Kısa çalışma ödeneği şartları nelerdir?

   Kısa çalışma ödeneği şartları nelerdir?

   Kısa çalışma ödeneği kapsamında çalışanlarda aranan 60 günlük inceleme şartı esnetilmiş ve vatandaşın ödemeleri daha hızlı alabilmeleri için İŞKUR büyük bir çalışmaya girmişti.

   Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında geçen ay yapılan yeni düzenleme ile birlikte 60 gün uygunluk tespiti süresini beklenilmeyeceği duyurulmuştu. Bu sebeple işverenler başvuru sorucu kriterlerine göre Kısa Çalışma Ödeneği almaya hak kazanan çalışanlar zaman kaybetmeden ödemelerini alması planlanıyordu.

   Son yapılan açıklamalara göre geçen yıl ortalama olarak 150 bin Kısa Çalışma Ödeneği verilirken bu yıl kısa çalışma ödeneği için yapılan başvuru sayısı 3.2 milyon çalışanı kapsadı. Şu anda bu nedenden dolayı İŞKUR bölge müdürlüklerinde normalin çok üzerinde bir yoğunluk hakim.

   İŞKUR

   5 MAYIS’TA ÖDEMELER

   Nisan ayı için yapılan başvuruların ödemelerini Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 5 Mayıs’ta yapılacağını ilan etmişti. İşletmelerin büyük bir çoğunluğuna ödemeler yapıldı.

   Kısa Çalışma Ödeneği için İstanbul’da bir işletmenin 5 Mayıs’ta ödeme almadığı için 6 Mayıs tarihinde İŞKUR’a ödeme durumu ile ilgili soru sorduğunda aldığı yanıt epeyce şaşırttı.

   İşkur verdiği yanıtta işletmenin başvurusunun henüz inceleme altında olduğunu ifade etti. Daha önce ki açıklamalar kanunda uygunluk tespiti süresini beklemeden ödemelerin yapılacağı belirtilmişti ancak sonrasında alınan bu cevap büyük şaşkınlığa neden oldu.

   İşletmeye İŞKUR tarafından gönderilen yanıt şu şekildedir;

   “Kısa çalışma başvurunuzda ödenekten yararlanılmasını istediğiniz kişilere yönelik ödeme planı oluşturulmuştur. Ödeme ile ilgili bilgiler kişilerin mobil telefonlarına mesaj olarak gönderilecektir. Ayrıca, Kısa Çalışma Ödeneği başvurunuz sistemimize kaydedilmiş ve talebiniz uygunluk için İstanbul Rehberlik ve Teftiş Grup Başkanlığı’na gönderilmiştir. Uygunluk sonucu ayrıca tarafınıza bildirilecektir.”

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından konu ile ilgili yapılan açıklama da ödemelerin ilgili şirkete en kısa süre içerisinde yapılacağı yönünde oldu. Aynı zamanda 5 Mayıs’ta ödemelerini almayan vatandaşlar için de işletmelerin eksik bildirimi ve sistemdeki IBAN’ların hatalı olmasından da gecikmelerin meydana geleceği ifade edildi.

   14 Nisan tarihinde yasada değişikliğe gidilerek Kısa Çalışma Ödeneği için uygunluk tespiti beklenmeden çalışanların Kısa Çalışma Ödenekleri yapılacağı bilgisi verilmiştir. Değişikliği yapılan geçici yasada şu şekildedir;

   Geçici madde 25: Corona virüsü sebebiyle işverenlerin yaptıkları zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvuruları için, uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeksizin, işverenlerin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödemesi gerçekleştirilir. İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ve yersiz ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir.”

   Kısa Çalışma Ödeneğine yönelik önümüzdeki günlerde nasıl bir yol izleneceği merak konusu. Çalışanların ne kadar süre alacakları, daha ne kadar daha bu sürecin bu şekilde devam edeceği hem çalışanlar hem de iş verenler tarafından oldukça merak ediliyor. Korona virüs salgının ülkemizde maddi imkanları daha fazla zorlamaması adına büyük adımlar atılıp, önemli kararlar alınmaya devam ediyor. Sürecin işleyişi ile ilgili olarak yeni kararlar herkes tarafından merakla bekleniyor.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.