Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir?

   11.05.2020
   Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir?

   Günümüzde nakit ihtiyacı olan herkes bir bankanın kapısını çalmaktadır. Asgari ücretli çalışanlar da farklı sebeplerden dolayı her an nakit paraya i ihtiyaç duymaktadırlar. Bu sebeple onlarında kapısını çalacağı ilk yer bankalardır.

   Asgari ücretliler bankalara kredi başvurusunda bulunmadan önce ne kadar kredi alabileceklerini araştırıyor. 2020 yılında asgari ücretlilere ne kadar kredi veriliyor, hangi bankalar asgari ücretlilere kredi veriyor ve kredi hesaplamaları nasıl oluyor bu konuların detaylarına bakıyor.
   Yaptığımız saha araştırmasına göre, asgari ücretlilere maaşının 10 katı ile 22 katı arasında değişen oranında kredi verilmektedir. Bu kredi miktarları da bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Örneğin asgari ücretlinin maaş aldığı banka diğer bankalara göre daha yüksek miktarda kredi verebilmektedir. Bu yazımızda asgari ücretli birinin ne kadar kredi çekebileceğini, çekebileceği kredi oranını nasıl artırabileceği ve hangi bankaların asgari ücretliye ne kadar kredi verdiği gibi konuların detaylarınız paylaşacağız.

   ASGARİ ÜCRETLİ ÇEKEBİLECEĞİ KREDİYİ ARTIRMAK İÇİN NELER YAPABİLİR?

   Asgari ücretli biri maaşı düşük olduğu için genellikle istedikleri miktarda kredi çekememektedirler. Ancak alınabilecek kredi miktarlarını artırmalarının bazı yolları vardır. İşte asgari ücretlinin çekebileceği krediyi artırmak için yapması gerekenler:
   – Asgari ücretle çalışan biri, bankalara maaşının dışında ek gelir göstermesi durumunda kredi miktarını artırabilir. Bu ek gelirler ise kira geliri olabilir veya herhangi bir bankada faiz geliri olabilir. Bunun şartı ise gelirini belgeli olarak bankaya sunuyor olması gerekir.
   – Kredi miktarını artırabilmenin bir başka yolu da bankaya üzerine kayıtlı herhangi bir mülkünü ipotek ettirebilir. İpotek gösterebileceği mülkler iş yeri, arsa, konut veya çekilecek kredi miktarından fazla olmak kaydıyla araç olabilir.
   – Asgari ücretlinin kredi miktarını artırmasının diğer bir yolu da bankaya kefil göstermesidir. Kefil gösterilecek kişinin sabit gelirli ve kredi notunun yüksek olması gerekir.
   – Kredi miktarını artırmanın bir başka yolu ise aynı haneye birden fazla gelirin girmesi gerekir. Örneğin asgari ücretlinin eşi de çalışıyor ve onun da maaşı aynı haneye giriyorsa bu durumda da kredi miktarı artabilmektedir.
   Şimdi ise asgari ücret ile ne kadar kredi çekilebileceğine bakalım.

   ASGARİ ÜCRETLE EN ÇOK NE KADAR KREDİ ÇEKİLEBİLİR?

   Asgari ücretle çalışan birinin bankalardan çekebileceği kredi miktarları ve vade seçenekleri de ortalama olarak aşağıdaki gibidir:
   – Asgari ücretle çalışan biri, 10.300 liralık krediyi aylık 1.014 liralık taksitlerle 12 ay vadeli olarak çekebilmektedir. Geri ödemesi gereken toplam miktar ise, 12.169 lira olmaktadır.
   – Asgari ücretle çalışan biri, 18.000 liralık krediyi aylık 1.025 liralık taksitlerle 24 ay vadeli olarak çekebilmektedir. Geri ödeyeceği toplam miktar ise, yaklaşık 24.600 lira olmaktadır.
   – Asgari ücretle çalışan biri, 23.500 liralık krediyi aylık 1.023 liralık taksitlerle 36 ay vadeli olarak çekebilmektedir. Geri ödeyeceği toplam miktar ise yaklaşık 36.400 lira olmaktadır.
   – Asgari ücretle çalışan biri, 30.000 liralık krediyi aylık 1.010 liralık taksitlerle 48 ay vadeli olarak çekebilmektedir. Geri ödeyeceği toplam miktar ise yaklaşık 48.500 lira olmaktadır.
   – Asgari ücretle çalışan biri, 33.000 liralık krediyi 982 liralık taksitlerle 60 ay vadeli olarak çekebilmektedir. Geri ödeyeceği toplam miktar ise yaklaşık 59.100 lira olmaktadır.

