SGK gelir testi başvurusu nereye yapılır?

   08.05.2020
   SGK gelir testi başvurusu nereye yapılır?

   Devlet yetkilileri sağlık sisteminde yaptığı düzenleme ile 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren herkesin Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınmasını zorunlu kılmıştır. Bu uygulamadan yalnızca banka sandıkları mensupları, hükümlü tutuklular, yurt dışından sağlık hizmeti alma hakkı olanlar hariç tutulmuşlardır.

   Bunun dışında sigortalı olarak çalışan, kendi adına çalışıp sigorta primi yatıran, devlet memuru olan, isteğe bağlı olarak sigorta primi yatıran, SGK’dan aylık ve maaş alan, yaşlılık aylığı, şeref aylığı, kısa çalışma ödeneği ile işsizlik maaşı alan ve stajyer avukatların da arasında bulunduğu bu kategorideki herkes genel sağlık sigortası kapsamındadır.
   Genel Sağlık Sigortası kapsamında olmayan herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayanların, sigortalı olarak çalışan birinin bakımında olmayanların otomatik olarak GSS sisteminden yararlanabilmesi için zorunlu olarak gelir testi yaptırması gerekmektedir. Şimdi gelir testi nasıl yaptırılır, hangi kuruma başvurulur ve istenen belgeler nelerdir bunların detaylarına bakacağız.

   GELİR TESTİ NEDİR?

   Gelir testi için nereye başvurulacağına geçmeden önce gelir testinin ne olduğuna bir bakalım. Gelir Testi, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur gibi herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşların pirim ödeyip ödemeyeceklerini, ödeyeceklerse ne kadar pirim ödeyeceklerini belirleyen işleme gelir testi denilmektedir. Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan ve bu nedenle de sigortası ödenmeyen vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için zorunlu gelir testi yaptırım gelirinin olmadığını beyan etmesi gerekir. Geliri olmadığını beyan edenlerin primleri devlet tarafından ödenerek kişi GSS’ye dahil edilir.

   GELİR TESTİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

   Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan, sigortalı olarak çalışan birinden yararlanamayan ve SGK kapsamında herhangi bir geliri veya maaşı olmayanların Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilmesi için Gelir Testi yaptırması ve sigorta primi ödeyemeyeceğini beyan etmesi gerekir. Gelir testi yaptıracak olan vatandaşların başvuracağı yer ise ikamet ettikleri Valiliklere ve Kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıdır. Gelir Testi yaptırmak için bu kurum yetkilendirilmiştir. Gelir testi için SGK’ya giden vatandaşlar SYDV’ye yönlendirilmektedir. Buraya başvuran vatandaşlar kurum tarafından verilecek olan başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak başvuru işlemini gerçekleştirmiş olur. Başvurucunun durumu kurum tarafından değerlendirilir ve başvurucuya bildirilir. Gelir testi sonuçlarının kaç günde belli olacağına dair ayrıntıları bu MAKALEMİZDEN öğrenebilirsiniz.

   GELİR TESTİ BAŞVURUSU SIRASINDA İSTENEN BELGELER?

   Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak isteyen vatandaşlar gelir testi yaptırmak için yukarıda belirttiğimiz gibi bağlı bulundukları il ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuracaklar. Başvuru için kurum tarafından bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler ise ikametgah belgesi, iki adet vesikalık fotoğraf ve kimlik fotokopisidir. Bu evrakların teslimi ve gerekli olan başvuru formunun doldurulması ile başvuru gerçekleşmiş olacak. Vakıf gelir durumuna göre sigorta primi ödeyip ödemeyeceğinizi karar verecektir. Prim ödeyecek durumu olanların primleri devlet tarafından ödenecek ve bu kişiler otomatik olarak GSS’ye dahil edilecekler.

   GENEL SAĞLIK SİGORTASININ AMACI NEDİR?

   Genel Sağlık Sigortası’na zorunlu geçişin 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girdiğini yukarıda belirtmiştik. Bu uygulama neden zorunlu olarak yürürlüğe girdi düzenlemenin amacı neydi diye düşünenler için şöyle bir açıklama yapabiliriz. Ülkemizde çalışan çalışmayan tüm vatandaşların sağlık sigortası kapsamına alınarak sağlık hizmetlerinden eşit olarak yararlanmasını sağlamak diyebiliriz. Sigortalı olarak çalışan ve SGK kapsamında herhangi bir maaş ya da aylık alanlar zaten sağlık hizmetlerinden yararlanıyor. Bunun dışında kalan sosyal güvencesi olmayan ve herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamak. Bunun için de bu vatandaşların gelir testi yaptırması zorunluluğu getirilmişti.
   Gelir testi yaptıran vatandaşların inceleme sonucunda gelirleri asgari ücretin 3’te 1’inden düşük çıkması durumunda primler devlet tarafından ödenir ve GSS’ye dahil olurlar. Gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden fazla çıkması durumunda prim hesaplaması yapılır ve ne kadar pirim ödeyeceği kendisine bildirilir ve bu miktardan sorumlu olur.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.