Prefabrik ev kredisi veren bankalar

   07.05.2020
   Prefabrik ev kredisi veren bankalar

   Ev sahibi olmak isteyen ancak bu imkanlara sahip olamayanlar, konut kredisi almak için durumu elvermeyenler veya evini köyüne ya da müstakil bir bahçeye yapmak isteyenler bu haberimiz sizlere ev sahibi olmanın yolunu gösteriyor.

   Küçük olsun benim olsun, fiyatı düşük olsun benim olsun diyorsanız yapmanız gereken prefabrik ev kredisi çekerek evinizi yaptırmaktır. Şimdi prefabrik ev kredisi veren bankalar var mı varsa hangi bankalar, şartları neler bu yazımızda konunun detaylarına bakalım.

   PREFABRİK EV NEDİR?

   Prefabrik ev, normal evlerden farklı olarak her bir parçası fabrikalarda hazırlanmış ve bu parçalar monte edileceği yere nakledilerek önceden planlandığı gibi parçaların birleştirilmesi ile ortaya çıkan yapılardır. Diğer bir ifade ile duvarlarından kapılarına, pencerelerden diğer parçalarına kadar her bir parçası fabrikalarda üretilen ve yapılacağı beton platform üzerinde monte edilerek ortaya çıkarılan konutlara prefabrik ev denir.

   PREFABRİK EVLERİN AVANTAJLI YANLARI

   Prefabrik evlerin pek çok avantajı vardır. Şimdi bu avantajları maddeler halinde anlaşılır bir şekilde sıralayalım.
   – Prefabrik yapıların parçaları fabrikalarda üretilir, kurulum yerinde monte edilerek oturuma hazır hale getirilir.
   – Diğer betonarme evlere göre oldukça uygun, kaliteli ve sağlam yapılardır.
   – Kısa sürede ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.
   – Monte çalışmaları da kısa sürede gerçekleştirilmektedir.
   – Her türlü yerleşim yerine ve her türlü kullanım amacına göre yapılabilir.
   – Modüler oldukları için ihtiyaca göre planlaması yapılabilir ve üretimi gerçekleştirilebilir.
   – Her türlü alana ve büyüklüğe göre üretilip monte edilebilir.
   – Prefabrik evler, ses ve ısı izolasyonu ile yangın ve depremlere dayanıklılığı bakımından uluslararası standartlara uygun olarak üretilmektedir.
   – Bu nedenle depreme dayanıklı yapılardır.
   – Bu yapılara sonradan eklemeler kolaylıkla yapılabilir.
   – Taşınmak istendiğinde monteler sökülerek başka bir yerde monte edilebilmektedir.
   – Bu yapıların kullanım ömrü ise en az 40-45 yıl en çok ise 70-75 yıla kadar olabilmektedir.
   Bu avantajlı yanlarının yanında bazı dezavantajlı yanları da mevcuttur. Bunlardan biri kullanım ömrünün ortalama 70-75 yılla sınırlı olmasıdır. Bir başka olumsuz durum da kalitesiz malzeme kullanılırsa rüzgarlı ya da fırtınalı zamanlarda ses çıkarabilir.

   PREFABRİK EV FİYATLARI NE KADAR?

   Prefabrik evlerin piyasa değerlerine baktığımızda yapının büyüklüğüne, malzemenin kalitesine ve firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Ucuz olsun, küçük olsun gücüm buna ancak yeter diyorsanız 2+1 60 metre kare bir prefabrik ev için ortalama 30 bin lira civarında bir para gerekmektedir.
   Prefabrik evlerin metre karesi büyüdükçe ve ürün kalitesi arttıkça fiyatlar da artmaktadır. Araştırdığımız fiyatlar üzerinden örneklendirecek olursak;
   – 70 metre kare tek katlı bir ev için 47 bin lira,
   – 80 metre kare tek katlı bir ev için 52 bin lira,
   – 110 metre kare bir ev için 85 bin lira,
   – 123 metre kare bir ev için ise 98 bin lira talep edilebilmektedir.
   Görüldüğü gibi evlerin metrekaresi arttıkça fiyatları da artmaktadır. Yukarıdaki fiyatların içine neler dahildir diye merak ediliyorsa bunun da cevabını verelim. Bina parçalarının taşınması, monte edilmesi, sıcak ve soğuk su tesisatlarının kurulumu, elektrik tesisatlarının yapımı, dış kapı ve iç kapıların montesi, kaçak akım rölesi, çatı yapımı, ısı yalıtımı, ev içinde lavabo, duş ve klozet gibi parçaların takımı vb. diyebiliriz. Kısaca özetlersek; ideal bir ev kurulumunda neler varsa hepsi bu fiyatlara dahildir. Sadece firmalar uzak mesafelere farklı ücretlendirme yapabilirler. Buna göre taşıma fiyatı azalıp çoğalabilmektedir.


   PREFABRİK EV KREDİSİ VEREN BANKALAR

   Prefabrik ev kredisi çekmeden mutlaka iyi bir fiyat araştırmasının yapılması gerekmektedir. Çünkü prefabrik evlerin fiyat aralığı en az 25 – 30 bin liradan başlayıp, 120 -130 bin liraya kadar çıkmaktadır. Size en uygun ve en ideal olanı bulmak için araştırma yapılması gerekmektedir. Şimdi prefabrik evler için hangi bankalar kredi veriyor bunlara bakalım.

   – Türkiye Finans prefabrik evler için kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Konut kredisinin detaylarına banka şubeleri ve iletişim bilgileri üzerinden daha detaylı bilgi alınabilir.

   – Prefabrik ev kredisi veren bir başka banka da Akbank’tır. Akbank’ın prefabrik ev kredisinin şartlarına ve detaylarına ulaşmak için yine banka ile iletişime geçilerek bilgi alınabilmektedir.

   Halkbank da prefabrik ev kredisi veren bankalar arasında yer  almaktadır. Bankanın verdiği kredinin detayları için banka ile iletişime geçilebilir.

   – Son olarak Vakıfbank da prefabrik evler için kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Ayrıntılar bankanın sitesinde yer almaktadır. Ayrıca banka şubelerine gidilerek detaylı bilgi sahibi olunabilir.
   Eğer prefabrik evler için kredi veren bankalardan istediğinizi bulamadıysanız ve şartları size uymadıysa yapılacak bir başka iş, diğer yerli ve yabancı banka şubelerine gidilerek ihtiyaç kredisi çekilerek yine prefabrik evinizi kurabilirsiniz.

   PREFABRİK EVLERE KREDİ ÇIKAR MI?

   Prefabrik evlerin dayanıksız olduğunu düşünen bankalar önceleri kredi çıkarma konusunda zorluk çıkartıyorlardı. Ancak prefabrik üretimi yapan firmaların artması ve buna bağlı olarak da kalitenin artmasıyla bankalar da kredi çıkarmaya başladılar. Günümüz de pek çok banka prefabrik ev kredisi vermektedir. Bunların başında da Halkbank gelmektedir.
   Bankalar dışında prefabrik üretimi yapan firmalar da müşterilerinin işini kolaylaştırma adına onlara finansman desteği sağlamaktadırlar. Yalnız bankalara göre biraz daha fazla faiz oranı talep edebilmekteler. Bu da aylık faiz oranı yüzde 2 civarındadır.
   Siz de hayallerinizi gerçekleştirmek ve ev sahibi olmak istiyorsanız prefabrik ev kredisi veren bankalara başvurun ve hayallerinize kavuşun.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.