   ASGARİ ÜCRETLİNİN EN FAZLA ÇEKEBİLECEĞİ KONUT KREDİSİ NE KADARDIR?

   Asgari ücretle çalışan birinin çekebileceği konut kredi miktarları, vadeleri ve geri ödeyeceği kredi tutarları da aşağıdaki gibidir:
   – Asgari ücretle çalışan biri, 60 ay vadeli 37.000 liralık krediyi 1.036 lira taksitlerle çekebilmektedir. Geri ödemesi gereken toplam tutar ise yaklaşık 62.200 liradır.
   – Asgari ücretle çalışan biri, 84 ay vadeli 43.000 liralık krediyi 1.025 liralık taksitlerle çekebilmektedir. Geri ödenmesi gereken toplam miktar ise yaklaşık 86.200 liradır.
   – Asgari ücretle çalışan biri, 120 ay vadeli 49.000 liralık krediyi 1.036 liralık taksitlerle çekebilmektedir. Geri ödenmesi gereken toplam miktar ise yaklaşık 124.300 liradır.

   ASGARİ ÜCRETLİYE KOLAY KREDİ VEREN BANKALAR?

   Asgari ücretliler kredi çekmek istediklerinde pek çok zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Öncelikle kredi notlarına bakılır. Daha sonra maaşı düşük olduğu için kefil istenebilir veya ipotek gösterme talep edilebilmektedir. Şimdi asgari ücretliye en kolay kredi veren bankalara bakalım.
   – Aktifbank, asgari ücretliye N Kolay kredi ismiyle herhangi bir kefil ya da ipotek talep etmeden kredi vermektedir.
   – TEB, CEPTETEB ile asgari ücretliye kefil ya da ipotek talep etmeden kredi vermektedir.
   – ING Bank, E-Kredi ile herhangi bir kefil ya da ipotek gösterme talep etmeden kredi vermektedir. Ancak riskli gördüğü bazı durumlarda ek bazı evraklar talep edebilmektedir. ENPARA kredisine başvurmak isterseniz şartlarına ve detaylarına bu MAKALEMİZDEN ulaşabilirsiniz.

   MEVCUT KREDİ ÖDEMESİ OLAN ASGARİ ÜCRETLİ YENİDEN KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

   Mevcut kredisi olan bir asgari ücretli yeniden kredi kullanabilir. Ancak bunun bazı şartları vardır. Bankalar asgari ücretlinin maaşının yarısına kadar olan miktarda aylık kredi ödemesi ile kredi verirler. Bunu bir örnekle anlatacak olursak; 2020 yılında asgari ücret yaklaşık 2.350 liradır. Bankalar kredi taksit ödemesini en çok 1.175 lira olarak belirlerler. Eğer asgari ücretli kredi taksitini örneğin 500 lira olarak geri ödüyorsa, bu durumda 675 liralık bir geri ödemeli kredi kullanabilir. İlk kredisinin geri ödeme taksiti maaşının yarısı kadar ise tekrar kredi kullanamamaktadır.

   VAKIFBANK ASGARİ ÜCRETLİYE NE KADAR KREDİ VERMEKTEDİR?

   Kamu bankalarından olan Vakıfbank, asgari ücretli birine maaşını Vakıfbank’tan alması durumunda 22 katına kadar kredi kullandırabilmektedir. Bankadan kullanılabilecek kredi miktarı ise geri ödeme olanaklarına göre en çok 35.000 liradır.
   Asgari ücretli maaşını Vakıfbank dışında bir bankadan alıyorsa, banka maaşın 10 katı kadar kredi kullandırabilmektedir.
   Banka asgari ücretliye 60 aya kadar vadeli ve 3 ay ertelemeli kredi kullanma imkanı da sunmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.