Doğalgaz faturaları nasıl iade olacak?

   11.05.2020
   Doğalgaz faturaları nasıl iade olacak?

   Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararı doğrultusunda Doğalgaz faturalarında yasal kesim süresini aşan vatandaşlar için iptal süreci başlatılıp yeni 30 günlük fatura gönderilecek. Peki doğalgaz fatura iptal süreci nasıl işleyecek?

   Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararına göre İGDAŞ’ın 30 günlük sürenin üzerine çıkan faturaların iptal edilmesi bekleniyor. Fatura iptal işlemlerinin nasıl olacağı ile ilgili yetkili isimlerden henüz bir açıklama gelmedi. Uzmanlar vatandaşların fatura iptal de iade işlemleri ile ilgili nasıl bir yol izlemeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

   Vatandaşların fazla ödediği paralarla ilgili hesaplarına mutlaka yatırılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, ödemesini yapan vatandaşlar için de aylık kullanım sonrasında satış fiyatlarında bir değişiklik görülüyorsa fazla ödedikleri miktar içinde iadelerini yapmaları gerektiğini vurguladı.  Tüketiciler fazla ödediklerini düşündükleri fatura için de Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru da bulunabilecekler.

   Kullanım miktarının az olmasına ilişkinde açıklamalarda bulunan uzmanlar dağıtım şirketlerinin 50 metreküpe ulaşmamış tüketimleri o dönem için faturalandırmama da hakkına sahip olduklarını belirtti.

   MADDE 48’E DİKKAT

   Doğalgaz faturalarına ilişkin önemli değerlendirmeler yapan uzmanlar, tüketicilerden yoğun olarak gelen şikayetler üzerine Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafında bir soruşturma başlatılmış ve söz edilen şikayetler İGDAŞ’ın “Doğal Gaz Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin” 48. Maddesine aykırılık oluşturabilecek dönemler sayaç okuma yapmış olması nedeni ile ortaya çıktığını belirtildi.

   FATURAYA İTİRAZ; MADDE 50

   Doğalgaz tüketicilerinin Doğal Gaz Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 50. Maddesi uyarınca ‘Faturaya İtiraz’ hakları bulunmaktadır. Buna bağlı olarak tüketiciler, İstanbul ili içerisinde doğalgaz dağıtım yetkisine sahip olan İGDAŞ’a ilgili dönem faturası ile ilgili son ödeme tarihine kadar itiraz etme hakkına sahiptir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınınca yapılacak olan işlem İGDAŞ tarafından 15 gün içerisinde işi nihai bir sonuca ulaştırmak olacaktır.

   Doğalgaz faturaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan uzmanlar, fatura eğer 45 günü aşmışsa ilk olarak iptal işlemi gerçekleşebilir. Eğer bu yapılmamışsa ikincisi olarak fazladan tahsil edilen fatura gelecek faturada düşük gösterilir ancak tüm bunların dışında hukuka aykırı bir durum söz konusu olursa vatandaşların İGDAŞ’a ihtarname çekebilme hakkı bulunmaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ise vatandaşlar ihtarname ile fazla ödenen tutarı yasal faiz oranına göre iadesini alır veya sonraki dönemde ödenecek faturadan düşürülmesini talep edebilir. Bu durumda gerçekleşmediği takdirde tüketiciler o zaman Tüketici Hakem Heyeti’ne ve Tüketici Mahkemesi’ne başvuruda bulunup haklarını arayabilirler.

   Doğalgaz faturalarının İstanbul’da bu kadar yüksek gelmesi ile ilgili İGDAŞ bir açıklamada bulunmadı. Sürecin nasıl ilerleyeceği ile ilgili de yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi. Ancak mağdur olan vatandaşların yapması gerekenleri uzmanlar yukarıda belirtti. Faturaların fazla geldiğini düşünen vatandaşlar, son ödeme tarihine kadar faturaya itiraz edebilme hakkına sahipler. Bunun devamında itiraza uygun bir cevap gelmediği takdirde tüketiciler Tüketici Hakem Heyeti’ne ve Tüketici Mahkemesi’ne kadar gidip haklarını arayabilme durumları bulunmaktadır.

   İGDAŞ tarafından benzer bir durumunun bu ayda yaşanıp yaşanmayacağı büyük merak konusu. Yeni faturaların gelmesi ile birlikte durum netlik kazanacaktır. Tüketiciler geçen aya ilişkin önemli açıklamayı Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından bekliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.