PTT trafik ve kasko sigorta 2020 fiyatları

   08.05.2020
   PTT trafik ve kasko sigorta 2020 fiyatları

   Malum olduğu üzere maalesef trafikte her gün onlarca kaza meydana gelmektedir. Bazen sürücülerin dikkatsizliği bazen de hava ve yol şartlarından dolayı bu kazalar meydana gelmektedir. Meydana gelen kazalardan hem insanlar hem de araçlar zarar görmektedir.

   Bu zararlardan doğan masrafların karşılanması için zorunlu olan trafik sigortası ve isteğe bağlı olan kasko sigortası yaptırılmaktadır. Bu iki sigortanın birbirine karıştırılmaması gerekiyor.
   Trafik sigortası, herhangi bir kaza durumunda karşı taraflara verilen zararları ve oluşacak sorumlulukları karşılamaktadır. Bu nedenle devlet trafik sigortasını zorunlu yapmıştır.
   Kasko ise, şahsınızı ve aracınızı güvence altına aldığı için isteğe bağlı olarak yaptırılmaktadır. Bu yazımızda PTT trafik sigortası ve kasko fiyatları ile ilgili detayları paylaşacağız.

   DEVLET DESTEKLİ SİGORTA YAPAN KURULUŞLAR

   Son yıllarda oldukça yüksek olan trafik sigortaları nedeniyle vatandaşlar ucuz sigorta yaptırabilmek için araştırmalar yapıyor. Ucuz sigorta yaptırabilme adına pek çok vatandaş PTT ve Ziraat Bankası gibi kamu kuruluşlarının kapısını çalıyor. Geçtik günlerde piyasada yayılan haberlere göre, PTT ve Ziraat Bankası indirimli sigorta yaptığı ve bu oranların yüzde 20’lerde olduğu söyleniyor. Peki Ziraat sigorta şirketi trafik sigortası için indirim yapıyor mu detaylarına aşağıda değineceğiz.

   PTT ARAÇ SİGORTA ÜCRETLERİ NE KADAR?

   Ziraat Bankası ve PTT’nin indirimli trafik sigortası yaptığına dair dolaşan haberlerin gerçekliği konusunda yanlış anlaşılmalar meydana gelmiştir. PTT ve bankaların trafik sigortası yaptığı herkesin malumudur. Ancak Ziraat Bankası 301 liraya sigorta yapıyor haberleri kısa sürede yayılmış ve herkes haberdar olmuştur. bu haberin doğruluk payı vardır ancak bu sigorta tüm trafik sigortaları için geçerli olmayıp sadece motosiklet için yapılmış bir sigorta fiyatından ibarettir. Bunun haricinde her araç için böyle bir sigorta yaptırılması mümkün değildir.
   Araç sahipleri bilecektir ki araç sigortaları özellikle de otomobillerin sigortaları en az 500 liradan başlamaktadır. Bu rakam göz önüne alındığında 301 liraya sigorta yapılıyor haberleri ya bilerek insanları yanıltmak için yapılmış ya da farkında olmadan yanlış paylaşılmış bir haberdir. Ziraat sigorta da tüzel ir şirket olduğu için sigorta fiyatlarını aşağı çekme ya da zararına sigorta yapma gibi bir eğilimi olamaz. Ziraat sigortada da diğer sigorta şirketlerinde de herhangi bir indirim söz konusu değildir. Buna mukabil standart bir trafik sigortası da yoktur. Sigorta miktarları araç sahibine, risk durumuna, sigorta şirketlerine, araç markasına ve plakalara göre değişkenlik göstermektedir.

   PTT SİGORTA ÖZEL SİGORTA ŞİRKETİ Mİ?

   PTT Sigorta, PTT bünyesinde geniş ürün seçeneği ve vatandaşın uygun fiyatlarda sigortalara ulaşmasını sağlamak için kurulan bir sigorta platformudur. PTT sigorta, Mapgre, Ankara Sigorta, AIG, AXA Sigorta, HDI, Generali, Güneş Sigorta, Groupama ve RaySigorta gibi sigorta şirketlerinin aracılık hizmetlerini üstlenmiştir ve bu kapsamda hizmet vermektedir. Her bir sigorta şirketinin fiyatlarını müşteriye sunarak uygun trafik sigortasının yaptırılmasına öncülük etmektedir.

   PTT SİGORTAYA NASIL BAŞVURULUR?

   PTT sigortasına başvuru işlemi en yakın PTT şubesine gidilerek yapılabilmektedir. PTT şubesinde yukarıda bahsettiğimiz sigorta şirketlerinden ihtiyaca uygun olanı için gişe memuruna iletilir ve sigorta ödemesi yapılarak başvuru işi gerçekleştirilmiş olur. PTT sigorta, ayrı bir şirket olmayıp yukarıda bahsettiğimiz şirketlere aracılık hizmeti yapan ve onların fiyatlarını bir araya toplayarak müşteriye sunan PTT’ye bağlı bir platformdur. Bu şirketlerin araç durumuna göre verdiği sigorta primlerini en uygun şekilde müşteriye sunmaktadır.

   SİGORTA FİYAT TEKLİFİ SORGULAMA

   PTT sigorta, diğer sigorta şirketlere aracılık eden bir platform olup, şirketlerin uyguladığı prim miktarlarını araç sahiplerine ileterek sigorta yaptırmalarını sağlamaktadır. Araç sahipleri PTT sigorta şirketlerinden birine sigorta yaptırmak istiyorsa PTT şubelerine başvuruda bulunabilir.

   Ziraat Sigorta primleri diğer sigorta şirketlerinden daha uygun bir fiyatlandırma yapmaktadır. Ziraat sigorta ile araç sigortalama işlemi gerçekleştirildikten sonra emniyet müdürlüklerine gidilerek yeni bir plaka alınabilir ve ruhsat da alındıktan sonra bütün işlemler bitirilmiş olur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi araç sigorta fiyatları ruhsat sahipleri, araç plakası ve risk durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Size en uygun olanını hem PTT sigorta hem de Ziraat sigorta ortaya koyacaktır. Buna göre seçiminizi yapabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.