Orman köylüsüne verilen destekler 2020

   Orman köylüsüne verilen destekler 2020

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada orman köylüleri için pek çok desteğin verildiğini ve verilmeye devam edeceğini belirtti.

   Tarımsal ürünlerden hayvancılığa, ormancılıktan orman ürünlerine kadar birçok alanda orman köylüsüne destek verilmektedir. Verilen bu desteklerin 2020 yılında da devam edeceğini belirten Bakan Pakdemirli, bakanlık olarak her zaman vatandaşımızın yanında olduğunu ve onları her anlamda destekleneceğini vurguladı.

   ORMAN KÖYLÜLERİNE VERİLEN DESTEKLER NELERDİR?

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeşitli platformlarda yaptığı açıklamada, orman köylüleri için daha önce 6,8 milyon liralık destek verildiğini ve aşağıda yer alan alanlarla ilgili de desteklerin verileceğini belirtti. İşte Bakan Pakdemirli’nin destekleneceğini söylediği alanlar:
   – Orman köylülerinin evlerinin tadilat işlerinin finansmanı için verilecek destekler. Bunun içinde elektrik ve su tesisatlarının yenilenmesi gibi ayrıntılar mevcuttur.
   – Orman işi yapan köylülere Tomruk çekmek için vinç alımı finansmanı,
   – Yine kesilen Tomrukların taşınması için Traktör alımı finansmanı,
   – Son olarak da Tomruk kesimi için motorlu testere alımı finansmanı gibi destekler verileceği açıklanmıştır.

   BAKANLIKTAN DESTEK ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

   Orman köylüleri için sağlanacak olan desteklerden yararlanma şartlarına dair Tarım ve Orman Bakanlığı henüz her hangi bir başvuru şartlarının olduğu duyuru yayınlanmadı. Ancak daha önceki desteklerden ve konunun öznesi orman köylüsü olduğu gerçeğinden yola çıkarak belirtecek olursak;
   – Orman köylüsü olmak ve destek tespit tarihi itibarıyla en az bir yıl boyunca orman köyünde yaşıyor olmak gerekmektedir.
   – Orman kesimi için gerekli izinlerin alınmış olması ve bu işi yapmaya yetkili olunması gerekmektedir.
   – Satın alınacak ürünle ilgili bir projenin sunulması gerekebilir.
   – Satın alınacak ürünün faturalandırılmasının yapılması ve ilgili kuruma teslim edilmesi gerekir.
   Yukarıdaki şartlar kesin olmamakla birlikte tahmini şartlardır. Yukarıda bahsettiğimiz şartlar bakanlığın açıklayacağı şartlarla daha da netlik kazanacaktır.

   ORMAN ÜRÜNLERİ KESME İZNİ NASIL ALINIR

   Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Orman Ürünlerinden Faydalanmak İsteyenlere Verilecek İzinlere Ait Yönetmeliğin ilgili maddelerine göre yasal izinlerin nasıl alınacağı detaylı olarak belirtilmiştir. Yönetmelikte yer alan bilgilere göre;
   Fidan sökmek,
   Dal kesmek,
   Atıkları toplamak,
   Dikili veya devrik ağaçları kökleriyle birlikte sökmek,
   Kök sökmek,
   Kabuk toplamak veya çıra yapmak,
   Kömür yapmak,
   Katran veya sakız çıkarmak,
   Diğer orman ürünlerden kesmek, sökmek veya toplamak isteyen orman köylülerinin Orman Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

   ORMAN KÖYLERİ HANGİLERİDİR?

   Orman köylülerinin ya da orman köylerinin hangilerinin olduğunu bakanlık bir liste halinde belirlemiştir. Bu listeye Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sayfasından ulaşılabilir. Bakanlığın tanımına göre iki farklı köy tanımı bulunmaktadır. Bunlar ormanlık alanlarla mesafesine göre, Orman İçi Köyler ve Ormana Bitişik Köyler olarak isimlendirilmiştir.

   ORMAN KÖYLÜSÜ VE ÇİFTÇİLERE TRAKTÖR HİBESİ VERİLECEK Mİ?

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı son açıklamalarda çiftçiler için hibe verilip verilmeyeceği ve hangi şartlarda desteklerin sağlanacağına dair net bir bilgi aktarmamıştır. Daha önceki yıllara baktığımızda tarımsal faaliyetler için geri ödemesiz traktör hibelerinin verildiğini görmekteyiz. Ancak bakanlık tarafından şu an için traktör kredisine dair açıklanan bir destek bulunmamaktadır. Tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere traktör kredisi veren bankalar bulunmaktadır. Başta Ziraat Bankası olmak üzere diğer birçok banka uygun faiz oranları ile kredi imkanı sunmaktadır. Bu konu ile ilgili daha önce kaleme aldığımız “72 Ay Vadeli Traktör Kredisi Veren Bankalar” isimli makalemizden detaylara ulaşabilirsiniz.

   TRAKTÖR KREDİSİ VEREN BAZI BANKALAR VE ÖZELLİKLERİ

   Tarım işçileri için traktör kredisi veren bankalara özet olarak değinecek olursak şöyle sıralayabiliriz:
   – Türkiye Ekonomi Bankası (TEB): 48 ay vadeli olarak verilmektedir.
   – Denizbank: Kasko bedeli üzerinden yüzde 75 oranında kredi vermektedir.
   – Vakıfbank: Kasko bedeli üzerinde yüzde 75 oranında ve 5 yıl vade ile kredi vermektedir.
   – Şekerbank: Sıfır traktörlerde kasko bedeli üzerinden yüzde 75, ikinci el traktörlerde ekspertiz faturası üzerinden yüzde 60 oranında kredi vermektedir.
   – Akbank: sıfır traktörlerde kasko bedeli üzerinden yüzde 80, ikinci el traktörlerde yüzde 60 ve 5 yıl vade ile kredi vermektedir.
   – Türkiye Finans: Traktör, Biçerdöver, fındık ve pamuk toplama makinesi, Ayçiçek yağı makinesi, ilaçlama makinesi gibi ürünler için kredi vermektedir.
   – İş Bankası: Hasat ödemeli traktör kredisi vermektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.