Devletten bakıcı parası nasıl alınır?

   07.05.2020
   Devletten bakıcı parası nasıl alınır?

   Devletin bebeği olan anneler için yaptığı düzenleme anne ve anne adaylarının yüzünü güldürdü. Bebeği olan ve çalışan annelere destek amaçlı bakıcı parası vermektedir. Bu kararla birlikte çalışmak zorunda olan ve maddi durumu iyi olmayan annelerin üzerinden büyük bir yük kalkmış oldu.
   Çalışan anne adayları doğumdan sonra izni olarak en çok iki ay bebeğinin yanında kalabiliyor. Bu tarihten sonra annelerin işlerine dönmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışmakta olan anneler bebeklerini nereye ve kime bırakacaklarını bilemezken, devlet yetkilileri tarafından çalışan annelere bebekleri için bakıcı parası verileceği açıklandı. Bu da anneleri büyük bir yükten kurtardı ve içini rahatlattı diyebiliriz. Devlet yetkililerinin yaptığı bu açıklamanın ardından SGK Başkanı da bir açıklama yaptı. Başkan açıklamasında bakıcı yardımından yararlanmak için iki şartın olduğunu belirtti. Bu şartlardan ilki 0 – 24 aylık bir çocuğun olması gerektiği ve ikincisi de doğum izninden sonra annelerin işe dönmesinin gerektiğidir. Bu şartları taşıyan anneler bakıcı yardımına başvurabilecekler.

   DEVLET DESTEKLİ BAKICI YARDIMI ALMA ŞARTLARI

   Devlet destekli bakıcı yardımından yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi veya istenen şartlara uyum sağlanılıyor olması gerekmektedir. İşte bakıcı yardımı için gerekli şartlar:
   – Devlet destekli bakıcı yardımı almak isteyen annenin başvuru esnasında sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir.
   – Anne maaşının en çok, asgari ücretin brüt tutarının iki katı kadar olması gerekir. Anne, bu miktardan üstte bir maaş alıyorsa bakıcı yardımından faydalanamaz.
   – Başvuru esnasında çocuğun 24 aylıktan küçük olması gerekir.
   – Çocuğa bakacak olan bakıcının birinci derece akraba olmaması gerekir.
   – Çocuk bakıcısının ise en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir
   – Bakıcı parasına başvuracak annenin bu proje kapsamında bakıcı olarak beyan edilmemiş olması gerekir.
   – Bakıcı ile anne aynı şehirde ikamet ediyor olması gerekir ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
   Belirttiğimiz şartları taşıyan anne SGK’nın resmi internet sitesi üzerinde yer alan başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Başvuru işleminden sonra yetkililer değerlendirme yapıp başvurucu anneye dönüş yapacaklardır.

   Bakıcı parası verilmesi uygulaması ülkemizde ilk olarak pilot illerde faaliyete geçirilecek. Uygulamaya bu illerde yeteri seviyede başvuru olur memnun kalınırsa Türkiye geneline yayılacaktır. Pilot olarak seçilen şehirler de şu şekildedir. Pilot olarak belirlenen ilk iller Bursa, İzmir ve Antalya olmuştur. Uygulama bu illerde istenilen seviyeye ulaşılırsa ülke geneline yayılacak. Yardıma başvurular 24 aya kadar yapılabiliyor olup 36. aya kadar yardım alınabilmektedir.

   BÜYÜK ANNELERE DE BAKICI PARASI VERİLECEK

   Devlet çalışan annelerin mağdur olmaması için bakıcı parası uygulamasını başlattı. Çalışan annenin bakıcı parası devlet tarafından verilecek. Devlet yine bu kapsamda çalışan annelerin çocuklarına büyük anneleri bakmaları durumunda onlara da torun bakma parası verilecek. Ancak 2020 yılında büyükannelere bakıcı parası verilmesi şimdilik gündem de yok ancak ileriki dönemlerde gündeme alınması bekleniyor.
   Bakıcı parası uygulaması Avrupa Birliği ile ortaklaşa çalışmanın sonunda alınan bir karar olarak ortaya çıkmış ve kadınların istihdama katılımını artırmaya yönelik bir uygulama olarak uygulanıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.