2020 ÖTV indirimi ne zaman yapılacak?

   05.05.2020
   2020 ÖTV indirimi ne zaman yapılacak?

   2020 yılı için sıfır araç almayı hedefleyen vatandaşlar bu yıl yapılmasını bekledikleri ÖTV indirimi ile ilgili gelişmeleri bekliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sıfır ve ikinci el araç fiyatlarında olmasa gereken noktaya gelmesi için ÖTV indirimi yapılacağının duyurusunu yapmıştır. 2020 yılının ilk yarısında yapılması planlanan ÖTV indiriminin Mayıs ortasında sıfır araçların yerini almasının ardından ikinci el araçlarda da indirim olması bekleniyor.

   Yeni sıfır araç almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri ÖTV indiriminin ne zaman yapılacağı. Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ÖTV indirimi 2020 yılında sıfır araç alacak kişileri bir hayli umutlandırdı. İndirim kapsamında ilk adım 2020 engelli indirimi oldu. Resmi gazetede yer alan bilgiye göre Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde belirtilen yüzde 22.8’lik artış nedeniyle vatandaşların 247.000 kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL yükseltildi. ÖTV ve KDV dahil 303.200 TL’ye kadar ÖTV alınmayacak. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV),belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir.

   ÖTV İNDİRİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

   Herkesin merakla beklediği ÖTV indirimi ile ilgili açıklamayı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptı. Otomobil piyasasına büyük hareketlilik getirileceği ön görülen indirimin bu yıl ortalarında yapılması bekleniyor.

   Beklenen ÖTV indirimi ile ilgili ilk adım engelli indirimi ile başlamış oldu. Resmi Gazetede yer alan haberde Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde belirtilen yüzde 22.8’lik artış nedeniyle vatandaşların 247.000 kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL yükseltildiği oldu. KDV ve ÖTV dahil olmak üzere 303.200 TL’ye kadar ÖTV alınmayacağı belirtildi. Alınan bu kararın 2020 otomobiller olması için bekleniyor.

   2018 yılında Ağustos ayında döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmalar nedeni ile en fazla otomotiv sektörü etkilenmiştir. Bir yanda araç fiyatları artarken beraberinde de kredi faiz oranlarında artış oldu ve böylece sıfır araç satışları durma noktasına gelmişti. Peşin nakit para ile araç alan sayısı ülkemizde çok az olması kredi faiz oranlarının artması sıfır araç alımlarını da azaltmıştır. 2018 yılının son aylarında ÖTV’de yapılan indirimler araç satış fiyatlarını az da olsa artırmıştır. Yapılan indirim 2019 Temmuz ayına kadar devam etmişti. İndirimin bitmesinin ardından araç fiyatlarında yeniden bir artış olduğu görülmüştü.

   ÖTV BAŞKA HANGİ ÜRÜNLERDE UYGULANIYOR?

   ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi araç dışında başka ürünlerde de uygulanıyor. Peki o ürünler hangisidir?

   • Benzin, kömür, fosil atık gibi çevreye zarar veren ürünlerde ödenir.
   • Tekel ürünleri olan sigara ve alkol gibi insan sağlığına zarar veren ürünlerden alınır.
   • Lüks araç, mücevher ve kürk gibi lüks ürünlerden de alınmaktadır.

   Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ilk olarak Avrupa Birliği ile uyum sürecinde yapıla bir kanun değişikliği ile birlikte gündeme gelmişti ve bu amaçla 2002 yılında kabul edilmişti. Mal el değiştirdiğinde aynı vergi tekrar ödenmez ilk alıcısına uygulanan bir vergidir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   1. Yahya orak dedi ki:

    Yeter artik biran önce ötv indirimi gelsin ne ikincinci el alabiyoz ne sufir