı ile verilmektedir.
   Engelli vatandaşın an az yüzde 50 engelli olması gerekmektedir.
   Kredi notunun yüksek olması gerekir.
   En az 6 ay boyunca düzenli SGK priminin ödeniyor olması gerekmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.