Gelir testi sonucu kaç günde belli olur?

   08.05.2020
   Gelir testi sonucu kaç günde belli olur?

   Türkiye’de Ocak 2012 tarihinde 5510 sayılı kanunda yapılan düzenlemeyle birlikte Genel Sağlık Sigortası zorunlu hale getirilmiştir. Bu düzenlemeden sonra gelir testi uygulaması da devreye sokulmuş bulunmaktadır. Sigorta pirim ödemeleri gelir testi yapılarak belli olduğundan pek çok vatandaş gelir testinin nasıl yapılacağını araştırmaktadır.

   Devlet tarafından yapılan bu düzenleme ile tüm vatandaşlar sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanacak. Sosyal devlet olmanın gereği olarak atılan bu adımla ülkemizde sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişi sayısının en aza indirilmesi hedeflenmiştir. Şimdi gelir testi nasıl yapılır, kimler yaptırmalıdır, sonuçları kaç günde belli olur bu konuların detaylarını yazımızın içeriğinde açıklayacağız.

   GELİR TESTİ NEDİR?

   Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur gibi herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşların pirim ödeyip ödemeyeceklerini, ödeyeceklerse ne kadar pirim ödeyeceklerini belirleyen işleme gelir testi denilmektedir. Bu kapsamdaki tüm vatandaşlar Genel Sağlık Sigortalısı (GSS) olduktan sonra ikamet ettikleri il ve ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Başvuru işleminden sonra vakıf sizlere sonuçlar hakkında geri dönüş yapacaktır.
   Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), gelir testi yapmakla yetkili bir kurum olmadığı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) müracat edilerek gelir testi yaptırılmaktadır. Başvuru için SYDV gidildiğinde orada gelir testi başvuru formunun doldurulması istenecektir. Bu form eksiksiz bir şekilde doldurulduğunda başvuru işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Gelir testi için nereye başvurulacağını ve başvuru için gerekli evraklarla ilgili detaylara ulaşmak için bu MAKALEMİZİ inceleyebilirsiniz.

   KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDA?

   Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası (GSS) zorunlu hale geldikten sonra gelir testi yaptırmak isteyen herkes tarafından yaptırılabilir. Gelir testini zorunlu olarak yaptıracaklar ise herhangi bir kapsamda güvencesi olmayan ya da bu hakkı sona eren kişilerdir. Şimdi zorunlu olarak GSS yaptıracak aşağıdaki gibidir:
   – 4/a kapsamında sigortalı olmayan kişiler,
   – 4/b kapsamında sigortalı olmayan kişiler,
   – 4/c kapsamında sigortalı olmayan kişiler,
   – SGK tarafından ölüm aylığı almayan kişiler,
   – SGK tarafından yaşlılık aylığı almayan kişiler.
   Yukarıdaki maddeleri özetleyecek olursak; herhangi bir sağlık sigortası olmayanlar, sağlık sigortası olan birinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerden biri olmayanlar veya bu statüsü sona erenler, hiçbir sosyal güvenlik kurumundan geliri olmayanlar, yeşil kartlı olanlar gelir testi yaptırmak zorundadır. Bununla birlikte yeşil kartlı üniversiteliler 25 yaşına girdiğinde, yeşil kartlı liseliler 20 yaşına girdiğinde, herhangi bir okula gitmiyorsa 18 yaşına girdiğinde, herhangi bir işte çalışmayan ve kendisine bakacak bir sigortalı çalışan olmayanlar da gelir testi yapmak zorundadır.

   KİMLER GELİR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDA DEĞİLDİR?

   Şimdi de gelir testi yaptırmak zorunda olmayanlardan bahsedecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz.
   – 4/a kapsamında çalışanlar,
   – 4/b kapsamında ve Bağ-Kur kapsamında olanlar,
   – 4/c kapsamında çalışanlar,
   – GSS kapsamında isteğe bağlı prim ödemesi yapanlar,
   – İşsizlik maaşı alan kişiler,
   – Geçici köy koruculuğu yapıp maaş bağlanmış olanlar,
   – Yaşlı aylığı ve engelli aylığı alanlar.
   Yani özet olarak herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumundan bir geliri olanlarla herhangi bir işte sigortalı olarak çalışanlar gelir testi yaptırmak zorunda değildir.

   GELİR TESTİ SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

   Gelir testi başvurusu yapan vatandaşlar, başvuru yaptıkları il ve ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek sonuçları öğrenebilmektedirler. Gelir testi sonucunda vatandaşın maddi olarak GSS pirimini ödeyemeyeceği tespit edilirse GSS primleri devlet tarafından ödenmektedir. Buna karşın ödeme konusunda sorun yaşamayacağı tespit edilirse her ay GSS primlerini ödemek zorundadır. 2020 yılı için aylık GSS primi tutarı ise 89 Türk Lirasıdır. Bu primleri ödeyen vatandaşlar kendilerini ve ailesini sağlık sigortası kapsamına almış olurlar.

   GELİR TESTİ SONUÇLARI KAÇ GÜNDE BELLİ OLUR?

   Gelir testi sonuçları ortalama olarak 15 iş günü içerisinde belli olmaktadır. Ancak bu süre başvuru yoğunluğuna göre 30 güne kadar da uzamaktadır. Gelir testi sonuçlarının öğrenilebileceği bir başka yer de e-devlet uygulamasıdır. Gelir testine başvuruda bulunan vatandaş, e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır. Buradan gelir testi ekranına giriş yapılır ve sonucun görüntülenmesi beklenir. Açılacak sayfada başvuru tarihi, başvuranın kimlik bilgileri, sorgulama yapan vakfın adresi ve sonuç yer almaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.