TARSİM hayvan sigortası fiyatları ne kadar?

   TARSİM hayvan sigortası fiyatları ne kadar?

   Hayvancılık yapan çiftçiler, hayvanlarının başına hırsızlık veya telef olma gibi herhangi bir durum gelmesine karşılık sigortalatmaktadırlar. Büyükbaş, küçükbaş veya kanatlı hayvan yetiştiricisiyseniz hayvanlarınızı yüzde 50 devlet destekli olarak sigorta yaptırabilirsiniz.

   Dana, düve ve inek gibi büyükbaş, koyun ve keçi gibi küçükbaş, tavuk ve hindi gibi kanatlı hayvanlarınızı her türlü ölüm, telef olma ve hırsızlık gibi tehlikelere karşı TARSİM güvencesi ile sigorta yaptırabilme imkanına sahipsiniz. Sigorta fiyatları 12 aylık taksitler halinde hayvan cinsine göre belirlenmektedir. Siz de hayvanlarınız üzerinde yaşanacak kayıpları en aza indirmek için Ziraat Bankası ve TARSİM anlaşmalı sigorta acenteliği aracılığı ile hayvanlarınızı sigortalatabilirsiniz.

   BÜYÜKBAŞ HAYVAN SİGORTASI ŞARTLARI 2020’DE NEDİR?

   TARSİM ile işbirliği yapan sigorta acenteleri aracılığı ile en az beş büyükbaş manda, süt ve besi sığırlarınızı sigorta yaptırmanız karşılığında pek çok hastalık ve ölüm risklerine karşı hayvansal sermayenizi güvence altına almış olacaksınız. Sigorta kapsamında güvence altına alınacak olan durumlar aşağıdaki gibidir:
   – Çeşitli hayvansal hastalıklar ve doğal afetler sonucunda oluşacak telef olma durumları,
   – Gebelik ve doğum aşamasında gerekli müdahaleler,
   – Cerrahi müdahaleler,
   – Oluşabilecek kazalara karşı alınacak tedbirler,
   – Zehirli hayvanların sokmasına karşı yapılacak müdahaleler,
   – Zehirli otlar ve yemden kaynaklanan ölümler,
   – Yangın gibi durumlar sonrası yapılacak zorunlu kesimlerden meydana gelecek ölümler,
   – Süt alımı yapılan sığırlar için düşük yapma ve doğum sonrası bir hafta içerisinde yavrunun ölümü.
   Bu maddeler dahilinde hayvanlarınız sigorta güvencesine alınmaktadır.
   Sigorta poliçenizi yüzde 50 devlet destekli yaptırabilmek için bazı şartlar vardır. Bunlar;
   – Sigorta poliçesi oluşturabilmek için en az 5 adet büyükbaş hayvanın sigorta yaptırılması gerekmektedir.
   – Büyükbaş hayvanların veteriner bilgi sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.
   Bu şartlar sağlanmıyorsa devlet destekli yüzde 50 sigorta poliçesi yaptırma imkanından yararlanılamamaktadır.

   ZİRAAT BANKASI BÜYÜKBAŞ HAYVAN SİGORTASI HESAPLAMA

   Ziraat Bankası, büyükbaş hayvan sigortalatmasını hesaplamasını DAR ve GENİŞ kapsamlı olarak iki şekilde yapmaktadır. Şimdi bunların detaylarına bakacak olursak şöyle diyebiliriz:

   Dar Kapsamlı Sigortalatma:
   – Sigorta değeri 7.500 lira olan 5 adet büyükbaş hayvanın toplam prim ödemesi 1.406 lira olarak belirlenmiştir. Çiftçiler için bunun yüzde 50’si devlet tarafından karşılandığında kalan tutar 703 lira olacaktır. Bu tutarın da 175 liralık kısmı peşin alınıp kalan kısmı 107 liralık 5 taksit halinde ödeme imkanı sağlanmaktadır.
   – Sigorta değeri 6.500 lira olan 10 büyükbaş hayvan için toplam prim ödemesi 2.437 liradır. Yüzde 50 devlet desteği düştükten sonra kalan kısım 1.218 lira olacaktır. Yine 304 lira peşin olarak alınacak olup kalan kısmı 182 liralık 5 taksit halinde ödeyebilecekler.
   – Sigorta değeri 7.500 lira olan 15 büyükbaş hayvan için toplam prim ödemesi 4.218 liradır. Yüzde 50 devlet desteği ile bu miktar 2.109 liraya düşmektedir. Bu da 527 liralık peşin ödeme ve 316’şar liralık 5 taksitli ödeme şeklinde gerçekleşebilecek.

