Emeklilik e-Devletten nasıl sorgulanır?

   07.05.2020
   Emeklilik e-Devletten nasıl sorgulanır?

   Sigortalı vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi ne zaman emekli olacaklarıdır. Emekliliğini sorgulamak isteyen kişiler e-Devlet uygulamasını kullanmaktadır. 2014 yılından buyana e-Devlet üzerinden tüm sorgulamalar yapılmaktadır. Aynı zaman Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), SGK Sorgulama-Hizmet Dökümü herhangi bir şifreye gerek kalmadan görülebiliyor. İsteyen tüm vatandaşlar TC kimlik numarası aracılığı ile SGK sorgulamalarını e-Devlet üzerinden yapabilmektedir.

   E-Devlet sistemine giren sigortalı vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na giriş yaparak online hizmet alabilecekler. Güvenlik amaçlı olarak kimlik doğrulaması yapmaları gerekecek. E-Devlete girmek isteyen vatandaşlar giriş bölümünde ‘e-devlet şifresi ile giriş’, ‘mobil imza ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ yöntemlerinden birini seçerek sanal devlet portalına giriş yapılmış olacak.

   SGK’nın resmi sitesi üzerinde emeklilik sorgulama işlemi şifresiz olarak yapılabilmektedir. 4A (SGK), 4B (Bağ-Kur) ve 4C (Emekli Sandığı) çalışanlarına yönelik farklı sorgulama araçları bulunmaktadır. Bu nedenle size uygun olan sigorta kategorilerinden birini seçerek kolaylıkla işlemler yapılabilmektedir.

   SGK EMEKLİLİK SORGULAMA

   SGK üzerinden primi ödenen özel sektör çalışanları SGK resmi sitesi üzerinden emeklilik günlerini sorgulayabildikleri gibi e-Devlet sistemine giriş yaparak da prim ödeme gün sayıları eksiksiz olarak girilmelidir.

   BAĞ-KUR EMEKLİLİK SORGULAMA

   Bağ-Kur üzerinden primi yatırılan iş verenler veya KOBİ sahipleri e-Devlet üzerinden giriş yaparak emeklilik durumlarını takip edebildikleri gibi SGK resmi sitesinden giriş yaparak bilgi alabilmektedirler. Açılan sayfa üzerinden maliyet durumu, yurt dışı borçlanması gibi bilgilerin tam ve eksiksiz olarak girilmesi gerekir.

   EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLİK SORGULAMA

   Emekli sandığına bağlı olarak çalışan kişiler hem SGK üzerinden emeklilikleri hakkında bilgi alabilecekleri gibi e-Devlet üzerinden de sisteme giriş yaparak bilgi alabilirler. Ancak açılan sayfa üzerinden tüm hizmetleri eksiksiz olarak eklemeleri gerekir.

   TC KİMLİK NUMARASI İLE SORGULAMA

   Şifresiz olarak TC kimlik numaraları ile bilgi almak isteyen kişiler hangi iş yerlerinde ne kadar süre çalıştığı, yaptıkları iş değişiklikleri, iş yerlerinden yatırılan prim miktarları ve prim günlerine kadar tüm bilgiler ayrıntılı olarak görebilmektedirler. Bu sorgulamanın doğru şekilde yapılabilmesi için kişilerin Sosyal Güvenlik Merkezi’nin resmi web sitesine giriş yapmaları gerekir.

   Resmi internet sitesi üzerinden gelen ekrandan istenen bilgiler eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Bu bilgiler kişinin uyruğu, T.C. kimlik numarası, nüfus kağıdı cilt numarası, nüfusa kayıtlı olduğu il ve kişinin doğum yılı gibi  kimlik bilgileridir. TC vatandaşı olmayan kişilerin de uyruklarını ve ikamet tezkere numaralarını doğru olarak girmeleri gerekir. Güvenlik kodu istenen bölgeye de tam istenilen yerin yanında bulunan harf ve rakamları doğru olarak yazılması gerekir. Tüm bu istenilen bilgiler eksiksiz ve doğru olarak girildikten soran ‘Sorgula’ butonuna bastıktan sonra tüm bilgiler gelecek ve dökümler indirilecektir. Emeklilikle ilgili tüm bilgileri görecek olan kişiler ne zaman emekli olacakları noktasında da ön bilgi edinmiş olurlar.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.