Ev almak için ne kadar peşinat gereklidir?

   Ev almak için ne kadar peşinat gereklidir?

   Konut satın alacak vatandaşlar finansman sağlamak için bankalara başvurmaktadırlar. Bazı bankalar vatandaşın finansman ihtiyacının tamamını karşılarken bazıları ise konutun ekspertiz fiyatları üzerinden yüzde 80 oranında kredi desteği sağlamaktaydı.

   Ancak koronavirüs nedeniyle yapılan düzenleme ile bu oran değişerek yüzde 90’a kadar çıkartıltı. Geriye kalan yüzde 10’luk oranın ise vatandaş tarafından peşinat olarak yatırılması gerekmektedir. Bu yazımızın içeriğinde hem peşinatsız kredi veren bankalardan hem de ev almak için hangi oranlarda peşinatın hazır olması gerektiği ile ilgili konuların detaylarına değineceğiz.

   BANKALAR KONUT KREDİLERİNDE NE KADAR PEŞİNAT İSTİYOR?

   Kredi kullanarak konut satın almak isteyen vatandaşlar bankalara başvuruyorlar. Bankalar da vatandaşın konut finansmanına çoğu kez olumlu yanıt veriyorlar. Ancak konut için sağlanan finansman yüzde 100 oranında olmamaktadır. Bankadan bankaya değişmekle birlikte en çok yüzde 75 ile yüzde 80 olarak uygulanan kredi olanağı koronavirüsle mücadele konusunda alınan tedbirler kapsamında bu oran yüzde 90’a çıkartılmıştır. Geri kalan yüzde 10’luk kısmını da vatandaş peşinat olarak vermek zorundadır. Yapılan değişiklik vatandaşa büyük kolaylık sağlamıştır. Vatandaşın vereceği peşinatlara örnek verecek olursak; 200 bin lira değerinde bir konut satın almak isteyen vatandaş bankaya başvurması durumunda banka vatandaşa ancak 180 bin lira kredi verecektir. Kalan 20 bin lirayı da vatandaşın peşinat olarak yatırması gerekmektedir. Düzenleme öncesinde ise, 200 bin liralık ev için bankalar 150 bin lira kredi desteği sağlayacaktı. Geriye kalan 50 bin lirayı vatandaşın peşinat olarak hazır etmesi gerekiyordu. Şimdi arada yüzde 15 gibi bir oran söz konusudur. Bu da konut alımlarında vatandaşın elini oldukça rahatlatmıştır.
   Yalnız burada da başka bir olumsuz durum ortaya çıkmaktadır. Bankanın verdiği kredi miktarı oranı arttıkça vatandaşın ödeyeceği kredi faiz oranı o oranda artacaktır. Yani vatandaş daha fazla kredi borcu ödemek zorunda kalacaktır. Konut için ne kadar fazla peşinat verilirse borçlanma oranı o derece düşük olacaktır. Ayrıca dosya masrafları da daha düşük olacaktır.
   Şimdi hiç peşinatsız kredi imkanı sağlayan bankalar var mı varsa hangileri bunların detaylarına bakalım.

   KONUT KREDİSİNDE YÜZDE 10 PEŞİNAT VERME ŞARTI

   Konut kredisi için bankalara başvurulduğunda, bankalar konut için yüzde 75 oranında kredi verip yüzde 25 peşinat istiyorlardı. Ancak bu oran son düzenleme ile birlikte yüzde 90 oranında krediye karşılık yüzde 10 oranında peşinat olarak değişmiştir. Yani 100 bin liralık bir kredinin 10 bin lirası peşinat olarak verilmesi gerekiyor. (Eski rakama göre 25 bin lira peşinat).
   Hiç peşinatı olmayan biri bu parayı nereden bulabiliriz diyorsanız size tavsiyemiz herhangi bir eş, dost veya yakının üzerine ihtiyaç kredisi çekilerek karşılanabilir. Böyle birisi yok ise herhangi bir taşınmaz mülkünüz varsa onu ipotek ettirip ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Bankalar tarafından verilen krediler ancak konutun ipotekli olarak satılması ile mümkündür. İpotekli olan konut kredisinde ödeme zorluğu çekildiğinde ve üst üste aylık ödenmesi gereken kredilerin ödenememesi durumunda bankalar hukuki süreçleri uygulamaya koyar ve evin icra yoluyla satılmasına kadar gidebilir. Bu sorunlar yaşanması riskine karşılık konut kredisi haricinde bir de ihtiyaç kredisi çekilmemesi akıllıca olacaktır. Ola ki konut kredisi ödenemediği zamanlar ihtiyaç kredisi çekilebilsin ve buradan ödenebilsin.

   PEŞİNATSIZ EV KREDİSİ ALINABİLİR Mİ?

   Bankalardan peşinatsız ev kredisi alabilir miyim diye düşünen vatandaşlar için böyle imkan veren bankaların olduğunun müjdesini verelim. Ancak bu durumda bankaların bazı şartları vardır ve bunların yerine getirilmesi gerekmektedir. Peşinatsız ev satın almak için satın alınacak evin ya da evin değeri kadar başka bir taşınmaz mülkün bankaya ipotek ettirilmesi gerekmektedir. Bunun dışında yüzde 100 konut kredisi veren banka bulmak neredeyse imkansızdır.
   UYARI: ipoteksiz ve peşinatsız olarak yüzde 100 konut kredisi vereceğini beyan eden şahıslardan ve kuruluşlardan uzak durulmalıdır. Bu yöntemle onlarca vatandaş dolandırılmaktadır. Siz de bu şekilde dolandırılmak istemiyorsanız kredi için önce bankalara başvurmalısınız. Ve kredi alınacak kuruluşlar çok iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

   AKBANK PEŞİNATSIZ KONUT KREDİSİ

   Akbank, peşinatsız konut finansmanı uygulaması ile konutun değerinin tamamına finansman desteği vermektedir. Yani ev almak isteyip hiç peşinatı olmayanlara veya peşinat ödemek istemeyenlere konutun ekspertiz ücreti üzerinden yüzde 100 kredi imkanı sağlamaktadır. Kredi geri ödemeleri ise sabit faizli olup ileride yükselme riski gösterecek faiz oranlarından da etkilenmeyecektir.

   FİNANSBANK PEŞİNATSIZ KONUT KREDİSİ

   QNB Finansbank da peşinatsız konut satın almak isteyenlerin başvurabileceği bir başka banka olarak karşımıza çıkmaktadır. Banka satın alınacak konut veya satın alınacak konutun değerinde başka bir taşınmazın ipotek ettirilmesi karşılığında yüzde 100 finansman desteği sağlamaktadır. Kredi geri ödeme vadesi ise 180 ay olarak belirlenebilmektedir.

   GARANTİ BBVA PEŞİNATSIZ KONUT KREDİSİ

   Peşinatsız konut kredisi veren bir başka banka ise Garanti BBVA’dır. Banka satın alınacak konutun veya konut değeri kadar başka bir taşınmazın ipotek ettirilmesi şartı ile yüzde 100 finansman ihtiyacı sağlamaktadır. Banka kredi için 240 aya kadar vade ve sabit geri ödeme planı imkanı da sunmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.