Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği 2020

   05.05.2020
   Ceviz Yetiştiriciliğine Devlet Desteği 2020

   Devlet tarafından Ceviz yetiştiriciliğine farklı isimler altında destekler verilmektedir. Devlet desteklerinden yararlanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar mevcuttur. Bu şartların yerine getirilmesi durumunda teşvik almanın önünde her hangi bir engel bulunmamaktadır.

   Ceviz yetiştiriciliği desteklerinden yararlanmak için öncelikle teşvik veren kurumlara proje hazırlayarak başvurmak gerekmektedir. Bu projeler ceviz yetiştiriciliğinin yapılacağı arazi, kurulumu ve maliyeti ile ilgili bir projedir.
   Devlet bazı teşvikleri yüzde yüz olarak sağlamayabilir. Az da olsa öz sermaye gerekmektedir. Yeterli sermaye yoksa hibelerin yanı sıra uygun faizle kredi veren bankalar da mevcuttur. Özellikle tarım ve hayvancılık için Ziraat Bankası düşük faizle kredi imkanı sunmaktadır. Dileyen buradan yeteri kadar kredi ihtiyacını karşılayabilir.

   DEVLETTEN CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPANLARA TAM DESTEK

   Devlet, yerli üretimi desteklemek ve tarımın gelişmesini sağlamak amacıyla pek çok alanda çiftçilere destek ödemeleri yapmaktadır. Bununla birlikte Ceviz yetiştiriciliği gibi bazı ürünlerin yetiştirilmesine ekstra hibe ve teşvikler vermektedir. Üreticiler devlet teşvik ve hibeleriyle tarımsal faaliyetlerini gerçekleştirirken diğer yandan da Ceviz yetiştiriciliği yapmaktadır.

   CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ TEŞVİKLERİ İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

   Ceviz yetiştiriciliği teşviklerinden yararlanmak için başvurular Tarım İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru yapılırken projenizin de hazır olması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra proje alanında toprak analizleri yapılacaktır. Bununla birlikte dikim yapılacak alanın büyüklüğü, dikim sıklığı, elektrik ve suyunun olup olmadığı gibi durumlara göre kredi başvurusuna olumlu ya da olumsuz cevap verilecektir.

   DÖNÜM BAŞINA NE KADAR KREDİ VERİLİYOR?

   Devlet tarafından Ceviz yetiştiriciliği için dönüm başına ortalama 100 lira civarında bir destek kredisi sağlanmaktadır. Devlet destekli verilen bu kredilerin geri ödemesi ise ürünün yetişip satılmaya başlamasından sonra gerçekleşmektedir. Yaklaşık olarak 10 ila 15 yıl gibi bir süreyi kapsamaktadır. Ceviz yetiştiriciliği için ödenen teşvik kredileri proje kapsamında yapılan harcamalar için verilmektedir. Yapılan harcamalar ise faturalı olarak yapılmalıdır. Ödemelerin gerçekleşebilmesi için ise Tarım İl Müdürlüklerinin iş projesini onaylaması gerekmektedir.

   CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİNE NEDEN DESTEK VERİLİYOR?

   Ceviz yetiştiriciliğine teşvik verilmesinin pek çok nedeni vardır. Bu nedenlerden öne çıkanları ise şu şekilde sıralayabiliriz. Ceviz ithalatı yapan Türkiye’nin bu ithalatı düşürmek için yerli üretime ağırlık vermek, katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesini sağlamak, kırsal alanda ekonomi ve istihdama katkı sağlamak, kırsalda yaşayan vatandaşların gelirlerinin artırılmasını sağlamak ve geniş sahaların ağaçlandırılmasını sağlamak amacıyla bu teşvikler verilmektedir. Bununla birlikte insan sağlığı için oldukça faydalı olan Cevizin tüketimini de artırmak amacıyla tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Boş arazilerin ağaçlandırma çalışmaları kapsamında da ceviz ağacı dikimi yapılmaktadır.
   Hem boş arazilerin ağaçlandırılması hem de meyvelerinden yararlanılan Ceviz, Antep fıstığı, Okaliptus, Kestane, Badem ve Mahlep gibi hızlı gelişen türlere özel teşvik kredileri verilmektedir. Ziraat Bankası tarafından verilen kredi desteklerinin faiz oranları, diğer küçük ölçekli tarımsal işletmelere verilen kredi faiz oranlarının yedide biri kadardır. Bu oran da yaklaşık olarak yüzde 1,5 ile yüzde 2 arasında değişmektedir. Kredilerin geri ödemesi ise 15 yıl sonra toplu olarak geri alınmaktadır. Yani kredi ve faizi bir defada geri talep edilmektedir.
   Tarım ve Orman Bakanlığı da en az 10 dekarlık tarlasına sertifikalı fidan diken çiftçilere dekar başına 100 lira destek ödemesi yapmaktadır. Bu destekten yararlanmak için de Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt yaptırması gerekmektedir. Başvurular da fidan alınan yerden verilecek olan belge ve sertifikalarla Tarım il ve ilçe müdürlüklerine yapılmalıdır. İlgili kurumdan ceviz dikimi yapılan alanda gözlem yapılacak ve ödemeler bir yıl sonra Ziraat Bankası üzerinden yapılacak.


   CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ HAKKINDA BİLGİLER

   Ceviz farklı iklimlere dayanabilen bir üründür. Bu nedenle iklim değişikliği havaların soğuk olması gibi durumlarda ürün vermemesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.
   Ceviz yetiştiriciliği için bahçe kurulum tutarı dönüm başına 2 bin lira gibi bir masraf ortaya çıkmaktadır. Ürün meyve verene kadar da yine gübre ve ilaçlama gibi farklı alanlarda masrafları ortaya çıkmaktadır. Ancak fidanlar yetiştikten ve ürün vermeye başladıktan sonra ciddi manada kazançlar sağlanacaktır. Ortalama 15 yıllık bir ceviz ağacından 100 kilo gram ürün alınabilmektedir.
   Devlet ceviz yetiştiriciliğinde dönüm başına 300 liraya yakın bir hibe desteği sağlamaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da yine farklı destek paketleri mevcuttur. Ceviz bahçesi kurulumu, ihtiyaçları ve masrafları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Tarım il ve ilçe müdürlüklerine başvurulabilir.

   Siz de 2020 yılında Ceviz yetiştiriciliğine başlamak istiyorsanız, hemen bir iş projesi oluşturarak teşvik başvurularında bulunabilirsiniz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.