Sosyal yardım alamayanlara yeni Covid19 yardımı

   06.05.2020
   Sosyal yardım alamayanlara yeni Covid19 yardımı

   Korona virüs salgını nedeni ile vatandaşların yaşadığı mağduriyeti bir nebze olsun azaltabilmek için devlet geri ödemesiz 1000 TL yardım imkanı vermişti. Bu yardımlardan faydalanamayan vatandaşlar için ise yeni faz yardımlar oluşturuldu. 1. Ve 2. Faz maddi yardımların da başvuruları yapıldı ve yardımlar dağıtılmaya devam ediyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre ise 3. Faz yardımların başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak.

   YENİ COVID19 YARDIMI

   Korona virüs salgınının ülkemizde görülmesi ile birlikte bir takım tedbirler alındı ve alınmaya devam ediyor. Maddi olarak sıkıntı yaşayan vatandaşın yanında olan devlet mağduriyetlerini azaltmak için 1000 TL geri ödemesiz yardım da bulunuyor. Yardım başvurularının 1. Ve 2. Fazlarının yapılıp ödemelerinin yapılma başladığı dönemde yardımdan faydalanamayan vatandaşlar için ise 3. Faz yardımlara yönelik bakanlık tarafından açıklama yapılması bekleniyor. 3. Faz 1000 TL’lik yardımla ilgili e-Devlet üzerinden başvurularının yapılacağı bekleniyor.

   Bakanlık tarafından yapılan açıklamada 4.4 milyon aileye maddi yardım yapıldığını ve yapılma devam ettiğini vurgulandı. Yardımlar için 3. Faz başvuruların alınacağı bu başvurularla birlikte de 6.5 milyon ailenin bu yardımlardan faydalanmış olacağı belirtildi.

   zehra zümrüt selçuk

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, korona virüs tedbirleri içerisinde olan Ekonomik İstikrar Kalkan Paketi kapsamında 2 milyon 300 bin aile için 1000 TL’lik nakit destek ödemelerinin yapılmaya başlandığını duyurdu.

   Ekonomik İstikrar Kalkan Paketi ile ilgili ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilan ettiği ve bu kapsamda ilk desteğin düzenli olarak yardım verilen 2 milyon 111 bin haneye yönelik verildiğini bu yardımlarında 1 ile 5 Nisan tarihleri arasında tamamlandığı vurgulandı.

   Bakan Selçuk, konuşmasında korona virüs salgını ile mücadele kapsamında  Sosyal Destek Programımız 3 fazdan oluşmuş olarak vatandaşa ulaşacağını belirtti. İlk fazda yer alan vatandaşların Sosyal Yardımlar sistemine kayıtlı olduğunun ve herhangi bir başvuru yapmadan bu insanlara gerekli yardımların her zaman yapıldığını belirtti. Ödemelerin kişilerin PTT hesaplarına yatırıldığını ve virüs bulaşma riskini en aza indirmek için kişilerin evlerine götürülüp elden teslim edildiğini vurguladı.

   3. FAZ BAŞVURULARI NE ZAMAN

   3. faz 1000 TL’lik ödemelere yönelik başvuruların e-Devlet üzerinden yapılacağını belirten Bakan Selçuk; “Faz 3 kapsamındaki ödemeler kişi bazlı değil; hane bazlı yapılacak. Aynı haneden birden çok başvuru yapılırsa, bunu tek başvuru olarak değerlendireceğiz.” Açıklamasında bulundu. Yani 3. Fazda ödemelerde dikkat edilecek nokta kişiler değil aileler olacak. Aynı aileden birden çok kişi başvuru yapsa bile sadece aile için tek seferlik 1000 TL yardım yapılacak.

   Bakanlık tarafından önümüzdeki günlerde 3. Faz ödemelerine ilişkin tarihlerin duyurulacağını belirten Bakan Selçuk, 3. Faz başvuruları sistemimizde aktif olur olmaz onunda aynı şekilde duyurusunun yapılacağını ifade etti.

   Devlet tarafından korona virüs salgını ile ilgili yapılacak her gelişme ilgili duyurular mutlaka gündeme gelecek yetkili isimler tarafından duyurusu yapılacaktır. 3. Faz ödemelerine ilişkin gelişmelerde aynı şekilde en kısa sürede net tarihleri belirlenmiş olacaktır.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.