Bir dönüm araziden ne kadar fındık alınır?

   07.05.2020
   Bir dönüm araziden ne kadar fındık alınır?

   Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma’ projesi kapsamında bahçelerdeki fındık verimliliğini artırmayı hedefleyen proje Trabzon’da hayata geçirilmeye başlandı.

   Trabzon’da ilk olarak birkaç bahçe için başlatılan ‘Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma’ projesi il geneline yayılarak bütün bahçelere yönelik fındık verimliliğini artırmayı hedefliyor.

   200 KG FINDIK ALMAK MÜMKÜN

   Trabzon merkeze bağlı Kisarna köyünde incelemeler de bulunan Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu proje kapsamında bir dönümlük fındık bahçesi üzerinden 200 kg fındık almayı hedeflediklerini belirtti. Proje kapsamında ilk amacın fındık arazilerinin daha verimli kullanarak daha kaliteli ürün elde etmek olduğunu ifade etti. Samsun ilinden Doğu’ya doğru ilerledikçe fındık arazilerinde bulunan ağaçların genellikle 80 ile 90 senelik olduğunu bu ağaçlarla bir dönümlük araziden elde edilen fındığında 80 kg olduğunu ancak gerekli bakımlarla aynı araziden 200 kg kadar fındık alınabileceğini söyledi. Projenin amacının bakımlı ağaçlar ile daha verimli ve daha kaliteli sonuçlar elde etmek. Projeyi  Tarım İl Müdürlüğü ve Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü ile birlikte Trabzon Ticaret Borsası ortak yürütmektedir. Proje noktasında finansman desteğini Ticaret Borsası sağlıyor. Üreticilerin bahçelerinden 3’er dönüm alınıyor ve tüm analizleri yapılıyor böylece fındıklar dikiliyor bakımları yapılıyor ve bunlar üreticilere de gösteriliyor. Fındık bakım zamanı doğru yapıldığında fındıkların yaşlılıklarından dolayı üretimde olan eksikliğin ortadan kalktığı üreticiye ispat ediliyor.

   fındık bahçesi

   fındık bahçesi

   Ülkemizde 700 bin hektarlık alan üzerinde fındıklık olduğu biliniyor. Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu Ticaret Borsası olarak tüm arazilere güçlerinin yetmesinin mümkün olmadığını şu an sadece bu işlemi kendi yörelerinde uyguladıklarını belirtti. Ancak yapılan uygulamaların bir örnek teşkil edip farkındalık oluşturduğu zaman ilerleyen süreçte gerekli destekler sağlandığı süreçte alanlarını genişletebileceklerini ifade etti. Bu projeye devletin de sahip çıkarak üreticiyi destekleyerek fındık verimliliğini artırabileceğini belirtti. Tarım bakanlığı yetkilileri ile yapılan görüşmenin çok olumlu olduğunu ifade etti. Ülkemiz artık ürettiği fındığı depolara koymak yerine ihraç edebilecek konumda bu konuda her türlü bilgi ve birikim kullanılarak verimlilik en üst seviyeye çıkarılabilir.

   Trabzon’un Kisarna köyünde fındık arazisi olan Adnan Sağlam’da projenin ilerleyen yıllarda çok daha verimli olacağını belirtti. Arazilerin çok eski olduğunu bu nedenle son yıllarda elde edilen gelirin de eskisi gibi olmadığını belirtti. Fındık bahçelerine gerekli bakımın yapılmadığını dededen kalma yöntemlerle fındık toplandığını gerekli bakım yapılırsa çok daha iyi sonuçlar elde edileceğini belirtti. Bu iş için yetkililerin daha fazla önem vermesi gerektiğini söyleyen Sağlam, bu projenin örnek bir proje olup ilerde tüm fındık bahçeleri tarafından kullanılıp verimliliği artırılmasının çok daha iyi olacağını ifade etti.

   Konu ile ilgili girişimlerin ve bakanlığın nasıl bir adım atacağı merak konusu. Fındıkta kalite ve verimliliği artırmak adına önemli bir adım olan proje tüm fındık bahçelerine uygulandığında Türkiye fındık ihracatında çok önemli bir noktaya gelebilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.