En çok kuzulayan Romanov koyun ırkı besiciliği

   10.05.2020
   En çok kuzulayan Romanov koyun ırkı besiciliği

   Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği denildiğinde akla ilk gelen koyun yetiştiriciliği olmaktadır. Hem eti hem de sütü için yapılan koyun yetiştiriciliği çiftçilerin yüzünü güldürmektedir. Ülkemizde sütünden ziyade eti için yapılan koyun yetiştiriciliği için çiftçiler, yetiştiriciliğini yapacakları koyun cinslerini iyice araştırmaktadırlar.

   Hangi cins koyunları yetiştirmek daha karlı olacaktır, hangi cins koyunlar daha fazla kiloya girmektedir, hangi cins koyunlar iklim şartlarına daha fazla dayanıklıdır ve en önemlisi hangi koyun cinsi daha fazla kuzu dünyaya getirmektedir bu konuların hepsine ayrı ayrı dikkat edilerek bu işlere başlanmaktadır. Çiftçi için önemli olan az zamanda fazla para kazanmak ve emeğinin karşılığını kısa süre içerisinde almaktır.
   Şimdi sizlere yetiştiricisini zengin eden ve bir yılda ortalama 5 kuzu hatta bakıma göre daha fazla kuzu veren koyun ırkından bahsedeceğim.

   TÜRKİYE’DE YILLIK EN ÇOK KUZU VEREN KOYUN IRKI HANGİSİDİR?

   Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan pek çok koyun ırkı bulunmaktadır. Bu koyun ırklarından bazıları yılda bir kez doğum yaparken bazıları ise yılda iki kez doğum yapmaktadır. Bu doğumlarda bazı ırklar bir kuzu doğururken bazıları da zaman zaman ikiz veya üçüz doğurmaktadır. Şimdi sizlere son yıllarda ülkemize getirilen ve 14 ayda ortalama 5 kuzu veren bir koyun ırkından bahsedeceğim.
   Bursa’da tekstil atölyesi işleten Mustafa Aydın isimli bir girişimci iflas edince atölyesini kapatır ve koyun yetiştiriciliği yapmaya karar verir. Uzun bir araştırma evresinin ardından aradığı koyun cinsini Ukrayna’da bulur. Ukrayna’dan 14 ayda 2 kez doğum yapan ve her doğumda en az ikiz ve üçüz kuzu veren Romanov koyun cinsini Türkiye’ye getirdi. İlk etapta 100 adet koyun getiren Mustafa Aydın, 14 ayda 500 yavru kuzu aldı. Bu Romanov koyun ırkı yılda iki kez doğum yapıyor ve her defasında en az ikiz, üçüz hatta bakıma göre daha fazla kuzu verebiliyor. Sahibini kısa sürede zengin eden koyun ırkını iş piyasaya pazarlayan Mustafa Aydın, gelen aşırı talepleri karşılamakta zorluk çekiyor.

   ROMANOV KOYUN İTHALATI NASIL YAPILIR?

   Ukrayna’dan getirdiği koyunlarla Bursa’da çiftlik kuran Mustafa Aydın, iç pazara satışını yaptığı koyunlar için gelen taleplere yetişemediğini belirtiyor. Yurt dışından da ithal edilebileceği gibi Türkiye’de kurduğu çiftlikle işi büyüten Aydın, Romanov cinsi koyunları iç piyasaya pazarlamaktadır. Kuzu olarak pazarlama yapan Aydın, siparişleri karşılamak için en erken 4 aya kadar sıra verebilmektedir. Şimdi Mustafa Aydın iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir:
   Adres: Mustafa Aydın, Hakimin Çiftliği, Gölbaşı Köyü,
   KESTEL/BURSA.
   Tel: 0 539 867 32 02
   Ukrayna koyun ithalatı için irtibat: +38 093 109 93 93

   ROMANOV CİNSİ KOYUN FİYATLARI NE KADAR?

   Yüksek doğum oranı dolayısıyla kuzu makinası olarak isimlendirilen Romanov cinsi koyunların fiyatları yaşına göre değişmektedir. Sürü olarak yaşayabilen koyun bu koyun cinsi 12 km kadar yürüyebilmektedir. Diğer koyun cinslerine göre eti de kokmayan Romanov koyun cinslerinin fiyatı da aşağıdaki gibidir:
   – Ukrayna Romanov koyun cinsi fiyatları 120 ile 190 Dolar arasında değişmektedir.
   – Türkiye Romanov koyun cinsi fiyatları ise kuzu ve koyun olarak değişiklik gösterir. Kuzu fiyatları 600 lira ile 1.000 lira arasında değişirken, 2 ile 3 yaşındaki koyun fiyatları ise 1.700 ile 2.100 lira arasında değişmektedir.

   ROMANOV KOYUN CİNSİ GÖRÜNÜM ÖZELLİKLERİ

   Siyah renk olan doğan koyunlar, büyüdükçe gri renge dönmektedirler. Uzun bacaklı, küçük yapılı ve dişileri boynuzsuzdur. Soğuk sıcak iklim değişikliklerine uyum sağlayabilirler ve yüksek süt verimine sahiptirler. Adaptasyon kabiliyetleri oldukça yüksektir.

   ROMANOV KOYUN CİNSİ VERİM ÖZELLİKLERİ

   Canlı ağırlığı, erkeklerde 55-80 kilogram arasındayken dişileri 40-50 kilogram arasındadır.
   Yün verimi ortalama 4,5 kilogramdır.
   Doğum sayısı 14 ayda iki kez olmaktadır.
   Kuzu sayısı en az 2 olmakla birlikte üçüz ve dördüz de doğurmaktadır.
   En çok beşiz doğuran koyun ırklarındandır. Çok nadir olarak da altız doğurabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.