Damızlık düve için 100 bin lira kredi

   09.05.2020
   Damızlık düve için 100 bin lira kredi

   Et fiyatlarının hızla yükselmesi Tarım ve Orman Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık 2020 yılında et fiyatlarını düşürmek ve halkın ete kolay ulaşmasını sağlama adına 1 milyon damızlık düve yetiştiriciliği için düğmeye bastı. Bu kapsamda damızlık alacak olan çiftçilere de 100 bin lira tutarında bir kredi de verilecek.

   Çiftçilere verilecek olan 100 bin liralık kredi 2 yıl geri ödemesiz ve 5 yıl vade şartları ile verilecek. Toplamda 7 yıl geri ödeme süresi tanınmış olacak. Çiftçiler bu kredinin 80 bin lirasını damız düve alımında kalan 20 bin lirasını da yem alımında kullanabilecek. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi ile ortaklaşa hazırlanan damızlık düve kredisine kimler başvurabilecek ve başvuru nasıl yapılacak şimdi bu konuların detaylarına bakalım.

   DAMIZLIK DÜVE KREDİSİNDE HEDEF 1 MİLYON BÜYÜKBAŞ

   Sürekli yükselen et fiyatları ve halkın ekonomik durumundan dolayı ete ulaşamaması dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık hem et fiyatlarının düşürülmesi hem et ithalatının azaltılması hem de yerli çiftçinin desteklenmesi adına damızlık düve teşviklerini devreye soktu. Bu teşvikler sayesinde et fiyatlarının düşmesi ve halkın ucuz ete ulaşması hedefleniyor. Tüm halkı sevindiren bu karar sonrası çiftçiye bir müjde daha geldi. Damızlık düve alımları için de 100 bin liralık kredi kullanma imkanı getirildi. Bu krediler 2 yıl geri ödemesiz ve 5 yıl vade ile çiftçilere verilecek.

   DÜVELERİ TARI KREDİ KOOPERATİFİ DAĞITACAK

   Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan 1 milyon damızlık düve teşvik imkanları için dağıtıcı kurum olarak Tarım Kredi Kooperatifi belirlendi. Kredi başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra kredi almaya hak kazanan çiftçilere düveleri Tarım Kredi Kooperatifi teslim edecek. Kredinin alınacağı kurum ise daha önceki dönemlerde olduğu gibi yine Ziraat Bankası olacak. 1 milyon düve yetiştiriciliği kapsamındaki düvelerden 400 bin kadarını başvuruda bulunan çiftçilere Tarım Kredi Kooperatifi verecekken kalan 600 bin adet düveyi ise çiftçiler kulak küpe numaraları kaydı yaptırma şartı ile istedikleri yerden alabilecek. Düve teşviklerinden yararlanacak olan çiftçiler eğer sıfırdan başlayacaksa en az 50 baş düve alması gerekmektedir. Daha önceden bu işi yapıyor ve belirli miktarda düvesi var ise bu sayıyı 50’ye çıkarması gerekiyor.

   KREDİYE BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

   Damızlık düve alımları için belirlenen 2 yıl geri ödemesiz ve 5 yıl vadeli 100 bin liralık krediye başvurular iki farklı yoldan yapılabilmektedir. E-devlet hizmetlerinin devreye girmesiyle çiftçiler bu iki yolan birini kullanarak başvurularını gerçekleştirebilecek. Bu bağlantılar yoluyla başvuruda bulunabilmek için de mutlaka çiftçinin bağlı bulunduğu bölgede kooperatif kaydının bunulması gerekmektedir. Eğer kaydınız yoksa kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka il veya ilçe Tarım Kredi Kooperatiflerine kaydınızı yaptırın. Kaydını yaptıran çiftçiler; https://ekoop.tarimkredi.org.tr/login.jsf ve https://yapikooperatif.csb.gov.tr/Account/Login adresleri üzerinden başvuru formlarına ulaşabileceklerdir. Bu formlar doldurulduğunda ön başvuru işlemi gerçekleşmiş olacak. Daha sonra detaylı kredi kullanım şartları değerlendirilecek. Daha ayrıntılı bilgi için bağlı bulunduğunuz kooperatifinize başvurabilirsiniz.

   ZİRAAT BANKASI DAMIZLIK DÜVE KREDİSİ BAŞVURULARI

   Damızlık düve yetiştiriciliği yapacak olan çiftçilere kredi desteği Ziraat Bankası tarafından sağlanacaktır. Resmi Gazete’de yayınlanan şartlar dahilinde düve yetiştiriciliği yapacak olan çiftçiler için 2 yıl geri ödemesiz ve 5 yıl vade ile 100 bin lira uygun faiz oranlı kredi desteği verilecek. Damızlık düve kredileri sadece düve alımı ile sınırlı kalmayıp gerekli olan alet ve edavat alımları için de kullanılabilecek. Düve yetiştiriciliği için gerekli olan alet ve edavatları da şu şekilde sıralayabiliriz:
   – Barınak yanlarına yapılacak olan diğer giderler,
   – Yem hazırlığında kullanılacak üniteler,
   – Ot biçme makinaları,
   – Gübre alımları,
   – Düve yetiştiriciliği için alt yapı giderleri,
   – Elektrikli aletlerin alımı gibi giderler için de kredi kullanılabilecek.

   ZİRAAT BANKASI DÜVE KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

   Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki ziraat Bankasından düve yetiştiriciliği kredisi kullanacak olan çiftçiler, Resmi Gazete’de yayınlanan şartlar dahilinde alım yapmaları durumunda kredi kullanabilecekler. Bu şartlar ise aşağıdaki gibidir:
   – Kredi kullanmak için en az 50 baş ve üzeri bir düve yetiştiriciliği işletmesi kurulmalıdır.
   – Düve yetiştiriciliğine yeni başlanacaksa en az 50 baş düve alımı yapılması gerekiyor. Mevcut bir sayı varsa bu da yine 50 sayısına tamamlanması gerekmektedir.
   – Süt ırklarında alınacak düvelerin Jersey, Holstein ve Avrupa Kırmızıları ırkından olmaları gerekmektedir.
   – Kombine ırklardan; Borwn swiss, Montbeliard ve simental cinslerinin olması gerekmektedir.
   – Etçil ırklardan alınacak düveler ise Hereford, Angus, Limuzin, Şarole ve Manda cinslerinden olması gerekmektedir.
   Yukarıdaki damızlık düveler için Ziraat Bankası’nın istediği şartlar da aşağıdaki gibidir:
   – Devletin SGK ve Vergi Dairesi gibi kurumlarına herhangi bir borcunun olmaması gerekir.
   – Çifti Kayır Sistemine kayıtlı olması gerekir.
   – Kredi notunun risk çizgisinde olmaması gerekir.
   – En az iki kefil gerekmektedir.
   – Kredi için ipotek değeri olan taşınmazın olması gerekir.
   – Bu şartların yerine getirilmesi dahilinde uygun faiz oranlarında kredi kullanılabilecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.