Kredi kartı kullananlara büyük uyarı!

   Kredi kartı kullananlara büyük uyarı!

   Korona virüs salgının ülkemizde görülmesi ile birlikte tüketiciler sosyal mesafe kuralına dikkat etmek amacı ile alışverişlerini büyük bir oranını sanal olarak yapıyor.  Uzmanlar uyarıyor bütün kredi kartını yanınıza almayın kredi kartı kopyalamalarına karşı dikkatli olun. Acil numaraları mutlaka bir yere not alın ve yanınızda bulundurmaya özen gösterin.

   Korona virüsten korunmak amacı ile pek çok kişi e-ticareti aktif olarak kullanmaya başlandı. Online alışverişin tercih edilmesi ile birlikte tabi ki kredi kartlarının da kullanılması bir hayli arttı. Uzmanlar kredi kartı güvenliğini sağlayabilmek adına tüyolar verdi. Online alışveriş yapmamış olan kişiler bile bu süreçte internetten alışverişe yöneldi. Uzmanlar bu konu da yaptığı açıklamalarda dışarı çıkarken nasıl dolaptaki tüm kıyafetleri kişiler yanlarına almıyorsa bütün kredi kartlarını da alışveriş sırasında yanlarına almamaları gerektiği konusunda uyardı. Herhangi bir cüzdan çalınması durumunda tüm bankalar ile ayrı ayrı iletişime geçmek oldukça zor olacaktır. Özellikle yurt dışında olursanız bu süreç bir hayli bir zor olabilir.

   TEMASSIZ ÖDEMEYİ TERCİH EDİN

   Olabildiğince tek kart kullanımına yönlendiren uzmanlar, ATM kartlarının yanınızda olması hem ATM’den para çekme noktasında hem de alışverişlerde büyük kolaylık sağlayacaktır. Böylece nakit ihtiyacı da giderilmiş olur. Dışarı çıkarken kişilerin en çok kullandığı kredi kartını almaları noktasında uyarılarda bulunuyor. Yurtdışına çıkan vatandaşların götürecekleri kredi kartlarının gittikleri ülke de geçip geçmediğine dikkat etmek gerekir. Yedek kartı olan kişilerin özellik başka bir bankadan tercih etmeye özen göstermeliler. Acil bir durum olmadığı sürece de kişiler tek kart kullanmaya özen göstermeliler. Tek kart kullanırken temassız olarak kullanmak sağlık açısından son derece önemlidir.

   Kredi Kartı

   Kredi Kartı

   KART KOPYALAMALARINA DİKKAT

   Kartları gözlerinin önünde bulundurmak son derece önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, kartları kasiyer ve kuryelere emanet etmemek noktasında uyarılarda bulundu. Aynı zamanda ödemeler sırasında çok daha dikkatli olmak gerektiğini kasiyerin kartı sadece POS ile kullandığından emin olmak gerek ve iyi bakmak gerekir. Güvenmediğiniz dükkan ve marketlerde kart kullanmak yerine nakit kullanmayı tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde güvenmediğiniz ülkelerde de kredi kartı yerine nakit kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

   TEKRARLI ÖDEMELERE DİKKAT

   Alışverişler sırasında yaşanabilecek sorunlardan bir diğeri de mükerrer ya da çift ödemelerdir. Bu konuda çok dikkatli olmak gerektiğini vurgulayan uzmanlar ödemeler sonunda alınan ödeme belgeleri, araç kiralama sözleşmeleri ve otel rezervasyonla onay belgelerini herhangi bir duruma karşılık mutlaka saklamak gerekir. Ödemeye itiraz etme gibi bir durum olursa bu belgelere ihtiyaç olacaktır.

   ACİL NUMARALARI YANINIZDA OLSUN

   Cüzdan ve kartların yanı sıra telefonlarında çalınma gibi durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman telefondaki önemli bilgilere ne yazık ki ulaşılamayacaktır. Buna bağlı olarak yapılması gereken aramalarda yapılamayacaktır. Sizin için önemli olan kişi ve yerlerin numaralarını bunlarla birlikte bankaların da telefon numaralarını ayrı bir yere yazmak son derece önemli olacaktır. Acil durumlarla karşılaşıldığı takdirde acil durumda kurtarıcıdır.

   Kredi kartlarına yönelik herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına olabildiğince titiz davranmak gerekir. Bu noktada olabildiğince az kredi kartı kurtarmak en birincil kaide. Alışverişe gidildiği sırada sadece kullanılacak olan kredi kartını almak çok önemlidir. Alışveriş sırasında da kredi kartının sadece pos cihazında kullanıldığına mükerrer ve çift çekim olmaması konusunda çok büyük dikkat kesilmek gerekir. Son olarak cüzdan ve kart çalınması gibi bir başka başa gelecek bir durumda telefonun çalınmasıdır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında daha büyük mağduriyet yaşamamak adına herkesin yanında acil durumlar için acil numaraları yanına not edip taşımak gerekir.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.