Destek kredi başvuruları nasıl sorgulanır?

   09.05.2020
   Destek kredi başvuruları nasıl sorgulanır?

   Korona virüsle mücadele kapsamında ekonomik zorluk yaşamamak için vatandaşlara temel destek kredisi başvuru imkanı sunuldu. Temel ihtiyaçlarını gidermek için vatandaşlar üç kamu bankası üzerinden 5 bin, 7 bin 500 ve 10 bin TL gibi kredi çekebilme imkanı verildi.

   Üç kamu bankası tarafından ekonomik istikrar kalkan uygulaması kapsamında vatandaşlara destek kredisi sağlamaktadır. Aylık gelirleri 5 bin TL ve altında olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar için online olarak destek kredilerine başvuru yapabilecekler. Dileyen kişiler destek kredilerini 6 ay erteleme ile 36 aya kadar varan vade imkanı ile 5 bin TL’den 10 bin TL’ye kadar destek kredisi talebinde bulunabilecekler. Başvurular Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden yapılacaktır.

   KİMLER BAŞVURU YAPABİLİYOR?

   Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden yapılıyor olan temel ihtiyaç kredi başvuruları 1 Nisan’dan bu yana devam etmektedir. Korona virüsün ülkemizde görülmesi ile birlikte ekonomik olarak olumsuz etkilenen vatandaşlar bu destekten faydalanabiliyor. Hatta isterseler 6 ay erteleme ve ile 36 aya kadar varan vade seçeneklerinden de yararlanabiliyorlar. Bu destekte en fazla çekilebilen kredi limiti 10 bin TL’dir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamada “5 bin lira altında geliri olan vatandaşlarımız için 10 bin liraya kadar, çok düşük maliyetli temel ihtiyaç desteği devreye alındı. 3,7 milyon vatandaşımız başvurdu. Bu kapsamda da ödemeleri bu hafta başlatıyoruz.” Sözlerine yere verildi.

   Temel destek kredilerinden faydalanamayacak olan kişiler ise Açık takip kaydı bulunan, açık protestolu senedi bulunanlar, açık karşılıksız çeki olanlar, temel destek kredisinden ev halkından biri faydalanmışsa diğerleri faydalanamaz. Hazine tarafından destekli olan Kredi Garanti Fonu kefaletli kredi eşit olarak taksitlendirme yapılarak ödenecektir.

   ÖDEME TABLOSU

   Kredi Tutarı      Toplam Vade       Ödemesiz Dönem   Taksit Tutarı

   10.000                 36 ay                    6 ay                         376.00 TL

   7.500                   36 ay                    6 ay                         282.00 TL

   5.000                   36 ay                    6 ay                         188.00 TL

    

   BAŞVURU SONUÇLARI BELLİ Mİ?

   Temel ihtiyaç destek kredisine başvuru da bulunan vatandaşlar merakla sonuçların cevabını bekliyor. Kredi için başvuruda bulunan vatandaşların cevapları sms olarak gelmeye başladı. Başvuru sonuçları SMS yolu ile kredilerinin onaylanıp onaylamadığına dair bilgiler geliyor.

   SMS yolu ile kredi başvuruları onaylanan vatandaşlar bankaların mobil uygulamaları üzerinden kredilerini aktif hale getirebilecekler. Krediyi aktif hale getirmek isteyen vatandaşlar şu yolları takip etmeliler.

   Mobil uygulamaların ‘İhtiyaç Kredisi’ sekmesine tıklayarak ‘Temel destek ihtiyaç kredisi’ bölümünü seçmeleri gerekecek. Sonrasında çıkan ekranda talep ettikleri tutarla birlikte vade seçeneklerini belirlemeleri gerekecek. Devam sekmesini seçerek işlemi sonuçlandırmış olacak.

   GERİ ÖDEMESİ NASIL OLACAK?

   5.000 lira krediyi seçen kişiler ilk 6 ay geri ödeme yapmadan kalan 30 ay içerisinde aylık olarak 188 TL geri ödemesi yapılacak.

   7.500 lira krediyi seçen kişiler ilk 6 ay geri ödeme yapmadan kalan 30 ay içerisinde aylık olarak 282 TL geri ödemesi yapılacak.

   10.000 lira krediyi seçen kişiler ilk 6 ay geri ödeme yapmadan kalan 30 ay içerisinde aylık olarak 376 TL geri ödemesi yapılacak.

   Kredi başvurusunu yapan kişilere başvuru durumlarını online olarak görebilmektedirler. Başvuru sonuçları kişiler SMS yolu ile gelecek. Olumlu olması durumunda yine online olarak kişiler talep ettikleri tutarı ve vade seçenekleri ile kredilerini aktif hale getirebilecekler. Aktif hale gelen tutarı kişiler bankalara gitmeden de ATM’ler üzerinden çekebilecekler. ATM’lerden dilerseler QR kod yardımı ile de sorunsuz şekilde paralarını çekip kullanabilirler. Daha fazla bilgi almak isteyen vatandaşlar 3 kamu bankasının müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.