Kurban Bayramı ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

   07.05.2020
   Kurban Bayramı ikramiyeleri ne zaman ödenecek?

   Ülkemizde emekli vatandaşlar Ramazan ve Kurban bayramlarında 1000’er liralık bayram ikramiyeleri almaktadır. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve diğer bankalar üzerinden maaşını alan emeklilerin ikramiyeleri bayram öncelerinde hesaplara yatmaktadır.

   Malulen emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar, ölüm maaşı alanlar da Ramazan ve Kurban Bayramlarında emekli ikramiyesi almaktadır. Ramazan Bayramı emekli ikramiyeleri koronavirüs dolayısıyla Nisan ayında emeklilerin hesaplarına yatırıldı. Şimdi emeklilerin gözü Kurban Bayramı emekli ikramiyelerinin ne zaman yatırılacağına çevrildi. Peki, bayram ikramiyeleri hangi tarihte yatacak? Detaylar yazımızın içeriğinde.

   RAMAZAN İKRAMİYELERİ NİSAN AYINDA ÖDENDİ

   Emeklilere ödenecek olan 2020 yılı Ramazan ve Kurban Bayramı emekli ikramiyelerinin ilki olan Ramazan ikramiyeleri koronavirüs dolayısıyla ödenmesi gereken zamandan öne çekilmiş ve nisan ayında emeklilerin hesaplarına yatırılmıştır. Normal şartlarda 18-22 Mayıs tarihleri arasında ödenmesi planlanan ikramiyeler, 7-11 Nisan tarihleri arasında ödendi.
   SGK tahsis numaralarına göre ödenen emekli ikramiyeleri şu şekilde gerçekleşmişti.
   Numarası 17, 18 ve 19 olanlar 7 Nisan’da,
   Numarası 20, 21 ve 22 olanlar 8 Nisan’da,
   Numarası 23 ve 24 olanlar 9 Nisan’da,
   Numarası 25 ve 26 olanlar 10 Nisan’da,
   Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri için 11 Nisan’da hesaplara yatırılmıştır.

   KURBAN BAYRAMI EMEKLİ İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

   Kurban Bayramı ikramiyelerinin zaman yatacağına dair henüz net bir açıklama yapılmadı ancak Kurban Bayramı’nın hemen önce yatacağı tahmin ediliyor. Buna göre 2020 kurban bayramı tarihleri 31 Temmuz Cuma günü başlayıp, 3 Ağustos Pazartesi günü sona erecektir.
   Eğer herhangi bir değişiklik olmazsa emekli ikramiyeleri 27 ile 30 Temmuz tarihleri arasında emeklilerin hesaplarına yatmış olacaktır.

   KURBAN BAYRAMI İKRAMİYESİ KİMLERE VERİLECEK?

   SGK’nın bilgilerine göre kanuni olarak emekli maaşı almaya hakkı olan herkese iki bayramda da emekli ikramiyesi ödenmektedir. Emeklilik aşamasında olan, emeklilik evraklarını teslim etmiş ancak henüz resmi olarak emekli olmamış vatandaşlar emekli ikramiyesi alamıyorlar. Aşağıda kimlere emekli ikramiyesi ödenecek birlikte bakalım:
   – An itibarıyla emekli aylığı alan tüm emekliler,
   – Şehit yakınları,
   – Vazife malul emekliliği alan vatandaşlar,
   – Ölüm aylığı alan vatandaşlar,
   – Köy Güvenlik koruculuğundan emekli olanlar,
   – İş görmezlik nedeniyle emekli maaşı alan vatandaşlar,
   – Muharip gaziler,
   – Gaziler,
   – Şampiyonluğu olan sporcular,
   – Terörden zarar görmüş sivil vatandaşlar ve bu kişilerin hak sahipleri emekli ikramiyesinden faydalanabilmektedir.

   HAK SAHİPLERİNE KAÇ LİRA BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDENECEK?

   Bayram ikramiyeleri tüm emekliler için 1.000 lira olarak ödenmektedir. Ancak vefat etmiş bir yakınının maaşını alan Dul ve Yetim aylığının miktarı farklıdır. Normal emekli ikramiyesinden daha az bir miktara denk gelmektedir.
   İkramiye hesaplaması ise şu şekilde yapılmaktadır:
   – Eşi vefat etmiş birinin maaşı alınırken yüzde 50 oranında yani 500 lira ikramiye almaktadır.
   – Ölen anne veya babanın maaşını alan çocukları yüzde 25 oranında yani 250 lira almaktadır.
   – Yetim ve Dul aylığı olarak isimlendirilen bu maaştan belirlenen oranlarda ikramiye alınabilmektedir.
   – Kaza nedeniyle maaş alan vatandaşlar da mağduriyet derecesine ikramiye alacaklardır.

   İKİ MAAŞ BİRDEN ALAN EMEKLİLERE İKRAMİYE HESAPLAMASI

   SGK’da birden fazla emekli aylığı alan hak sahiplerine, en fazla aylık aldıkları dosya üzerinden ikramiye verilecektir. Bunu örnekle açıklayacak olursak şöyle diyebiliriz.
   Örneğin, hem kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı alan hem de eşinin ölümünden dolayı ölüm aylığı alanlar sadece 1.000 liralık tek ikramiye alacaklar.
   Diğer yandan kocası öldüğü için yüzde 75 oranında dul aylığı, babasından dolayı yüzde 25 oranında yetim aylığı alan bir kadın 750 lira ikramiye alabilecek.
   Ayrıca, Malulen emekli olmaktan dolayı yüzde 40 oranında alınan aylık için, bayram ikramiyesi de 400 lira olarak hak sahiplerinin hesabına yatacaktır.
   Emekli veya hak sahiplerinin Bayram öncesi vefat etmesi durumunda, hak edildiği halde ödenmeyen ikramiyeleri de varisleri tarafından alınabilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.