   Geniş Kapsamlı Teminat:
   – Sigorta bedeli 6.500 lira olan 5 büyükbaş hayvanın toplam pirim ödemesi 5.628 lira olarak belirlenmiştir. Yüzde 50 devlet desteği düştüğünde kalan miktar 2.824 lira olmaktadır. Çiftçi bu miktarı 706 lira peşin ve 423 liralık 5 Taksit halinde ödeyebilmektedir.
   – Sigorta değeri 7.000 lira olan 10 büyükbaş hayvanın toplam prim ödemesi 12.166 lira olarak belirlenmiştir. Bu miktardan yüzde 50 devlet desteği düşüldüğünde kalan miktar 6.083 lira olacaktır. Bu miktarın 1520 lirası peşin olarak kalanı da eşit taksitler halinde ödenebilmektedir.
   Hayvanların başına herhangi bir zarar geldiğinde sigorta kapsamında çiftçiye ödenecek miktar da hayvanın poliçedeki durumuna göre farklılık göstermektedir. Bunu bir örnekle anlatacak olursak;
   – Sigorta poliçesinde 7.000 liralık bir hayvanın yavru atması durumunda yavru için yüzde 10 yani 700 lira geri ödenecektir.
   – Herhangi bir nedenden dolayı büyükbaş hayvanın ölmesi durumunda geri ödeme oranı ise yüzde 80’dir. Yani poliçe bedeli 7.000 lira olan bir hayvan için geri ödenecek tutar 5.600 liradır.

   KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SİGORTASI FİYATLARI NE KADAR?

   Hayvanların çeşitli sebeplerden dolayı zarar görmesi durumunda çiftçinin emeklerinin heba olmaması için TARSİM sigorta havuzu hayvanları yüzde 50 devlet destekli olarak sigorta altına almaktadır. Küçükbaş hayvanlar aşağıdaki durumlarda sigorta güvencesi altına alınacaktır.
   – Farklı hayvansal hastalıklara karşı,
   – Cerrahi müdahale gerektiren durumlar ile gebelik ve doğum müdahalelerine karşı,
   – Yaşanacak her türlü kaza sonrası telef olma durumuna karşı,
   – Her türlü vahşi hayvan saldırıları sonrası yaşanacak teleflere karşı,
   – Zehirli hayvan sokmalarına karşı,
   – Ot ve yeme bağlı ölümlere karşı,
   – Doğal afetlerde yaşanacak teleflere karşı,
   – Yangın sonrası oluşan ölümlere karşı hayvanlar sigorta güvencesindedir.
   Çiftçi en az 10 adet küçükbaş hayvanını sigortalatma karşılığında ödeme planı DAR ve GENİŞ kapsamlı olarak oluşturulacaktır.

   Geniş Kapsamlı Sigortalatma:
   – 10 adet erkek ve 10 adet dişi küçükbaş hayvanın toplam prim ödemesi 1.770 lira olarak belirlenmiştir. Yüzde 50 devlet desteği düştüğün de bu miktar 855 lira kalmaktadır. Bu da 221 lira peşin ve kalanı 132 liralık 5 taksit halinde ödenebilecek.
   – 20 adet dişi ve 20 adet erken küçükbaş hayvanın toplam prim ödemesi 3.540 lira olarak belirlenmiştir. Yüzde 50 devlet desteği düştüğünde bu miktar 1.770 lira kalacaktır. Bunun da 422 lirası peşin ve kalanı 265 liralık 5 taksit halinde ödenebilecek.

   Dar Kapsamlı Sigorta Hesaplama:
   – Sigorta bedeli 750 lira olan toplam 10 küçükbaş hayvan için toplam prim ödemesi 262 liradır. Yüzde 50 devlet desteği düştüğünde 131 lira kalmaktadır. Bunun 32 lirası peşin ve kalanı 19 liralık 5 taksit halinde ödenebilecek.
   – Sigorta bedeli 750 lira olan 20 küçükbaş hayvanın toplam prim ödemesi 525 lira olarak belirlenmiştir. Yüzde 50 devlet desteği düştüğünde 262 lira kalmaktadır. Bunun 65 lirası peşin ve kalanı ise 39 liralık 5 taksit halinde ödenebilecek.
   Herhangi bir hayvan ölümü durumunda sigorta kapsamında geri alınacak oran yüzde 90’dır. Yani sigorta bedeli 1.000 lira olan bir hayvanın ölmesi durumunda 900 lira geri alınacaktır.

   KÜMES HAYVANI SİGORTA FİYATLARI NE KADAR?

   Çiftçiler kapalı ve Bio Güvenlik ile Hijyen Tedbiri alınmış olan alanlarda kümes hayvancılığı yapıyorsa sigortalatmalarda yüzde 50 devlet desteğini alabilecekler. Kümes hayvancılığında sigorta kapsamına giren riskler aşağıdaki gibidir:
   – Çeşitli hayvansal hastalıklara karşı,
   – Kazalar sonrası oluşacak ölümlere karşı,
   – Yem zehirlenmelerine karşı,
   – Doğal afetler dolayısıyla yaşanacak telef olma durumlarına karşı,
   – Yangın vs. sonrası oluşabilecek ölümler ve zorunlu kesimlere karşı hayvanlar güvence altında olacaktır.

   Tavuk ve Hindi sigorta prim hesaplamaları da DAR ve GENİŞ olarak iki kapsamda hesaplanmaktadır.
   – Sigorta bedeli 10 lira olan 200 adet broiler tavuk için toplam sigorta primi 30 lira olarak belirlenmiştir. Bunun yüzde ellisi devlet destekli olduğundan geri ödenecek tutar 15 liradır.
   – Sigorta değeri 10 lira olan 500 adet damızlık ve ana damızlık civciv üretimi için toplam sigorta primi 95 lira olarak belirlenmiştir. Bundan yüzde 50 devlet desteği düşüldüğünde geri ödenmesi gereken tutar 47,50 lira olmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.