Evlilik Kredisi Veren Bankalar

   05.05.2020
   Evlilik Kredisi Veren Bankalar

   Evlilik planlayan, evlenmek isteyenlerin en çok düşündüğü şey düğün masraflarıdır. Ekonominin çok iyi olmadığı ve işsizliğin oldukça yüksek olduğu ülkemizde gençler evlilik parasını nereden bulacaklarını düşünüyor. Bu nedenle evlilik kredisi veren bankaları araştırıyorlar. Şimdi evlilik kredisi veren bankalar var mı şartları neler buna dair detayları sizlerle paylaşacağız.

   Son yıllarda devlet gençlerin evlenebilmesi ve yuva kurmasına yardımcı olmak adına bakanlıklar aracılığıyla çeşitli teşvik ve destekler açıkladı. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gençler için devlet destekli evlilik kredisini hayata geçirdi. Bu desteklerle gençler bir nebze olsun düğün yükünden kurtulmuş olacak. İşte devlet destekli evlilik kredisi hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar yazımızın içeriğinde.

   EVLİLİK KREDİSİ 2020

   Son yıllarda vatandaşların sosyal yaşam standartlarının daha iyi hale getirilmesi için özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından pek çok çalışma hayata geçirilmiştir. Hayata geçirilen bu çalışmalardan biri de, gençlerin hayalini kurduğu ve maddi imkansızlıklar yüzünden ertelemek zorunda kaldığı evlilik müessesesini kurma çalışmasıdır. Devlet gençlerin zamanında evlilik yapabilmesini kolaylaştırma adına evlilik kredisi çalışmasını yürürlüğe koymuştur.
   Buna göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden, bakanlıkça belirlenmiş şartlar dahilinde evlenmeyi düşünün gençlere maddi destek sağlaması adına faizsiz evlilik kredisi verilmektedir.

   10.000 TL EVLİLİK DESTEĞİ ŞARTLARI

   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın ortak çalışması ile hayata geçirilen proje sayesinde 18 ile 24 yaş arasında bulunan ve evlilik yapmak isteyen gençler için 10 bin lira faizsiz kredi desteği verilmektedir.
   Yapılan bu düzenleme ile evlilik yapacak olan gençlerin düğün masrafları bir nebze olsun hafiflemiş olacak.
   Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu şartları sağlayan ve Türk Ceza Kanununda belirtilen ağır suçlar kapsamındaki suçları işlememiş ve bundan mahkum olmamış gençler bu destekten yararlanabilecek.
   Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi 10 bin lira ile sınırlandırılmış olup, ödeme planı ise 4 yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Geri ödeme süresinden öncesinde de bakanlık tarafından 1 yıl geri ödemesiz olup toplamda 5 yıllık bir geri ödeme süresi belirlenmiştir.
   Ertelenen bir yıllık süre içerisinde, eğer evlenen gençlerin çocuklarının olması durumunda bu erteleme bir yıl daha uzatılacak. Buna göre, kredinin 2 yıl geri ödemesiz ve buna ek olarak 4 yıl içerisinde bitirilmesi isteniyor. Ayrıca bu uygulama devlet yurtlarında kalan, yetim ve öksüz gençler için de geçerlidir.

   DÜĞÜN (EVLİLİK) KREDİSİ VEREN BANKALAR

   Gençlerin yuva kurabilmelerini kolaylaştırmak için evlilik kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir:
   – Ziraat Bankası,
   – Vakıfbank,
   – Halkbank,
   – Yapıkredi Bankası,
   – Türkiye Ekonomi Bankası (TEB),
   – Şekerbank,
   – QNB Finansbank,
   – Odeabank,
   – Denizbank.

   DEVLET DESTEKLİ EVLİLİK KREDİSİ NASIL ALINIR?

   Devlet destekli faizsiz evlilik kredisinden yararlanmak isteyenler için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen aşağıdaki şartların taşınması gerekiyor. Buna göre;
   – Evlenecek olan çiftlerin 18 ile 24 yaş arasında olmaları gerekir.
   – Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile cezalandırılmamış olmamaları gerekir.
   – Maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyecek durumda olmak.
   Yukarıdaki kriterlerin sağlanması durumunda Türkiye Cumhuriyeti bay bayan her vatandaş devlet destekli faizsiz evlilik kredisinden yararlanabilecektir.
   Bakanlıkça belirlenen yukarıdaki şartları sağlayan gençlere bir yıl geri ödemesiz toplam 5 yıllık ödeme planı ile 10 bin lira faizsiz evlilik kredisi verilecek. Kredinin toplamda geri ödeme süresi 4 yıl olarak belirlenmiş ise de 1 yıl geri ödemesiz olması ile 5 yıla çıkmıştır. Buna ilave olarak gençlerin ilk yılında bir çocukları olması durumunda geri ödeme 1 yıl daha ertelenebilecek. Böylece geri ödeme süresi 6 yıla çıkmış olacak.

   EVLİLİK KREDİSİ BAŞVURUSU

   Öncelikle devlet destekli evlilik kredisi ile ilgili bilinmesi gereken bir husustan bahsetmek gerekiyor. 18 ile 24 yaş olarak belirlenen kredi desteği yaş aralığı üniversite mezunu olan gençler için 26 yaş olarak belirlenmiştir. Bir başka husus da evlenecek olan çiftlerden herhangi biri yetim veya devlet yurtlarında kalmış ise, kredinin geri ödemesi yine bakanlık tarafından en az 2 yıl olarak ötelenmek şartıyla 4 yılda geri ödenmesi istenmektedir.
   Faizsiz evlilik kredisi bankalar aracılığı ile verileceği için, evlilik yapacak olan çiftler başvuru için banka şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Başvurular şahsen yapılacak olup, bankanın istediği belgeler de başvuru sırasında hazır bulundurulmalıdır. Bu kredi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ortak çalışmasıyla meydana getirilmiş bir devlet destek kredisidir.
   Gençler ayrıca, Vakıfbank, Halkbank veya Ziraat Bankası gibi bankalarda çeyiz hesabı açarak devlet destekli çeyiz parasına başvurusu yapabilir devlet desteği evlilik kredisi alabilirler.

   ÇEYİZ HESABI AÇAN BANKALAR

   Gençler için  açan bankalar da aşağıdaki gibidir:
   – Kamu Mevduat Bankaları: Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank.
   – Özel Mevduat Bankaları: Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Akbank, Şekerbank, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Turkısh Bank, Fibabank, Anadolubank.
   – Kamu Katılım Bankası: Ziraat Bankası.
   – Özel Katılım Bankaları: Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Ve Kredi Bankası, Turkısh Bank, Fibabank, Anadolubank.
   Gençlerin evlilikte sıkıntı yaşamamaları için bankalarda çeyiz hesabı açarak hem para biriktirmeyi hem de devlet desteğinden yararlanma fırsatlarını kaçırmamaları gerekir. Şimdiden çeyiz hesabı açtırmak evlilik zamanında yararlı olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.