KOBİ’lere nefes kredisi 2020

   06.05.2020
   KOBİ’lere nefes kredisi 2020

   Koronavirüs dolayısıyla zor günlerden geçen KOBİ’ler ekonomik zorluklar yaşıyorlar. Bu zorlukları atlatabilmeleri adına yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı ve 12 ay vadeli kredi verilecek. KOBİ’ler bu krediyi Denizbank şubelerinden alabilecekler.

   Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla ekonomik sıkıntısı yaşayan ve zor durumda olan esnaf ve KOBİ’lerin finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla Denizbank tarafından onlara nefes kredisi verilmektedir. Verilecek olan bu nefes kredisi yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı, 12 ay vadeli ve bir yıl geri ödemesiz şekilde verilecek. Şimdi KOBİ’lere can suyu olacak olan nefes kredisiniz detaylarına bakalım.

   KOBİ’LERE 12 AY VADELİ YÜZDE 0,62 FAİZLİ NEFES KREDİSİ

   Nefes kredisi, koronavirüs etkisi dolayısıyla zor durumda olan KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yıllık yüzde 7,5 faiz oranı ile 12 ay vadeli olarak verilen kredi türüdür. Bu kredi üç finans kurumunun bir anlaşma protokolü imzalamasıyla verilmektedir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Denizbank arasında yapılan anlaşma gereği esnaf ve KOBİ’lere Denizbank tarafından verilmektedir. Aylık yüzde 0,62 faiz oranına denk gelen ve yıllık yüzde 7,5 faiz oranıyla verilen kredi 12 ay vadeli ve bir yıl geri ödemesiz olarak verilecektir. Denizbank’ın yanı sıra kamu bankalarının da bu kredi imkanını gündeme almaları bekleniyor. Böylece esnaf ve KOBİ’ler için 100 bin liraya kadar ve toplamda 6 milyar liranın üzerinde bir kredi miktarı verilmesi planlanıyor. 100 bin liraya kadar verilecek olan kredi illere göre değişiklik gösterebilecek.

   DEVLET DESTEKLİ NEFES KREDİSİ KARARI

   Ekonomik anlamda zor durumda kalan esnafların finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla yapılan toplantıda KOBİ’ler için nefes kredisi verilmesi kararı çıktı. Yıllık 7,5 faiz oranlı ve 12 ay vadeli olarak belirlenen kredinin miktarı ise illere göre değişmekle birlikte 100 bin liraya kadar verilecek.

   ESNAF VE KOBİ’LERE 50 BİN LİRA NEFES KREDİSİ MÜJDESİ

   Çin’de ortaya çıkan ve dünyada büyük ölümlere yol açan ve ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs dolayısıyla zor durumda olan Esnaf ve KOBİ’lere nefes kredisi verileceği açıklandı. Kredi yukarıda da belirttiğimiz gibi yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı ve 12 ay vadeli olarak verilecek. Bu faiz oranı ile esnaf yüksek faizli kredilerin altında ezilmeyecek.
   Karar, Denizbank Genel Müdürü, TOBB Başkanı, Ziraat Bankası Genel Müdürü ve KGF’nin bir araya gelerek yaptığı toplantıdan çıkmıştır. Nefes kredisinin de Denizbank üzerinden verilmesi kararlaştırılmıştır. Ekonomik zorlukta olan esnaflar yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı nefes kredisine hemen başvuru yapabilirler.

   DENİZBANK-TOBB NEFES KREDİSİ

   Oda ve borsa üyesi olan tüm KOBİ’ler Denizbank-TOBB ortaklığında uygun şartlarda verilen nefes kredisine hemen başvuru yapabilirler. Başvurular Denizbank şubeleri aracılığıyla yapılabilecek.
   Nefes kredisinden; Sanayi Odası, Ticaret Odası, Sanayi ve Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası ve ticaret Borsası üyesi olan ve yurt içinde faaliyet gösteren esnaf, eczane, kooperatif işletmeler, döviz büroları, factoring şirketler, emlakçılar, mali müşavirler, gerçek ve tüzel kişi olan tüm KOBİ ölçekli işletmeler yararlanabilecek.
   Kredi, işletmelerin bağlı bulunduğu odalar tarafından belirlenen azami limitlerde aylık 0,62 faiz oranı, 12 ay vadeli ve 8 ay geri ödemesiz olarak verilecek. Kredinin ilk geri ödemesi 2021 yılında başlayacaktır.
   Denizbank-TOBB ortaklığında verilen krediye odalardan alınan üyelik belgeleri ile Denizbank şubelerinde başvuru yapılabilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.