Evde bakım parası hangi illerde yattı?

   08.05.2020
   Evde bakım parası hangi illerde yattı?

   Düzenli olarak evde bakım maaşı alan kişiler yatıp yatmadığını merak ediyor. Evde bakım parası her ay düzenli olarak farklı illere farklı tarihler arasında yatıyor. İşte evde bakım parası hakkında merak edilenler…

   Evde bakım parası alan kişiler her ay düzenli olarak bu maaşı alan kişiler paraları ne zaman alacaklarını, yatıp yatmadığını sorguluyor. Evde bakım parasını yattığına dair bilgi almak isteyen kişiler araştırma yapıyor. Evlerinde bakıma muhtaç olan ya da engelli kişiler için hane sahiplerine aylık düzenli olarak evde bakım maaşı (parası) verilir.

   Mayıs ayı için henüz herhangi bir ilde evde bakım parası henüz yatırılmadığı bilgiler arasında.

   Evde Bakım Maaşı

   Evde Bakım Maaşı

   EVDE BAKIM PARASI NE KADAR?

   Evinde hasta, engelli veya yaşlı bakan kişilere bakan 1. Derece yakınlarına ödenen evde bakım parasına 2020 yılında zam geldi. 2020 yılı engelli maaşları şu şekildedir;

   • Yüzde 40 ile 69 engeli olanlara 509 TL’den 536 TL’ye
   • Yüzde 70 ile üstü engele sahip olan kişilere 763 TL’den 804 TL’ye yükseldi.
   • 1384 TL olan evde bakım desteğinin tutarı ise son zamla birlikte 1457 TL’ye çıkarıldı.

   Engelli kişilerin para alabilmeleri için maddi durumlarının kötü olması gerekir yani kimsesiz ve muhtaç olması gerekir. 2022 olarak bilinen engelli maaşından faydalanmak isteyen kişilerin Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına müracaat etmesi gerekir.

   Son yapılan zamlarla birlikte 2022 engelli maaşları yüzde 40 ile 69 arası engele sahip olanlara 509 TL’den 536 TL’ye yükseldi. Yüzde 70 üstü engele sahip olanların ise 763 TL’den 804 TL’ye yükseldi. Evde bakım desteği paraları ise 1384 TL’den 1457 TL’ye yükselmiş oldu.

   EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA

   Evde bakım parası nasıl sorgulaması nasıl yapılıyor?

   E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına girerek evde bakım maaşları ile ilgili ödeme bilgilerine ulaşılabilmektedir. Bununla birlikte Ziraat Bankası üzerinden de SMS ile birlikte sorgulama yapılıyor.

   Eğer Ziraat Bankası üzerinden maaşları alan kişiler sorgulamak istiyorlarsa  cep telefonları üzerinden BAKIYE yazarak 4747’ye mesaj göndermeleri yeterli olacaktır. Böylece paraların yatıp yatmadığını öğrenebilecekler.

   Evde bakım paraları ne zaman yatıyor?

   Evde bakım maaşları her ay düzenli olarak yatırılmaktadır. Genellikle maaşlar normal zamanlarda her ayın 15’i ile 31’i arasında hesaplara yatırılmaktadır.

   Adres değişikliğine dikkat

   Engelli kişinin adres değişikliği meydana gelmesi durumunda yeni ikametgah adresini engelli kişinin akrabası mutlaka 15 gün içerisinde ilgili il veya ilçe müdürlüğüne bildirilmesi gerekir. Aksi durumda hukuki ya da idari işlemler uygulanabilmektedir.

   Evde bakım yardımı ile ilgili tüm iş ve işlemler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Yardımla ilgili güncel bilgileri öğrenmek için bulunulan ilin il müdürlükleri ziyaret edilebilir.

   Sürekli rapora sahip engelliler için de yapılması gereken şeyler olmaktadır. Bu noktada raporun dolması, adres değişikliği ve gelir durumunda bir değişiklik olması gibi durumlar meydana gelirse mutlaka bildirilmesi gerekir.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.