İş yerini büyütenlere devlet destekli kredi

   07.05.2020
   İş yerini büyütenlere devlet destekli kredi

   İş yeri büyütme kredisi, sıfırdan iş yeri veya dükkan açmaktan ziyade mevcut işletmeleri büyütmek isteyen esnaf ve işletme sahiplerine kamu bankaları ve devlet kuruluşlarının verdiği destek kredileridir.

   Burada amaç küçük esnafın büyük şirketlerle rekabet edebilmesine katkı sağlamak ve küçük işletmelerden büyümek isteyenlere destek sağlamaktır. Şimdi bu yazımızda iş yeri büyütme kredisi nedir, nasıl alınır ve hangi kuruluşlar bu kredi desteğini sağlamaktadır konularının detaylarına bakacağız.

   İŞ YERİ BÜYÜTME KREDİSİ NEDİR? NEREDEN ALINIR?

   Öncelikle iş yeri büyütme kredisinin sıfırdan kurulacak iş yerleri ve dükkanlar için verilmediği bilinmelidir. Bu kredi var olan iş yerlerini büyütülmesi, başka bir binaya taşınması veya yeni bir şubenin açılması için verilen kredilerdir. Bu doğrultuda yani iş yerini büyütmek ve geliştirmek için kredi başvurusu yapılacaksa, öncelikle mevcut iş yerlerinin gelir-gider tablosu ve muhasebe kayıtları başvuru yapılacak bankalara sunulması gerekir. Gerekli evraklarla başvuru işlemi gerçekleştikten sonra bankalar diğer kredi usullerinde olduğu gibi başvurucunun analizi yapılır. Başvurucu analizinde talep edilen kredinin ödenip ödenemeyeceği, kredi notu ve sicil kayıtlarına bakılmaktadır. Bankalar krediyi ödeyebileceğini düşündüğü müşterilerinden kefil veya ipotek talep etmeyebilir ancak riskli gördüğü müşterilerden kefil ve ipotek ettirilecek mülk tapusu talep edebilir. İş yeri sahiplerinin dikkat etmesi gereken en uygun faizle kredi veren bankayı araştırması ve ona göre kredi talebinde bulunması gerekir.
   Esnaflar kredi için bankalara başvurabileceği gibi banka dışında iş yeri büyütme kredisi veren kuruluşlara da başvurabilirler. Devlet destekli olarak kredi veren bu kuruluşlarda siz de faydalanabilirsiniz.

   KOSGEB İŞ YERİ BÜYÜTEN ESNAFA DESTEK SAĞLAR

   KOSGEB, hem yeni iş yeri kurana hem de iş yerini büyütmek isteyen esnaflara kredi destekleri vermektedir. Yeni iş yeri açacak olan girişimciler KOSGEB’in destek programlarına başvurarak bu imkanlarından yararlanabilir. İş yeri açmak isteyenlere çeşitli başlıklar altında kredi destekleri sunmaktadır. KOSGEB’in yeni iş yeri açacak olan girişimcilere verdiği kredi desteklerinden başka bir yazımızda kaleme aldığımız bu MAKALEMİZDEN ulaşabilirsiniz.
   Bununla birlikte bankalardan iş yeri açma kredisi kullanmak isterseniz aşağıdaki bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Buradaki bankalar da iş yeri açma kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Daha önce yeni iş yeri açacak girişimcilere kredi veren kurumlardan bahsettiğimiz “Yeni İş Kurana 50 Bin Lira Hibe ve 100 Bin Lira Faizsiz Kredi” isimli makalemizin detaylarına da BURADAN ulaşabilirsiniz.
   İş yeri aşmak için başvurulacak bankalar aşağıdaki gibidir:
   Akbank,
   HSBC,
   Ziraat Bankası,
   Denizbank,
   QNB Finansbank,
   Vakıfbank,
   Halkbank.
   Ayrıca, iş yeri, dükkan ve ofis alımlarında da müşterilerine kredi desteği sağlayan bankalar da mevcuttur. Yalnız bu bankalar alınacak olan taşınmazın ekspertiz fiyatı üzerinden yüzde 80’i kadar kredi vermektedir. Yalnız Garanti BBVA müşterilerine yüzde 100 oranında kredi imkanı sunmaktadır. Banka kredi kullanılırken kefil talep etmemektedir. Çünkü alınacak olan taşınmaz banka tarafından borç bitene kadar ipotek ettirilmektedir.

   İŞ KURMAK İSTEYENE HİBE VE DESTEK VEREN KURUMLAR

   Türkiye’de ekonominin geliştirilmesi ve istihdamın artırılması için yeni iş yeri açacak olan girişimcilere pek çok kurum ve kuruluş hibe ve kredi destekleri vermektedir. Bu kurumları şu şekilde sıralayabiliriz.
   – İş yeri açmak isteyenlere mikro kredi sağlayan kuruluşlar,
   – KOSGEB,
   – Tarım ve Hayvancılık yapacak olanlara İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri,
   – Bir başka kurum da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kaymakamlıklardır.
   Yeni iş yeri açacak olan girişimcilere, hali hazırda devlet kurumlarının yanı sıra çeşitli finansal kuruluşları da kredi ve hibe destekleri vermektedir. Kamu ve özel bankalar iş yeri büyütme kredisi verirken aynı zamanda yeni iş yeri alımları için de kredi vermektedir. Alınmak istenen iş yerleri için ekspertiz gönderilir ve mülkün ekspertiz değeri üzerinden yüzde 80’i oranında kredi vermektedir. Alınacak olan krediler iş yeri, ofis, depo ve dükkan alımlarında kullanılabilmektedir. Özet olarak bahsedecek olursak; yeni iş yeri açacak olanlara kredi destekleri verilirken hali hazırda iş yerini büyütmek, iş yerine yeni bir şube açmak, dükkan ve iş yerlerinin tadilatını yapmak gibi konular için de kredi destekleri verilmektedir.

   İŞ YERİ BÜYÜTME KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

   Bankalar ve devlet kuruluşları kredi başvurusu yapacak olan esnaftan pek çok evrak talep etmektedir. Bunların başında işletmeye ait gelir-gider tablosu ve ticari bilançoların olduğu belgeler istenmektedir. Gelir-gider tablosunun bankaya sunularak başvuru yapılması durumunda banka kredi isteği değerlendirmesini yapacaktır. Şayet işletmenin ekonomik yapısı iyiyse ve işletme sahibinin kredi notu yüksekse, bankalarda vadeli ya da vadesiz hesaplarda birikimleri varsa bunlar dikkate alınacak ve krediye onay verilecektir. Risk grubunda görülen işletme sahiplerinden kefil ya da ipotek ettirilecek taşınmaz mülk tapusu talep edilebilir.

   Tarım ve hayvancılık işletmelerini büyütmek isteyen esnaflar, il ve ilçe tarım müdürlüklerine başvuruda bulunabilir. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden 100 bin liraya kadar talep edilen krediler kullandırılmaktadır.

   Diğer yandan Kaymakamlıklara bağlı faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları da iş kurmak isteyen girişimcilere 15 bin liraya kadar kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredi imkanından yararlanmak için SYDV şubelerine başvuruda bulunulabilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.