Topraktan ev alanlara KDV iadesi ve indirimi

   Topraktan ev alanlara KDV iadesi ve indirimi

   Topraktan ev alanlar için KDV iadesi ve indirimi gündeme geldi. Eylül 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile 150 metre kare ve üzeri lüks konutlar için KDV oranında düzenleme yapılmış ve bu oran yüzde 18 olarak uygulanmıştı.

   Ancak bu düzenleme Eylül 2016 ile Mart 2017 tarihleri arasındaki satış sözleşmelerini kapsıyordu. O dönemde uygulanan KDV oranı şartları artık değişti ve yüzde 8 olarak uygulanmaya başlandı. Şimdi o dönemde inşaatına yeni başlanan konut projelerinden yani topraktan ev satın alıp sözleşme imzalayanlar KDV oranından doğan farkı geri alabilecek. Bu makalemizde KDV oranından doğan farkın geri alınması nasıl olacak, şartlar neler bunların detaylarına bakacağız.

   TOPRAKTAN EV ALANLARA KDV FARKI ÖDENECEK

   Önceki yıllarda topraktan ev projesine girip ev alanlara KDV iadesi ve indirimi gündeme geldi. Topraktan alınan evler teslim alınırken arada KDV oranından doğan farkı ev sahiplerinin isteme hakkı bulunuyor. Yapılan yasal düzenlemeye göre, düzenlemenin yapıldığı dönemde toraktan ev alma projesine girip evleri yeni tamamlananlar konutu teslim alırken KDV oranından doğan farkı talep edebilecekler.

   TOPRAKTAN ALINAN KONUTLAR İÇİN KDV İADESİ ŞARTLARI

   Yukarıda bahsettiğimiz yıllar arasında lüks konut projelerinden konut edinmek isteyenlere yüzde 18 oranında KDV alınması düzenlemesi yapılmıştı. Şimdi ise bu oran yüzde 8 olarak faturalandırılmaktadır. Eğer konut projesinden ev alınırken sözleşmede KDV hariç gösterildi ise aradaki yüzde 10’luk KDV farkı geri talep edilebilecek. Buna göre 400 bin liralık bir konut projesinden konut satın alındıysa vatandaş aradaki yüzde 10’luk farkı yani 40 bin lirayı geri talep edebilecek.
   Lüks konut projelerinde geçerli olan ve aradaki farkın vatandaşa ödenmesinin yolunu açan uygulama ne diye merak ediliyorsa şöyle diyebilir. KDV iadesi lüks konut projelerinden 150 metre kareyi aşan evler için uygulanan yüzde 18’lik orandan yüzde 8 olarak ödenmeye başlamasıyla ortaya çıkmıştır. O dönemde lüks konut projelerinden satın alınan evlerde vatandaşa yüzde 18 oranında KDV faturası kesildi ve tahsis edildi. Şimdi ise yüzde 8’e inen bu orandan doğan farkı vatandaş geri talep ediyor.

   KONUT KREDİSİ KDV İADESİ NASIL ALINIR?

   Konutlardan alınacak KDV oranları ile ilgili düzenlemeye göre, yüzde 18’den yüzde 8’e çekilen KDV oranlarından doğan farktan geçtiğimiz yıl Mart ayına kadar başlayan projelerden ev alan vatandaşlar yararlanabilecek. Bu farkı alabilmek için ise konut satış sözleşmesinde KDV oranının dahil olmaması gerekir. Eğer konut satış sözleşmesinde KDV dahildir deniliyorsa bu farktan yararlanmak mümkün değildir. Diğer yandan vatandaşa KDV dahil olarak kesilmiş fatura var ise bu sefer vergi usulünde bir hata ortaya çıkmış olacaktır. Şirket sahipleri aradaki vergi farkını vatandaşa değil doğrudan devlete ödenecektir.
   2020 yılında uygulanan konut kredisi faiz oranlarından haberdar olmak isterseniz bu MAKALEMİZDEN güncel faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.