Esnafa düşük faizli koronavirüs kredileri

   Esnafa düşük faizli koronavirüs kredileri

   Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen koronavirüs salgınına karşı tüm ülkeler bir yığın ekonomik önlemler alınmıştır.

   Mart ayından bu yana ülkemizde de görülmeye başlayan koronavirüse karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde tüm kurumlar tarafından birtakım önlemler alınmıştır. Toplum sağlığından başlayan önlemler başta olmak üzere tüm ülkeyi etkileyen ekonomik önlemlerle devam etmiştir. Evden dışarı çıkmama, toplu etkileşimin olabileceği parkların ve sahillerin yasaklanması, AVM’lerin kapatılması, lokanta ve kahvehanelerin kapatılması gibi biz dizi önlemler faaliyete geçirildi.
   Bizim konumuz ekonomik anlamda alınan tedbirler ve esnaflara sağlanan kredi destekleridir. Şimdi hangi ekonomik önlerler alındı ve hangi bankalar kredi destekleri veriyor bu konunun detaylarına bakalım

   KORONAVİRÜS DESTEK PAKETLERİ

   Yukarıda belirttiğimiz gibi koronavirüs tedbirleri kapsamında ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketini açıklamıştır. Bu paket içerisinde vatandaşlara 1000 liralık parasal destek, esnaflar için çeşitli oranlarda destek kredileri ve tüm vatandaşlar için temel ihtiyaç kredi destekleri yer almaktadır. Açıklanan paket sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi bakanlıklar harekete geçmiş ve ekonomik anlamda gerekli adımlar atılmıştır. İlk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 3 fazdan oluşan 1.000’er liralık nakdi yardımın ilk ilki fazı dağıtılmış ve üçüncü fazın başvuruları alınmıştır. Bu yardımlar toplamda 4 milyondan fazla ihtiyaç sahibi vatandaşa ulaşmıştır.
   Diğer yandan ülkenin tüm kesimi için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Temel İhtiyaç Destek Kredisinin verileceği açıklanmıştı. Temel İhtiyaç Destek Kredisi bu süreçte sıkıntıya düşen fatura ve kiralarını ödemekte zorluk çeken tüm vatandaşlara verilmesi kararlaştırıldı. En çok 10 bin lira olarak verilecek olan kredi 6 ay geri ödemesiz ve 36 ay vadeli olarak verilmektedir. Temel İhtiyaç Destek Kredisi ile ilgili konunun ayrıntılarını başka bir makalemizde detaylıca açıklamıştık. O makalemizin detaylarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

   Bir diğer ekonomik tedbir paketini de Halkbank açıklamıştır. Halkbank Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında esnaflar için Esnaf Destek Paketi ile 50 bin lira üst limitli kredi vereceğini açıkladı. Banka 25 bin lirası nakdi kredi ve 25 bin lirası da ticari kart olarak verilen destek kredisi, bu süreçte zora düşen esnaflara bir can suyu olmuştur.

   HALKBANK’TAN ESNAFA 50 BİN LİRA

   Halkbank ekonomik olarak zor durumda olan esnaflar için Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında Esnaf Destek Paketi ismi altında toplamda 50 bin liralık kredi desteği verileceği açıklandı. Esnaf Destek Paketi ile 25 bin lira nakdi işletme kredisi ve 25 bin lira Paraf Esnaf Kart ismi ile ticari kart desteği olmak üzere toplam 50 bin lira üst limitli kredi imkanı tanınmıştır. Yıllık yüzde 4,5 faiz oranı ve 36 ay vadeli verilecek olan işletme kredisi 6 ay geri ödemesiz olarak verilecektir. 25 bin liralık paraf esnaf kart için de 12 ay taksit imkanı ve 3 ay geri ödemesiz şekilde verilmektedir.
   Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Halkbank arasında koordine edilerek verilen bu kredinin ayrıntılarına da daha önce detaylıca ele aldığımız Halkbank işe devam desteği kredisi makalemizden ulaşabilirsiniz.

   VAKIFBANK ESNAF KREDİSİ

   Koronavirüs salgını dolayısıyla alınan Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbir paketi kapsamında kamu bankaları iş birliği ile uygulanmaya alınan destek paketleri bir biri ardına açıklanmaya başladı. Kamu bankalarından olan Vakıfbank da bu zor süreçte işletmelerini kapatmak zorunda kalan veya sokağa çıkma yasaklarından dolayı müşteri kaybına uğrayan ve buna bağlı olarak maddi anlamda zor duruma düşen esnaf ve Kobiler için “Esnafa Halden Anlayan Kredi” kampanyasını başlatmıştır. 50 bin lira limitli olan bu kredi, uygun faiz oranı ve 36 aya kadar varan vadelerle verilmektedir. Kredinin geri ödemesi için de üç farklı ödeme planı sunulmaktadır. Bunlar Sabit taksitli ödeme planı, Değişen taksitli ödeme planı ve Taksit ertelemeli ödeme planı olarak üç farklı alternatiften oluşmaktadır. Esnafa Halden Anlayan Kredi Desteği’nden yararlanmak için Businesscard ve Kredili Bankomat ürünlerine sahip olma zorunluluğu vardır.

   ZİRAAT BANKASI’NDAN ESNAFA DESTEK PAKETLERİ

   Koronavirüs salgını ile mücadele konusunda tüm kurumlar üzerine düşeni yaparken her zorlukta vatandaşın yanında olan Ziraat Bankası da üzerine düşeni yapmaktadır. Açıkladığı destek paketleriyle vatandaşların ve esnafın yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ziraat Bankası’nın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi çerçevesinde açıkladığı destekleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.
   – Bireysel kredilerde 3 ay geri ödemesiz olarak verilecektir.
   – Havale ve EFT işlemleri ücretsiz olarak yapılacak.
   – ATM’lerden çekilecek para limitleri artırılarak 5.000 liraya çıkartılmıştır.
   – Krediler için yapılandırma imkanı tanınmış.
   – Kredi borçları 3 ay süreyle ötelenmiş.
   – Personeller için 3 ay brüt maaş finansmanı sağlamıştır.

   İŞE DEVAM DESTEĞİ PAKETİ

   Devlet hali hazırda ticari faaliyet gösteren ve finansman ihtiyacı olan işletmelere kredi desteği vermektedir. Cirosu 25 milyon liraya kadar olan işletmelere azami 10 milyon lira kredi, 25 milyon ve üzeri ciroya sahip işletmelere azami 25 milyon lira kredi desteği verilecektir. Bu kredilere Hazine destekli KGF kefaleti imkanı, 36 aya varan vade ve 6 ay geri ödemesiz olarak verilecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.