Çeyiz hesabı açana devlet katkısı

   Çeyiz hesabı açana devlet katkısı

   Evlilik düşünen ancak maddi durumu yetmeyenlere müjdeli haber devletten geldi. Devlet, herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açıp düğün için birikim yapan genç çiftlere katkı kredisi veriyor.

   Devletin sağladığı kredi destekleri için de çiftlerde bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartları sağlayan tüm çiftler bu kredi desteğinden yararlanacaktır. Çiftler çeyiz hesabını Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti BBVA ve diğer bankalara açabilirler. Şimdi çeyiz hesabı nedir, nasıl açılır ve devlet desteği alma şartları nelerdir bunların detaylarına bakalım.

   ÇEYİZ HESABI NEDİR? NASIL AÇILIR?

   Evlilik kutsal bir müessese ve her gencin hayalinde anlı şanlı bir evlilik yapmak vardır. Ancak günümüzde evlilikler çok masraflı ve güç yetecek durumda değildir. Evlenmek isteyip maddi durumu olmayanlar için devlet bir adım attı ve çeyiz hesabı açan gençlere çeyiz katkı kredisi vereceğini açıkladı. Birikimi olmadan evlilik yapacak gençler ilk olarak bankalardan kredi çekerek borca girmekte ve düğününü bu şekilde yapmaktadır. Evlilik kredisi veren bankaları başka bir makalemizde kaleme almış ve siz değerli okurlarımıza sunmuştuk. Kredi kullanan gençler ise evliliğinden bir şey anlamadan kredi ödeme derdine düşmektedir.
   Şimdi bu tür kredi ve borç ödeme sıkıntıları ile karşılaşmamak için yapılması gereken şey, herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açmak olacaktır. Çeyiz hesabı açan genç çiftlere devlet de belirli oranlarda katkı kredisi vermektedir. Devlet yetim aylıklarından yararlananlar için çeyiz parası ödemektedir. Buna ek olarak çeyiz hesabı açarak para biriktirmek ve devlet katkısı alarak düğün, nişan ve kına gibi organizasyonlar borçsuz olarak yapılabilir.
   Çeyiz hesabı, kimlik kartı ile istenilen banka şubelerine gidilerek rahatlıkla açılabilmektedir. 2015 yılında yayınlanan çeyiz hesabı açma ve devlet katkısına dair yönetmelikte 2019 yılında bazı değişiklikler yapılarak devlet katkı oranları artırılmıştır.
   Devlet katkısının yanında bankalar da çeyiz hesabı açtıranlar için bazı kampanyalar düzenlemektedir. Bankaların kampanyaları, devlet katkısı ve aşağıda bahsedeceğimiz şartların sağlanması durumunda şahsınıza uygun bankadan çeyiz hesabı açtırabilir ve birikim yapabilirsiniz.

   KİMLER ÇEYİZ HESABI AÇABİLİR?

   Çeyiz hesabını öncelikle herkes açamamaktadır. Hesap açmak için belli başlı bazı şartlar vardır. Şimdi bu şartların ne olduğuna detaylıca bakalım.
   – Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar ve Mavi Kart sahibi olanlar.
   – 18 yaşını dolduranlar şahsen, 18 yaşından küçükler velisi ya da varisi ile birlikte hesap açabilir.
   – Hesap açmak için ilk evliliğin yapılıyor olması ve en geç 27 yaşına kadar nikah işleminin tamamlanmış olması gerekmektedir.
   – Çeyiz hesabı ise en geç 24 yaşına kadar açılmalıdır.
   – Çiftlerin ortak bir hesap açmaları mümkün değildir. Herkes kendi adına hesap açabilir. Bu uygulama bir anlamda mantıklıdır. Çünkü iki hesapta biriken para evlilik sırasında çok işe yarayacaktır.
   – Açılan çeyiz hesaplarına 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapılması gerekmektedir.
   – Açılan hesaba ödemeler aylık ya da 3 aylık olarak yatırılabilir.
   – Çeyiz hesabından sık sık para çekilmemeli yılda en fazla iki deva çekim yapılabilir.
   Bu şartların taşınması halinde ilgili bankalara gidilerek çeyiz hesabı açılabilir. Çiftler ortak hesap açamaz demiştik bununla birlikte bir kişi yalnızca bir hesap açabilmektedir.

   DEVLET NE KADAR ÇEYİZ KATKISI VERİYOR?

   Devlet yayımladığı bir genelgeyle genç çiftlerin evlilikleri için para biriktirmeleri adına çeyiz hesabı açmaları ve bu hesaplara da devlet katkısı verileceğini duyurmuştu. Ancak devlet katkısının alınabilmesi için de yukarıda saydığımız şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Şimdi çeyiz hesabına ne kadar devlet katkısı veriliyor onun detaylarına bakalım.
   – Açılan çeyiz hesabına en az 36 ay düzenli para yatırılması gerekmektedir. 36 ay ile 47 ay arasındaki birikim tutarının yüzde 10’u kadar ve en çok 6.500 lirayı geçmeyecek şekilde verilmektedir.
   – Düzenli olarak ödemesi yapılan 48 ay ile 59 ay arasındaki birikimlerin yüzde 22’si kadar ve en çok 7.500 lirayı geçmeyecek şekilde verilmektedir.
   – Son olarak düzenli ödemesi 60 ay ve üzerinde olan birikim tutarının yüzde 25’i kadar ve en çok 9.000 lirayı geçmeyecek şekilde devlet katkısı verilmektedir.
   Devlet katkısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belgelerin ulaşmasından sonra 30 gün içerisinde çeyiz hesabına aktarılmaktadır.

   ÇEYİZ HESABI AÇILAN BANKALAR HANGİLERİ?

   En geç 24 yaşında çeyiz hesabı açılıp en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yaparak yüzde 25 devlet katkısı alınabilecek bankalardan biri Ziraat Bankası’dır. Hesap açma şartları yukarıdaki şartlarla aynı olup ilave olarak hesaplar TL cinsinden açılmaktadır. Çeyiz hesabına aylık en az 155 lira, en fazla ise 1.553 lira yatırılabilmektedir.

   Çeyiz hesabı açılacak ve yüzde 25 devlet katkısı alınacak bir diğer banka da Vakıfbank’tır. Vakıfbank için de yukarıdaki şartlar aynen geçerli olup, en az üç yılın sonunda para çekilmek istenirse banka evlilik belgelerini görme karşılığında bu katkıyı hesaba yatırmaktadır. Nikah evraklarının dışında bir durumda bu katkıyı almanın mümkünatı yoktur.

   Çeyiz hesabı açılan diğer bankaları da Halkbank, Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Türkiye Finans, Albaraka Türk, ING Bank, Kuveyt Türk, Yapı Kredi Bankası olarak sıralayabiliriz.
   Çeyiz hesabı için gerekli şartlar, verilecek katkı oranları, hesaba yatırılacak alt ve üst limitler gibi tüm şartlar her banka için sabittir. Onun için hangi bankasının seçileceği hakkında fazla düşünmeye ve araştırma yapmaya gerek olmayacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.